Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 20

gravidute ciresele mai sarcina

319 raspunsuri la acest subiect

#11
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 13:44

da Ralex, pai inainte de 37 de saptamani nu discutam ;)

 

Miky, de-asta imi e si mie teama, ca o sa obosesc din ce in ce mai tare si nu vreau sa se duca el singur sa le ia:)))



#12
teodora74

teodora74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 15:53

Fetelor  eu de azi am început să revin cît de cît la normal, adică să mă desumflu că eram deja ca o bășicuță. De o săptămînă tot cu apă acumulată, mîini și picioare umflate și o față dimineața ....parcă eram zombi în devenire.

A trebuit să renunț, deocamdată, de tot la sare, deși nu am exagerat cu sarea de data asta.

De mîine vreau să merg la înnot, sper ca mișcarea în apă să îmi folosească.

Voi mergeți careva la bazin? Poate aveți experiență în acest sens.

Dacă faceți exerciții , ce fel de exerciții?că prin ,,ușoare" nu ştiu ce să înţeleg. Poate  ajută la eliminarea apei şi la digestie [:)] .

O zi frumoasă vă doresc!



#13
amargar

amargar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 16:09

Teodora eu am facut si continui pilates, dar am inceput inainte de sarcina
Exercitiile in apa sunt recomandate asa ca poti incerca

#14
amargar

amargar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 16:12

Eco sapt 21 a aratat ca vom avea fetita. Totul decurge f bine. Colul nu se masoara aici. Nici greutate, lungime bebe ti se spune numai ca se incadreaza in parametri
Ti se arata pe rand toate organele , iti explica ce si cum. Bebita a stat cu mana pe fata dar a reusit sa i vada buzele si nasucul , sa verifice daca este vreo anomalie.

#15
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 17:41

Hello!

 

fetele cu probleme de col, voi aveti voie sa va plimbati si sa munciti? Nu sunteti obligate sa stati in pat? Eu tin minte ca asistentele nici pe scaun nu ma lasau sa stau in spital, nici sa ma plimb prea des la baie, si la mine nu era inca colul deschis.

Madacristina, sper sa vii cu vesti bune de la medic.

Ralex, si un simt copilul tot asa de jos, exact pe linia chilotilor, intrebpicior si abdomen. Eu am banuit ca sunt mainile, dar aparent nu sunt ele, ca e cu capul in jos si fundul in stanga, mainile si picioarele sunt in dreapta. Nici ginecoloaga nu a stiut sa imi zica ce simt, dar bebe e sus, nu e coborat deci sa nu imi fac griji.

Sill, si eu cred ca am colostru, de vreo luna deja gasesc cristale mici si galbui pe sfarcuri. Ce ma bucur ca isi  face treaba .

 



#16
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 17:46

Teodora, felicitati pt copilasi . Sportul ar trebui sa te ajute, acum cred ca doar tu poti decide ce si cat poti. La inceputul sarcinii doctorita imi spusese ca pot face ce si cat vreau eu, dar sa nu ajung cu puterile la limita, sa simt ca nu mai pot.  Cred ca totusi plimbarile , poate mai rapide daca poti ar trebui sa fie ok. Mai bine iti intrebi medicul ce poti face. Momentan, eu nu am decat o viteza, adica foarte incet, si plimbarea catelului devine incet sport extrem. Cred ca si ea se plictiseste la cat de incet merg.

Amargar, felicitari pt fetita. Unele sisteme de sanatate sunt tare ciudatele dupa parerea mea. Nici mie ginecoloaga nu imi spunea prea mult, dar daca intreb imi spune. Oricum calculatorul lor le calculeaza automat cat cantareste bebe, intreaba. Eu de cand o intreb  imiscrie si pe pozele de la eco cat calculeaza bebita.



#17
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 17:55

Salutare burticute si sanatate la toata lumea!

Eu am fost azi la doctor, s-a uitat pe eco de morfologie si pe analize si a zis ca totul e ok.  La insistentele mele mi-a facut trimitere pt repetare analiza de toxoplasmoza... Mi-a placut ca m-a pus 20 la un aparat care a monitorizat bebele, a fost ok si aici. Si mi-a zis ca urmeaza morfologia la 32 s si atat pana atunci. A zis ca daca ma simt bine nu are rost sa mai merg la control. Asta inseamna 7 saptamani!!! Pe voi tot asa v-a chemat?



#18
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 17:59

Eu am fost vineri la ginecoloaga la control. Mamarura are, dupa ecograful ei, 940 de grame si e la mijlocul graficului. Ceea ce e bine, tinand cont de diabet. E cu capul in jos, ea a zis ca deocamdata nu vede nici o problema de ce sa nu pot naste normal.

 

Am voie sa iau aspirina pana in sapt 31- 34, vrea sa auda si parea medicului de la doppler. Si apoi sa incepem cu heparina apoi din sapt 36. Mie tare nu imi place ideaa de a sta 4 sapt fara nimic, m-as bucura sa nu mai am inca o tura de injectii sa imi invinetesc burta, dar psihic cred ca mai bine fac heparina. Si de acum o sa ma tina si mai des sub observatie. Ma intreb cat mai des, deja sunt vazuta de   Doua ori pe luna. In februarie in total vor fi 3 vizite. Asta imi place, ca stiu mai des de bebeloaca.

Azi am fost si la diabetolog. Mi- a micsorat doza, reusesc peste zi sa intru in hipoglicemie, chiar daca dimineata imi sunt inca valorile prea mari [batcap]  Aparent prefera o valoare prea mare decat hipoglicemia. Deja ma depaseste, aparent si pe ei. Dar aparen nu e cazu sa ma agit.

Barbatul are raceala la plamani, catelul e in calduri, toata lumea zace la noi. Stam Si ne  la filme [pk]


Editat de mishutza, 10 februarie 2014 - 17:59 .


#19
amargar

amargar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 18:20

Mishuta am incercat sa aflu dar nu am scos nimic.Aici eco nu sunt facute de dr ginecologi ci de sonografisti, adica au training numai pt eco , probabil nu au voie sa spuna. Am spus bebe ar tb sa cantareasca 400 g la care ea spune cam asa ar tb nimic mai mult.

#20
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 18:38

Mishutza eu am colul scurtat, la 2,5 cm, descoperit la 16 sapt de sarcina. Eu ma duc la serviciu inca, mi s-a recomandat efort limitat dar nu repaus total. Am inteles de la dna dr. ca sub 2,5 ar fi probleme si ca sunt undeva la limita cu lungimea colului, motiv pentru care sa evit sa stau mult in picioare si sa merg pe jos. Acum iau no spa la nevoie, dar se pare ca nevoia a ajuns cam la doua pe zi de cateva zile si vedem miercuri cand am eco daca s-a mai scurtat sau e mai bine.

Sa inteleg ca si tu ai avut probleme cu colul la sarcina anterioara? cat ai avut? ai nascut la termen?





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -