Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 20

gravidute ciresele mai sarcina

319 raspunsuri la acest subiect

#21
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 18:49

Mishutza eu stau in pat din decembrie..nu stau in fund ca putin mai pe spate cu perne. Eu stau acasa din cauza ca ma apuca contractiile daca stau pe scaun, colul inca este lung. Felicitari pentru bebelina!
 
Felicitari Sherry pentru eco! Pe mine acum m-a chemat peste 3 saptamani.


#22
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:20

Multumim Irva pentru noul capitol, sa il umplem cu vesti bune [flo2]

Va pup burticute harnicute :*

 

Irva ramasesem datoare sa povestesc despre cursul sotului :D

 

-Din ce mi-a povestit el li s-a explicat ca trebuie sa mangaie burtica mai des, sa vorbeasca aproape de burtica si cu voce mai tare nu in soapta pentru ca bebe aude prin lichidul amniotic si vocea noastra o aude stereo si prin vibratii si de afara.

-Le-a spus sa nu ne menajeze foarte tare pentru ca atunci cand vom naste sa nu facem depresie ca ne-am invatat sa nu facem nimic si atunci vor veni tot felul de lucruri pe care va trebui sa le facem. Dar nici sa stea pe canapea cu o bere in mana la TV. Sa impartim sarcinile si sa faca fiecare cate ceva (ei lucrurile care necesita un efort mai mare, aplecat, carat..etc.)

-Sa faca impreuna cu mamicile un plan de nastere de care sotii sa raspunda la spital si sa aiba grija ca dorintele noastre sa fie indeplinite.

-Sa se joace cu bebelusii apasand ferm (nu f. tare dar nici incet) pe burtica in diferite locuri si apoi sa puna palma si ei vor raspunde prin miscare in locul respectiv.

Si inca imi mai povesteste cand isi mai aduce aminte cate ceva. Daca imimai spune ceva va anunt [:)]

 

Cursul acela care era 80 de lei sincer a fost interesant dar nu isi merita banii. Ne-a invatat sa ii stimulam pe bebelusi prin cantec, sa punem tableta, tel sau laptopul direct pe burtica (eu nu prea sunt de acord cu asta pt ca sunt radiatii..) sau sa punem niste casti din acelea mari de o parte si de alta a burticii cu muzica pentru bebelusi gen vivaldi. Sa le punem o sursa de lumina (lanterna, iesit in curte cu burtica, la mare..) si sa ii obisnuim treptat cu ea.

Sa le vorbim despre cum evolueaza sarcina, ce asteptari avem, sa ii pregatim pentru nastere spunandu-le ca vom fi acolo si ii rugam sa iasa repede :D ca si afara e frumos.

In general chestii din astea au fost si eram eu cu inca o mamica si cele 2 coordonatoare.

 

Fetelor voi ati inceput cursurile Lamaze ? Unde veti face ?



#23
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:22

Multumesc Miky! ;*

Irva depinde de dr.,cand mergeam la doctorita si se nimerea miercurea,luam de buna ziua respectiva si atunci consideram mijlocul saptamanii ca si schimbare,acum merg lunea si am schimbat data. De multe ori zic martea sa fie intre cele doua.;)) Ecografic sunt cu o saptamana si un pic mai mare.Concluzionez 28 de sapt. calendaristic si 29 de sapt. ecografic, mie imi place prima varianta din mai multe puncte de vedere....

Mish o sa intreb dr.,ca sunt tare curioasa,pentru ca simt clar degetelele.Se zice ca la a doua sarcina se lasa burta mai repede,se relaxeaza bazinul mai repede,coboara bebe mai repede,se intoarce bebe mai repede si se naste mai repedeeeeee!!! Pana acum bifez multe din ele....

#24
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:29

Sherry ma bucur ca totul este ok. Stai linistita ca si mie mi-a stabilit morfo III,dupa 5 saptamani. Este in functie de saptamani si de preferinta dr. Am observat ca unii dr. prefera sa faca morfologia la inceput,altii spre sfarsitul perioadei.

Mada asteptam vesti de la tine!

#25
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:32

Buna fetelor,

 

Sherry, eu voi merge miercuri la eco, apoi peste inca 3 sapt (deci la 28 sapt), asa mi-a zis data trecuta. Mai departe nu stiu cand o sa ma mai cheme, insa sarcina asta m-a monitorizat destul de des. Nu ca m-as plange  [:)]



#26
delyn

delyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:35

multumim Lorelaii pentru sfaturile pentru tatici:) interesant!



#27
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:48

Delyn, nu am alta sarcina, in sapt 11 am avut o hemoragie. Colul era de 3 cm, in spital ramaneam oricum din cauza sangerarii. Atunci mi- au spus asa,  sub 3 cm stat in pat , sub 2,5 cm in spital sa pot fi supravegheata de ei. Mie mi se parea tare putin 3 cm, cand am mers la dublu test era deja 3,3 si au zis ca e ok. E drept ca nici acum nu exceleaza in lungime, 3,5 cred ca a fost cel mai lung, deci probabil asa o fi colul meu, mai scurt, habar nu am. Pe mine ma surprinde ca tu de exemplu mai ai voie sa mergi la munca, eu as fi stat in spital putin pe scaun la geam si nu aveam voie. Dar ma gandesc ca stie medicul tau mai bine, poate chiar daca e colul scurtat e tare si de asta iti da voie sa mergi la munca.



#28
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:50

Ralex, chiar intreaba, eu i- am spus atunci ca eram sigura ca sunt mainile, exact cum spui si tu, parca simt degetele. Ea a zis ca nu crede, ca oare isi da bebeloaica mainile deasupra capului? E adevarat ca de vineri nici nu am mai simtit, poate statea totusi altfel pana atunci.



#29
Lorelaiii

Lorelaiii

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 415 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:54

Fetelor va spusesem eu acum ceva vreme ca m-am inscris in comunitatea de testare @BuzzStore. Am fost selectionata si sunt BUZZer acum. Este o noua campanie de testare a produselor gratuite oferite de BUZZStore - Persil Expert Gel

 

Ei bine am primit pachetul :D abia astept sa spal cu el sa vad daca ies sosetele albe ale sotului ca am incercat cu de toate si nu au iesit albe albe [batcap]


Editat de Lorelaiii, 10 februarie 2014 - 19:58 .


#30
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:54

Lorelai, mie mi- a dat ginecoloaga un pliant in care scria ca evinterzis sa pui casti pe burta cu muzica pt copil. Cumva zgomotul care ajunge la urechile lui bebe e mult prea tare si el nu se poate proteja in nici un fel.

Mie imi e clar ca si aparatul Angelsound o deranjeaza, l- am folosit de cateva ori de cand e mai mare acum si dormea, imediat s- a trezit si a izbit in el. Mie  cred ca mi- ar fi frica sa pun casti pe burta.





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -