Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11

bebe sept2013 oct2013

418 raspunsuri la acest subiect

#401
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 23:39

Parmezan nu am dat nici eu decat dupa ce a facut Mister un an si ceva. Aici nu se gasesc pastile de calciu lactic, asa ca merg pe ce gasesc din comert... oricum in cateva saptamani madmazel va fi la childminder toata ziua si va manca ce ii va da ea, dar cum am mai zis, dansa se pricepe si are experienta, am incredere ca va fi bine. Si ce e important, comunicarea dintre noi e foarte buna. Eu o sa raman cu cina si cu lapticul de dimineata, seara si noapte, plus meniul de weekend, micul dejun si pranzul le va lua la ea in timpul saptamanii.

 

Cu dintii inca nu avem treaba, dar nici nu ii astept cu nerabdare [batcap]



#402
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 23:45

Eu am zis ca astept cu lactatele, carnea si branza de pe la 6 luni si jumatate-7 luni incolo. In urmatoarele 2 saptamani ne distram cu legumele si apoi fructele, de la 6 luni bag intai cereale, si apoi restul.

 

A, am citit ieri pe undeva sa nu folosim apa in care au fiert radacinoasele la "lungitul" piureului copiilor, deoarece ajung nitritii din legume in ele. Eu folosesc oricum laptic de-al meu, dar am zis ca va spun si voua.

Si eu stiu ca nu e bine sa se foloseasca apa in care au fiert legumele sau zeama ce iese din legume la steamer. Eu pasez legumele fierte pe aburi ca atare (lasa zeama destula, mai ales dovlecelul) si doar cand e piuree-ul mai vartos (ex. la broccoli), adaug putin praf si uneori o lingurita mica, mica de ulei de masline.

 

Flavia, tie medicul pediatru ti-a recomandat unt?Nu stiu de ce eu stiam ca inca nu se recomand la varsta asta. Poate ma insel si-mi joaca memoria feste.



#403
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 23:57

Fromage frais (quark/kwark) cu fructe de bebelusi i-am dat si eu Almei si se gaseste peste tot si acum..Mascarpone, ricotta si cottage cheese cred ca-s toate ok, ca inlocuitori ai branzicii facute in casa.



#404
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 00:11

Danyce da un varf de cutit

#405
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 00:28

Daniela, aici majoritatea fromage frais-urilor pentru bebei au si zahar in ele, reusisem sa gasesc un tip fara, doar cu piure de fructe fara nimic altceva adaugat. Trebuie sa vad care era, stiu ca nu era ieftin produsul respectiv dar mno... 



#406
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 01:06

Danyce da un varf de cutit

Daca stau sa ma gandesc bine, nu are ce rau sa-i faca un strop (asa mic ca in exemplul de mai sus) de unt in piuree..

 

La urma urmei, tot in categoria lactate se incadreaza.

 

Am vorbit mai inainte cu mama pe Skype si abia asteapta sa ne vada, sa ajunga aici si sa se ocupe de pisoi. Din pacate, acum trece prin momente mai putin placute, deoarece un unchi de-al meu a decedat ieri si toata familia a solicitat-o sa coordoneze ea inmormantarea (desi e frate al tatalui meu si sunt o multime de alte persoane care ar putea face asta...Mereu se bazeaza toata lumea pe ea.)..Nimic rau in asta, insa sora ei cea mare a suferit un nou atac cerebral zilele trecute si e cam pe duca, nu prea are sanse..A sunat-o azi sa mearga la ea (sta in alta localitate) maine ca altfel s-ar putea sa n-o mai vada vie, insa tocmai maine are de aranjat diverse pentru inmormantarea de miercuri..Mi-era asa mila de ea si nu stiu cum sa o conving sa lase totul balta si sa-si asculte inima, sa plece cat poate de repede la sora ei. Sper sa o conving cel tarziu maine dimineata sa mearga prima data la sora ei si apoi sa se ocupe (eventual) de restul..pentru miercuri. Asa mi-e de ciuda ca exista persoane care nu stiu decat sa se bazeze pe altii [batcap] . Ma simt neputincioasa si nu stiu cum sa ajut de aici.



#407
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 01:11

Daniela, aici majoritatea fromage frais-urilor pentru bebei au si zahar in ele, reusisem sa gasesc un tip fara, doar cu piure de fructe fara nimic altceva adaugat. Trebuie sa vad care era, stiu ca nu era ieftin produsul respectiv dar mno... 

Aici am gasit la un magazin de produse dietetice/cica bio, unde au ceva iaurt grecesc cu piure de fructe, fara zahar.Asa scrie pe el. Eu iaurt grecesc nu prea iau..Asta nu e neaparat pt bebei.

 

La Alma, mie pediatra de atunci imi recomandase sa folosesc iaurt normal, eventual cu piuree de fructe facut in casa. Exista si fromage frais simplu. Ma bate gandul sa fac eu un piuree cu fructe la aburi si sa servesc cu fromage frais simplu. De exemplu fromage frais cu mango mousse (eu asa ii zic la piuree-ul de mango dupa ce am pus mango un pic la aburi [:)] ; mi se pare ca suna mai exotic).



#408
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 01:46

Asa faceam si eu, puneam piure de fructe in fromage frais simplu, dar cum asta mica va fi la Lynn in timpul saptamanii, cat voi fi la serviciu, ma uit si la alte optiuni (in caz ca nu le cumpara ea, ca, asa cum am zis, sunt mai scumpe, le iau eu pentru junioara, macar sa stiu ca va primi papa bun fara zahar)



#409
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 08:15

flavia iaca nu stiam asta cu ficatul si laptele  [flo2] ioi cate mai am de adaugat pe caietul meu bio  [biz] intre timp am gasit o reteta de branza de casa pe net fara pastile fara nimic doar din lapte azi o incerc si va zic si voua cum a iesit (peste 3 zile va zic, atat dureaza procesul)  [smulgpar]

dany pai cum sa nu se bazeze lumea pe mama ta?daca e ca tine clar toata lumea se bazeaza pe ea, mie imi semeni a superwoman  [pk]



#410
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 08:55

Buna dimi

 

Am aparut si eu....ma apuc sa citesc ca am ceva pagini. Harnicie mare la scris [:D]

 

Pisselino faina reteta de cereale bio ! [flo2]

Daniela multa sanatate !!!! [flor]

Criss ai un dovlecel adevarat. Sa fie sanatos ca asta conteaza. [pup]

Raluca super tare bancul [:-)))]

Danyce weekend frumos in continuare si pupici la nepotel.

Miralexia si eu am avut acest gand acum 2 saptamani...insa foloseste sanul pe post de suzeta sau de alint ......si asa e si linistea mea psihica.  Sa de-a Domnul sa reusesti. !!

Mina sa stii ca noi tot in 2 camere stam si chiar nu ne dorim ceva mai mare...pai unde ar fi atuci weekendurile de dormit in patul mare unu peste altul ? [:D]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -