Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Dovlecei bombonei de septembrie-octombrie 2013 #11

bebe sept2013 oct2013

418 raspunsuri la acest subiect

#391
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:16

Buna fetelor,

 

Piselino, nu stiu ce te astepti sa se simta la dinti ca din ce vad la Maria intai se itieste un coltisor si  dureaza pana ajungi sa simti o chestie semnificativa.

ia uita-te tu in gurita la pitic in partea de jos  si vezi  daca nu se vede un colt alb in gingie  fara sa sparga neaparat  ca asta ar justifica frichineala si urlatul.

 

Maria are 5 luni si saptamana dar mananca doar lp de la  4 luni fara o spatamana deci diversificarea a inceput  devreme.

Azi am primit unda verde la iaurt cu biscuiti si banana la ora 6 dupa amiaza  si branzica de vaci procesate in casa mixate cu banana morcov /portocala/mandarina mar la ora 10 dimineata.La pranz piure  de legume cu  unt  si  carne pui/carne vita/ficat/ peste alb/ si oua de 2 ori pe saptamana.

 

Asa arata meniul piticei acum si nune omoram cu ou restul mai treaca mearga.Am intrebat azi cat tb sa manance cantitativ si mi-a spus  ca cca 30 g  partea de carne si restul cat vrea bebe ca nu exista regului unii papa 40 altii 80 g altii 140 depinde de fiecare din ei asa ca am scapat degrija ca mancam prea putin 80-100 g la pranz ca imi statea in creier si maria cand nu mai vrea strange gurinta de nu incape un ac.



#392
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:43

Alina super isteata pitica. Sotul meu nu a vrut patut ca al tau [batcap]    desi eu  i l-am arata inca de cand ai pus tu poze la odisee si  imi paretare rau ca l-am ascultat. Oricum insa intentionez sa lipesc paturile si sa scot  3-4 bare ca sa nu sara peste cum facea Andrei la un moment dat ca prefer sa vina peste mine decat sa imi sara  8 kg in cap in toiul noptii cum facea cel mare cand avea chef de dormit cu noi.

 

Pentru poponet noi am rezolvat cu  unt de cocos (mi-a adus soru-mea) il cumpara de la bodyshop cred. Si apoi am trecut pe cremele sanosan care nu au dat gres nici la primii doi si in ciuda faptului ca papam serios  diverse chestii. Din pacate ce aveam initial gama klorane a fost o dezamagire inclusiv sprayul pt  eritem bebe pe care il donam. Mai am la donatii si doua tuburi garmastan unul virgin care expira peste vreo 1.5 ani deci daca stiti pe cineva in nevoie le expediez prin tara.

 

 

Piselino- cu mancatul la lingurita ce am constatat eu este ca atunci cand papam tb f multa rabdare  si atentie pentru ca inghititul la lingurita se invata in timp. Eu de exemplu nu umplu niciodata lingurita si  ii pun  mancarea pe varful imbii sa o guste si am rabdare sa o inghita si daca o mai scapa pe buze o adun si reintroduc. Cheia sta in rabdare si daca poti evita sa te maimutaresti  ca altufelu numai cu circ va manca. Vorbeste cu bebe  si deschide tu gura si ai sa vezi ca o va deschide si el prin mimetism.Daca  da semne de voma te opresti si intorci bebe pe o parte ca sa nu se inece si  dupa ce se linisteste  cu rabdare o iei de la capat.Daca nu mai deschide gura nu insisti si reiei a doua zi.

Maria e vomicioasa si  dupa ce papa cca 60 de grame o  ridic sa ragaie exact ca la biberon si dupa ce face loc mai continuam,

 

Papa cu placere carnea de pui si ficat , peste acceptabil si ou  a refuzat dupa 3 lingurite mai reluam next week.

 

Nici Maria nu se intoarce pe burta singura defapt nu prea ii place sa stea pe burta at all. De pe burta vireaza pe spate imediat dar invers nu cred ca se va intampla curand dar nu ma mai stresez si cu asta :)

 

Danyce si Dark ,Mina  si restul fetelor  merci de reprimire. [pk] Ma bucur  sa va citesc chiar daca cu intarziere si oricum ma uit la poze cat de des pot



#393
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 19:53

flavia nu se vede nimic in gingie bre, e totul egal nu se vede nici un colt nimic  [smulgpar] ioi ce meniu diversificat are Maria si mie care-mi era frica sa pun la copil un varf de cutit de parmezan sa dea acolo umpic de gust  la piure  [batcap] cum faci branza de vaci in casa?imi dai reteta te rog?

alina da si eu cred ca e puseu altceva nu stiu  [:(]



#394
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 22:23

Eu stiu ca parmezanul nu e recomandat pentru ca are foarte multa sare. Branzica facuta in casa e ok.
Flavia: e genial patutul. L-as recomanda oricui. E ca si cum as dormi cu ea in pat dar am mai mult loc si mi se pare mai safe mai ales cu nou nascuti.

#395
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 22:24

Eu am zis ca astept cu lactatele, carnea si branza de pe la 6 luni si jumatate-7 luni incolo. In urmatoarele 2 saptamani ne distram cu legumele si apoi fructele, de la 6 luni bag intai cereale, si apoi restul.

 

A, am citit ieri pe undeva sa nu folosim apa in care au fiert radacinoasele la "lungitul" piureului copiilor, deoarece ajung nitritii din legume in ele. Eu folosesc oricum laptic de-al meu, dar am zis ca va spun si voua.



#396
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 22:34

Eu am zis ca astept cu lactatele, carnea si branza de pe la 6 luni si jumatate-7 luni incolo. In urmatoarele 2 saptamani ne distram cu legumele si apoi fructele, de la 6 luni bag intai cereale, si apoi restul.

 

A, am citit ieri pe undeva sa nu folosim apa in care au fiert radacinoasele la "lungitul" piureului copiilor, deoarece ajung nitritii din legume in ele. Eu folosesc oricum laptic de-al meu, dar am zis ca va spun si voua.

Asa mi s-a spus si mie, sa "fluidizez" piureul cu un strop de ulei de masline, nu cu apa. Pare logic.

 

Carnea noi o avem in plan dupa 6 luni. De lactate, ficat si ou nu s-a mentionat nimic dar va ziceam ca pt moment schema e pe 2 luni, dupa aia mai detaliem. 

 

Azi a hranit tati fata la pranz si s-au descurcat pret de vreo 100 ml de piure, dupa aia a inceput Maia sa faca brrrrrrr cu piure in gura si l-au lasat nervii pe tac-su.  [:-)))]  [:-)))] Eu ma distram copios pe muteste in sufragerie. Bine ca s-au descurcat, restul s-a completat cu lapte si e ok.



#397
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 22:57

Cu apa e OK, da' nu cu apa in care au fiert morcovii :)

Incerc sa-mi aduc aminte ce branza am dat eu la junior... parca de vaca, cheddar, ricotta (e ca urda noastra), si mascarpone. Fiind atat de subtirel, ii puneam cate o lingurita de mascarpone in piureul de fructe cu cereale in fiecare zi. Dar tot de pe la 7 luni incolo. A, da, si papa niste cutiute de formage frais (tot un fel de iaurt) speciale pentru bebei, fara zahar sau adaosuri, cu piure de fructe, ar fi cazul sa ma uit sa vad daca se mai gasesc. Au trecut 4 ani si ceva de atunci, si uite ca nu mai stiu.



#398
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 23:17

Branzica de casa o fac din lapte de vaca in care arunc pastile de calciu lactic dupa ce a fiert si ameste si se imbranzeste si apoi scurg in tifon si gata.4_6 pastile la 1/2 l sau pun in laptelefiert o lingurita de iaurt natural

Parmezan nope ca are sare.si nu e voie sare at alldeocamdata.
Copii care papa san nu au nevoie de proteineca le iau din lapticul vostru insa ceilalti sigur da.

#399
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 23:20

Zeama de la legume folosim fara restrictii insa zeama de la carnuri o aruncam.ficatul tb sa stea in lapte inainte de fiert pt eliminare toxine si apoi se arunca laptele folosit si se fierbe in apa sau tot lapte

#400
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 23:23

La mine la fiecare control doctoruk scrie cu manuta proprie in caietul ei ce are voie sa pape asa ca nu am dubii mai ales ca tot el sa ocupat de 2 seniori plus 2 verisioare aferente care au acum 3 sau 5.



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -