Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de o minune!


60 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 11 august 2014 - 17:29

Cit despre ce scrie in Biblie,  Biblia  mea nu ca e plina de exemple, ci e plina ochi de exemple despre cit de laudat este Domnul intru sfintii Lui, dar nu asta e subiectul aici, ci doar gasirea unui sfint grabnic ajutator, oricit de mult te-ar enerva pe tine. Nu stiu cum sa fac sa nu pare irespectuoasa, dar chiar nu gasesc alte cuvinte sa spun ca realmente nu ai ce sa contesti si ce invataturi sa aduci tu din religia ta cea noua de citiva ani sau citeva decenii cit o avea ea, in timp ce ortodoxia e veche de 2000 de ani, avem destule invataturi ca sa ne justificam credinta si in sfinti.

 

...ppoti sa vii cu citeva exemple din Biblie in care scrie sa ne rugam la ingeri, Maica Domnului...sau apostoli-sfinti morti?

 

nu aduc invataturi  de ale mele, pt ca nu vreau sa adaug nimicc la Cuvintul Domnului, spun doar ce scrie in Biblie  (care by the way NU e diferita de Biblia ta)...

si nu e vorba de religia ta , sau a mea si sa vorbim ca la gradinita ca a mea e mai buna , cca e mai noua, sau mai veche...e vorba de credinta crestina si princcipiile ccare stau la baza accesteia .

 

credinta crestina nu e ceva care sa o soliciti la cerere,la minut,  am nevoie ACUM de un sfint GRABNIC, sa ma ajute sa OBTIN/SA FAC...sccuza-ti-ma dar mi se pare ridiculos sa ai astfel de pretentii irealistice.

 

Credinta crestina e o relatie, o legatura de durata si de mare importanta. care nu are la baza ce spun eu, sau tu sau alti oameni indifferent ccat sunt de invatati, are la baza Cuvintul Domnului...pt ca ii poarta numele.

 

katya oamenii au nevoie sa cunoasca Cuvvintul Domnului-Adevarul...altfel sunt  dusii de iluzii si de vise efemere care nu au absolut nimic de afface ccu realitatea vietii.

 

Katya astept sa imi dai aceste citate din Biblie...



#22
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 11 august 2014 - 17:33

si inca ceva, toate minunile, miracolele tot ce se intimpla bun in viata noastra sunt binecuvintarile Domnului...mi se  asa de ...denigrator sa multumim pt ele unui sfint/inger...in locc sa-I multumim Domnului.



#23
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:03

...ppoti sa vii cu citeva exemple din Biblie in care scrie sa ne rugam la ingeri, Maica Domnului...sau apostoli-sfinti morti?

 

 

Adica apostolii, sfintii sint morti? Pai nu le zici pe-aici pe forum ateilor ca cine e crestin dupa moarte e viu? Acuma-i mort?



#24
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:05

 

 

katya oamenii au nevoie sa cunoasca Cuvvintul Domnului-Adevarul...altfel sunt  dusii de iluzii si de vise efemere care nu au absolut nimic de afface ccu realitatea vietii.

 

 

 

Oamenii au nevoie sa vii tu sa-i luminezi, ca te pomenesti ca ei n-au biserici si preoti si biblii.



#25
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:09

si inca ceva, toate minunile, miracolele tot ce se intimpla bun in viata noastra sunt binecuvintarile Domnului...mi se  asa de ...denigrator sa multumim pt ele unui sfint/inger...in locc sa-I multumim Domnului.

 

Ai citit mesajul meu de pe pag 2 in care am scris clar ca pt noi sfintii sint doar niste rugatori la Dumnezeu alaturi de noi? Pt ca ei sint considerati prieteni ai Domnului, bineplacuti Lui si, daca si rugaciunea ta, michelle, sa zicem ca ne ajuta daca te rugam sa te rogi pt noi, iti dai seama ca si cea a sfintilor e cu atit mai folositoare, intelegi?



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:11

Adica apostolii, sfintii sint morti? Pai nu le zici pe-aici pe forum ateilor ca cine e crestin dupa moarte e viu? Acuma-i mort?

 

katya, stii f   bine ce am vrut sa spun si in loc sa imi  rastalmacesti cuvintele mai bine ai veni cu exemple din Biblie. 

scrie in Biblie ca cineva care e in Rai se roaga pt noi, sau ca noi sa le solicitam serviciile?

Daca ar fi fost asa, DOmnul Isus ar fi fost f clar sa ne spuna.


Editat de michelle-usa, 11 august 2014 - 18:28 .


#27
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:13

...

Katya astept sa imi dai aceste citate din Biblie...

 

Nici vorba sa-ti dau vreun citat, am mai pierdut o data ore intregi pe forum cu Biblia-n fata si cu citatul sub ochi si nici pina-n ziua de azi nu mi-ai raspuns (de ex:Ioan cap 20 versetele 21,22,23), n-am timp sa teologhisesc pe-aici cu nasu-n Biblie, mai bine citesc pt mine, sper sa nu te superi.



#28
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:15

scrie in Biblie ca cineva care e in Rai se roaga pt noi, sau ca noi sa le solicitam serviciile?

Da, scrie: ia pilda bogatului nemilostiv.Pe cine roaga acesta sa intervina in favoarea sa? Pe Avraam. era mort Avraam? Mie-mi  parea viu, ca si-a permis chiar si un refuz( ceea ce inseamna ca avea si puterea de a accepta sa faca o favoare).cam atit.



#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:18

Ai citit mesajul meu de pe pag 2 in care am scris clar ca pt noi sfintii sint doar niste rugatori la Dumnezeu alaturi de noi? Pt ca ei sint considerati prieteni ai Domnului, bineplacuti Lui si, daca si rugaciunea ta, michelle, sa zicem ca ne ajuta daca te rugam sa te rogi pt noi, iti dai seama ca si cea a sfintilor e cu atit mai folositoare, intelegi?

 

vreau sa-mi dai pasaj din Biblie.

 

stii ca cei care se roaga la sfinti/sfinte,cand rugaciunile le sunt ascultate, zic "cutare sfint ma ajutat si ii multumesc...etc..." in locc sa spuna Domnul m-a ajutat, m-a binecuvintat.

 

atita timp cat Domnul Isus ne-a indemnat sa ne rugam direct la Dumnezeu , de ce nu avem incredere in cuvintul Lui.



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 11 august 2014 - 18:28

Da, scrie: ia pilda bogatului nemilostiv.Pe cine roaga acesta sa intervina in favoarea sa? Pe Avraam. era mort Avraam? Mie-mi  parea viu, ca si-a permis chiar si un refuz( ceea ce inseamna ca avea si puterea de a accepta sa faca o favoare).cam atit.

exact! ai spus bine: Avraam a refuzat.

 

da-mi exemplu in care vreun inger/sfint...ce vrei tu...accepta.

Ioan 20:21 nu are nici o leg cu asta...deci chiar nu stiu dece aduci in discutie.

 

eu nu "luminez" pe nimeni, doar ii indemn sa citeasca pt ei insisi si sa se lase luminati de Domnul.

iar daca scriu pe forum din ceea ce stiu si am invatat, nu consider timp pierdut, pt mine e un privilegiu si suntem indemnati de Domnul Isus sa ducem mai departe Vestea Buna.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -