Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de o minune!


60 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 06 august 2014 - 13:13

noi ne rugam pentru el... eu, fratii mei si mama. Stiu ca se poate... uneori sunt convinsa ca asa va fi dar atitudinea lui ma darama. El spune ca pentru el nu mai este scapare si ca tigarile ii sunt alinarea si multe altele.. si e un om asa bun... [sad]

icailoaie, trimite-l aici. Daca nu se lasa, banii i se returneaza garantat.

 

http://allencarr.ro/

 

eu m-am lasat de fumat la aceasta clinica in 2005, cind nici macar nu voiam sa ma las, sotul si copilul m-au obligat sa ma duc. Pentru mine e o adevarata minune ca am reusit, fara nici un fel de efort din partea mea, ca eu nu am willpower deloc. Tin sa-ti spun ca la data lasarii fumam 30 de tigari/zi si fumam de 20 de ani!



#12
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 06 august 2014 - 14:27

asa este si el.. e bine daca reuseste cu pachetul la zi,, 

e o idee buna dar la cum il cunosc pe tatal meu nu stiu daca ar accepta.. merita oricum sa incerc sa vorbesc cu el despre asta.



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 06 august 2014 - 15:36

Nici eu n-am vrut, dar ai mei au inceput cu santaje sentimentale. Oricum, eram sigura ca nu o sa functioneze, asa ca m-am dus si uite ca minunea s-a intimplat. N-are nimic de pierdut. Ii da banii inapoi daca nu se lasa.



#14
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 08 august 2014 - 04:48

paty,

 

e bine sa te rogi te poate ajuta sa se intample o minune sau ......poate intarzia depinde, eu am asa o zicala "Dumnezeu iti da dar nu baga in traista"  uite la mine a fost mai dificil si tatal meu a baut si fumat si a murit relativ tanar la 58 de ani, rugaciunile mele de la distanta nu au fost de ajuns, de aceea ee zic ca trebuie sa te implici nu numai in rugaciuni dar si fizic sa fi acolo alaturi de tatal tau sa vezi de ce anume are nevoie sau ce anume il face sa se motiveze sa renunte la aceste daunatoare obiceiuri, trebuie sa fi la curent cu cu tratamnetele de care are nevoi si ce ar putea sa il ajute sa se lase de dependenta  de bautura si tigari , multa credinta si [flo2]



#15
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 10 august 2014 - 19:15

 asta iti doresc si ma rog si petntru tine.

 

Domnul sa fie cu tine!

 

Dar tu de ce crezi ca daca te rogi tu pentru ea rugaciunea ta va avea vreun folos?

 

Asa si cu sfintii : noi ii rugam si pe ei sa se roage pt noi si credem ca ei au multa putere inaintea Domnului (caci toti, si noi, si sfintii pe care-i rugam sa mijloceasca ne rugam la Dumnezeu, nu?)

 

Tu pe cine ai ruga sa se roage pentru tine, nu pe cineva despre credinta caruia ai o oarecare idee? Ca doar nu rogi pe oricine, nu? Si uite-asa, din aproape-n aproape, ajungi la cei care au una din cele mai mari credinte, adica sfintii, si te asiguri ca umar la umar rugaciunea are mai mult spor.

 

Daca nu stii, mai bine nu te baga.



#16
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 10 august 2014 - 19:21

Paty 2014, tu roaga-te neincetat, imposibil sa nu auda Domnul rugaciunea unui copil pt parintele sau.

 

E un acatist al Maicii Domnului , Potirul nesecat, sigur il gasesti. Doamne ajuta!



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 10 august 2014 - 23:23

Dar tu de ce crezi ca daca te rogi tu pentru ea rugaciunea ta va avea vreun folos?

 

Asa si cu sfintii : noi ii rugam si pe ei sa se roage pt noi si credem ca ei au multa putere inaintea Domnului (caci toti, si noi, si sfintii pe care-i rugam sa mijloceasca ne rugam la Dumnezeu, nu?)

 

Tu pe cine ai ruga sa se roage pentru tine, nu pe cineva despre credinta caruia ai o oarecare idee? Ca doar nu rogi pe oricine, nu? Si uite-asa, din aproape-n aproape, ajungi la cei care au una din cele mai mari credinte, adica sfintii, si te asiguri ca umar la umar rugaciunea are mai mult spor.

 

Daca nu stii, mai bine nu te baga.

 

katya ,

din respect pt tine nu iau in seama si nu pun la inima felul in care imi vorbesti.

 

 mesajul ei a fost pt toata lumea indifferent de credinta pt ca nu este specificat altfel...de asta m-am bagat si am raspuns.

 

pt cine nu stie, rugaciunea la sfinti nu este biblica,

nicaieri in Biblie nu am citit ca Dumnezeu ne indeamna sa ne rugam la sfinti sau ingeri (apostoli, ingeri, Maica Domnului),si sa-i folosim ca mediatori ca rugaciunile noastre astfel sa fie ascultate.

 

in schimb see face mentiunea ca noi, ccat traim sa ne rugam pt noi si pt ceilalti, ca sa ne conectam prin rugaciune cu Dumnezeu (nu doar sa cerem ca lui mos craciun ).

prin rugaciune, descoperim caracterul lui Dumnezeu, si caracterul nostru, Dumenzeu ne vorbeste,ne usureaza sufletele etc...de asta e imp rugaciunea,si  de asta suntem indemnati sa ne rugam.

 

Dumenzeu ne asculta rugaciunile DAR le indeplineste daca sunt in planul Lui.

Singurul mediator intre noi si Dumnezeu este Domnul Isus....si candd cerem ceva sa o facem in numele Lui.

 

Atita timp cand Domnul Isus si Duhul Sfint se roaga pt noi la Dumnezeu , interced (nu stiu cum se traduce) pt noi...ce nevoie am mai avea de alte persoane sfinti  din rai mai mici in rang (sa zicem asa) si cu puteri limitate sa o faca?

 

DOAR Dumenzeu are puteri infinite sa asculte rugaciunile la milioane si milioane de oameni...pe cind sfintii, ingerii nu au aceste puteri...


Editat de michelle-usa, 10 august 2014 - 23:42 .


#18
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 11 august 2014 - 02:57

 

 

vrei sa ti se dea numele unui Sfint grabnic si ajutator??? Scuza-ma, tu poate chiar vorbesti serios, dar mie imi pare ca o recomandare din cartea de telefon..."am nevoie urgent de istalator...uite aici numarul"

 

 

 

Michelle, tie ti se pare ca ai raspuns cu respect aici? Autoarea sb nu intreaba ce parere avem despre ajutorul sfintilor, daca credem ca ei fac minuni, daca e biblic sa ne rugam la ei etc, ci doar daca stim vreun sfint grabnic ajutator care ne-a ajutat pe noi, deci cu ochiul liber se vede ca persoana este ortodoxa si cere un ajutor celor de aceeasi credinta.



#19
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 11 august 2014 - 03:05

Cit despre ce scrie in Biblie,  Biblia  mea nu ca e plina de exemple, ci e plina ochi de exemple despre cit de laudat este Domnul intru sfintii Lui, dar nu asta e subiectul aici, ci doar gasirea unui sfint grabnic ajutator, oricit de mult te-ar enerva pe tine. Nu stiu cum sa fac sa nu pare irespectuoasa, dar chiar nu gasesc alte cuvinte sa spun ca realmente nu ai ce sa contesti si ce invataturi sa aduci tu din religia ta cea noua de citiva ani sau citeva decenii cit o avea ea, in timp ce ortodoxia e veche de 2000 de ani, avem destule invataturi ca sa ne justificam credinta si in sfinti.



#20
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 11 august 2014 - 09:53

Eu cred ca orice rugaciune e buna...  Mie mi-ar pare bine sa-mi spuna Michelle ca se roaga pentru mine. Sunt ortodoxa, dar nu cred ca doar o biserica detine adevarul.

Parafrazand, in biblie se spune ca acolo unde sunt adunati 2 oameni in numele meu acolo sunt si Eu.

De aceea rugaciunea comuna e mai puternica.

 

Eu cred ca trebuie sa alegi tu un sfant cu care ai mai mare apropriere, de care te simti mai legat... poate tatal tau are un nume de sfant... ceva de genul asta.

Biserica la care mergi ce hram are? Poate gasesti acolo un sfant cu care sa rezonezi.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -