Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea


14 raspunsuri la acest subiect

#11
iuliadelamare

iuliadelamare
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 20:59

in 2011 m-a costat 2200 de lei, dar de cand au fost cumparati de medlife au crescut preturile :( prietena care vrea sa nasca acolo in martie mi-a spus ca e 3400 de lei, ultra all inclusive :) nastere, cazare si masa... si alte sfaturi si ingrijiri.

intr-adevar a fost un pic greu pt ca sunt din Bucuresti, dar dupa ce m-am hotarat sa nasc la Eva, adica de la 22 de saptamani, n-am mai tinut legatura cu nici un medic de aici (stiu, cam mare riscul, dar mi l-am asumat).

mergeam o data pe luna la Brasov, la control. cu cateva zile inainte de DPN am plecat spre Brasov. Spun "spre" pt ca am stat in Azuga la un prieten care are un fel de pensiune. Asta e cam la 35 de km de Brasov, dar m-am gandit si daca stateam undeva langa Bucuresti si trebuia sa ajung la maternitate in Bucuresti probabil tot faceam ceva pe drum.

iar cand a venit momentuuuul, ne-am urcat in masina (a stat si sotul cu mine, noroc ca programul la munca il avea foarte flexibil) si am mers la clinica. mi-au facut internarea, l-au sunat pe doctor, mi-au facut o doza mica de anestezic (la alegere, daca nu vreti, nu va face), m-am bagat in jacuzzi :))) si in vreo ora - o ora jumate am nascut. a fost tare relaxant cat am stat in apa, m-au scos doar o data cand a venit doctorul sa ma vada si el.

 

nastere usoara va doresc, ma striga fata :) nu-mi vine sa cred ca a crescut atat acum ca va povestesc cum s-a nascut :)



#12
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 21:48

in 2011 m-a costat 2200 de lei, dar de cand au fost cumparati de medlife au crescut preturile :( prietena care vrea sa nasca acolo in martie mi-a spus ca e 3400 de lei, ultra all inclusive :) nastere, cazare si masa... si alte sfaturi si ingrijiri.
intr-adevar a fost un pic greu pt ca sunt din Bucuresti, dar dupa ce m-am hotarat sa nasc la Eva, adica de la 22 de saptamani, n-am mai tinut legatura cu nici un medic de aici (stiu, cam mare riscul, dar mi l-am asumat).
mergeam o data pe luna la Brasov, la control. cu cateva zile inainte de DPN am plecat spre Brasov. Spun "spre" pt ca am stat in Azuga la un prieten care are un fel de pensiune. Asta e cam la 35 de km de Brasov, dar m-am gandit si daca stateam undeva langa Bucuresti si trebuia sa ajung la maternitate in Bucuresti probabil tot faceam ceva pe drum.
iar cand a venit momentuuuul, ne-am urcat in masina (a stat si sotul cu mine, noroc ca programul la munca il avea foarte flexibil) si am mers la clinica. mi-au facut internarea, l-au sunat pe doctor, mi-au facut o doza mica de anestezic (la alegere, daca nu vreti, nu va face), m-am bagat in jacuzzi :))) si in vreo ora - o ora jumate am nascut. a fost tare relaxant cat am stat in apa, m-au scos doar o data cand a venit doctorul sa ma vada si el.

nastere usoara va doresc, ma striga fata :) nu-mi vine sa cred ca a crescut atat acum ca va povestesc cum s-a nascut :)

Iti multumesc frumos de raspuns!

Mai am doua nelamuriri, una in ceea ce priveste epiziotomia,se zice ca nu este nevoie sa-ti faca, apa este cea care se "ocupa"de tot si nici nu se rupe perineul si a doua este legata de cum ai facut cu declararea copilului, pentru ca trebuie declarat la Primaria Brasov presupun,apoi cu transferul la Bucuresti cum ai facut sau exista vreo varianta de a-l declara direct la Bucuresti?

Inca o data multumesc!

Editat de RalexHD, 28 ianuarie 2014 - 22:29 .


#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 21:52

Ralex, iti raspund partial eu: copilul e obligatoriu sa fie declarat unde s-a nascut.
O asteptam si pe Iulia sa povesteasca ce au facut ei.

Frumoasa povestea, sa va traiasca fetita!

#14
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 22:23

Ralex, iti raspund partial eu: copilul e obligatoriu sa fie declarat unde s-a nascut.O asteptam si pe Iulia sa povesteasca ce au facut ei.Frumoasa povestea, sa va traiasca fetita!

Multumesc!
Normal asa se face. Dar la noi, nimic nu este sigur si de multe ori si ei bajbaie si te trimit de la un ghiseu la altul,de la o camera la alta,etc.Asa, ca sa nu uitam unde traim.;))

#15
iuliadelamare

iuliadelamare
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 22:43

cum spune si lavi (multumesc de urari:) sa ne fie toti copiii sanatosi!), copilul se inregistreaza doar unde s-a nascut. s-a ocupat sotul de treaba asta, oricum cei de la clinica erau obisnuiti cu situatia si ne-au dat toate indicatiile necesare.

iar epiziotomia, mie mi-a facut dar sincer nu am simtit nimic in momentul ala. iar cusatura a fost fara anestezie, dar de asemenea nu am simtit durere. probabil ma amortise destul procesul nasterii in sine :) doctorul a fost oricum foarte meticulos, la controlul de 6 saptamani de dupa nastere, doctorul din Bucuresti mi-a zis ca nici nu se vede ca m-a taiat.

vindecarea s-a facut relativ repede avand in vedere zona unde se taie, dupa 2 zile puteam sa stau jos fara nici o problema (gen pe drumul de intoarcere).

 

dar, poti sa alegi sa nu ti se faca nici un fel de interventie. mi-a placut faptul ca sunt asa deschisi.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -