Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea


14 raspunsuri la acest subiect

#1
alinama

alinama

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 19:21

Unde v-ati hotarat sa nasteti,maternitati private sau de stat? [bib]

 



#2
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 21:30

La prima nastere am nascut la stat,nu am ce sa reprosez: spitalul curat,rezerva ireprosabila,doctorul,moasa si asistentele jos palaria, insa neonatoloagele groaznice si crede-ma ca ai nevoie de ele si de ajutorul lor.
Acum o sa nasc la particular,desi nu as fi ezitat sa nasc si a doua oara la stat,insa anii au trecut si nu cred intr-o schimbare de mentalitate intr-un mod pozitiv,cel putin nu in vremurile pe care le traim!
Tu te-ai decis?

#3
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 21:51

Unde am nascut eu, in 2002, 2005 si 2012, la stat, a fost o evolutie clara de mentalitate, curatenie, mod de abordare, tot. Mie mi s-ar fi parut o cheltuiala inutile nascutul la privat. In 2002 oricum nu mi-as fi permis, in 2005 mi-as fi permis dar nu existau, in 2012 mi-as fi permis, existau spitale private berechet dar am considerat ca nu mai are rost, eram deja "ca acasa" in spitalul de stat iar de banii respectivi am facut o vacanta in plus cu toata familie.

Editat de lavi02, 16 ianuarie 2014 - 21:51 .


#4
alinama

alinama

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 15:40

La prima nastere am nascut la stat,nu am ce sa reprosez: spitalul curat,rezerva ireprosabila,doctorul,moasa si asistentele jos palaria, insa neonatoloagele groaznice si crede-ma ca ai nevoie de ele si de ajutorul lor.
Acum o sa nasc la particular,desi nu as fi ezitat sa nasc si a doua oara la stat,insa anii au trecut si nu cred intr-o schimbare de mentalitate intr-un mod pozitiv,cel putin nu in vremurile pe care le traim!
Tu te-ai decis?

Privat,clar.La inceput am vrut la stat,dat pe parcurs mi-am schimbat parerea si urmeaza sa merg sa semnez contractul de nastere.Sa vedem poate mergem si la scoala parintilor,nu cred ca o sa ne descurcam fara niste lectii in prealabil.:)



#5
iuliadelamare

iuliadelamare
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 ianuarie 2014 - 22:26

la privat pt ca am vrut sa nasc in apa. iar, la stat nu aveam unde sa fac asta dupa ce s-a inchis maternitatea din Victoria (BV) :((

dar, a fost foooarte bine, am nascut cu doctorul care se ocupa de nasterile in apa la spitalul din Victoria, doar ca la Eva (acum cred ca e cumparat de Medlife) in Brasov.



#6
alinama

alinama

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 11:13

la privat pt ca am vrut sa nasc in apa. iar, la stat nu aveam unde sa fac asta dupa ce s-a inchis maternitatea din Victoria (BV) :((

dar, a fost foooarte bine, am nascut cu doctorul care se ocupa de nasterile in apa la spitalul din Victoria, doar ca la Eva (acum cred ca e cumparat de Medlife) in Brasov.

Cum e cu nasterea in apa?Ne-o recomanzi sau nu?Multumesc!



#7
iuliadelamare

iuliadelamare
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 08:59

o daaa :) nu am termen de comparatie pt ca a fost prima nastere, dar a mers foarte bine. Cand am nascut eu, in 2011, in Bucuresti se nastea in apa doar la Regina Maria dar nu am avut bani sa merg la ei (era vreo 9700 de lei!!) si-n plus nu e chiar ce-mi doream eu. in sensul ca nu te lasa in apa decat putin pana e dilatatia care trebuie, iar apoi te scot "pe uscat".

am o prietena care trebuie sa nasca acum in martie si a mers sa se intereseze la ei si intr-adevar, se sta putin in apa. asa ca merge si ea tot la Eva :) unde este mai ieftin si am stat numai in apa. si dupa ce am nascut, m-a mai lasat cu fetita un pic in apa si a fost foarte relaxant:) iar nasterea a fost destul de rapida, cred ca vreo ora jumate.

si un lucru foarte important, l-au lasat pe sotul meu sa asiste la nastere si sa taie cordonul ombilical si stea cu noi dupa nastere cat a vrut el.



#8
alinama

alinama

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 12:00

o daaa :) nu am termen de comparatie pt ca a fost prima nastere, dar a mers foarte bine. Cand am nascut eu, in 2011, in Bucuresti se nastea in apa doar la Regina Maria dar nu am avut bani sa merg la ei (era vreo 9700 de lei!!) si-n plus nu e chiar ce-mi doream eu. in sensul ca nu te lasa in apa decat putin pana e dilatatia care trebuie, iar apoi te scot "pe uscat".

am o prietena care trebuie sa nasca acum in martie si a mers sa se intereseze la ei si intr-adevar, se sta putin in apa. asa ca merge si ea tot la Eva :) unde este mai ieftin si am stat numai in apa. si dupa ce am nascut, m-a mai lasat cu fetita un pic in apa si a fost foarte relaxant:) iar nasterea a fost destul de rapida, cred ca vreo ora jumate.

si un lucru foarte important, l-au lasat pe sotul meu sa asiste la nastere si sa taie cordonul ombilical si stea cu noi dupa nastere cat a vrut el.

Super!Sa va traisca fetita si sa fiti sanatosi toti 3!



#9
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 14:20

o daaa :) nu am termen de comparatie pt ca a fost prima nastere, dar a mers foarte bine. Cand am nascut eu, in 2011, in Bucuresti se nastea in apa doar la Regina Maria dar nu am avut bani sa merg la ei (era vreo 9700 de lei!!) si-n plus nu e chiar ce-mi doream eu. in sensul ca nu te lasa in apa decat putin pana e dilatatia care trebuie, iar apoi te scot "pe uscat".
am o prietena care trebuie sa nasca acum in martie si a mers sa se intereseze la ei si intr-adevar, se sta putin in apa. asa ca merge si ea tot la Eva :) unde este mai ieftin si am stat numai in apa. si dupa ce am nascut, m-a mai lasat cu fetita un pic in apa si a fost foarte relaxant:) iar nasterea a fost destul de rapida, cred ca vreo ora jumate.
si un lucru foarte important, l-au lasat pe sotul meu sa asiste la nastere si sa taie cordonul ombilical si stea cu noi dupa nastere cat a vrut el.

o daaa :) nu am termen de comparatie pt ca a fost prima nastere, dar a mers foarte bine. Cand am nascut eu, in 2011, in Bucuresti se nastea in apa doar la Regina Maria dar nu am avut bani sa merg la ei (era vreo 9700 de lei!!) si-n plus nu e chiar ce-mi doream eu. in sensul ca nu te lasa in apa decat putin pana e dilatatia care trebuie, iar apoi te scot "pe uscat".
am o prietena care trebuie sa nasca acum in martie si a mers sa se intereseze la ei si intr-adevar, se sta putin in apa. asa ca merge si ea tot la Eva :) unde este mai ieftin si am stat numai in apa. si dupa ce am nascut, m-a mai lasat cu fetita un pic in apa si a fost foarte relaxant:) iar nasterea a fost destul de rapida, cred ca vreo ora jumate.
si un lucru foarte important, l-au lasat pe sotul meu sa asiste la nastere si sa taie cordonul ombilical si stea cu noi dupa nastere cat a vrut el.

Felicitari pentru copii!

Am cateva nelamuriri legate de nasterea in apa la Eva. Cat te-a costat? Cum ai facut cand ai nascut,pentru ca tu fiind in Bucuresti maternitatea in Brasov...
Te-a urmarit un dr de acolo sau ai nascut,doar cu o consultatie in prealabil? Multumesc!

#10
MarieAnne1

MarieAnne1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 ianuarie 2014 - 23:29

Buna mamici:)

Ma bucur ca am descoperit mamici adepte a nasterii in apa! Si eu vreau, daca Doamne ajuta, totul va fi bine, sa nasc in apa, mai ales ca sunt la prima sarcina.

Ma puteti ajuta cu cateva detalii? Trebuie sa te internezi dinainte sau care e procedura mai exact? 

,

Multumesc anticipat de raspuns,

O seara frumoasa




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -