Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014)

gravidute sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#201
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 14:48

Ahhh....cat am scris.... Scuze fetelor daca v-am plictisit, dar mi-ar prinde bine sa mai aflu si alte pareri obiective. :)



#202
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 14:56

Ana, cred ca e foarte important sa ai parte de ajutor dupa nastere, mai ales din partea familiei. Ideea este sa faci cum crezi tu este mai bine pentru tine si bebe - partea buna: mai este timp pana la nastere, astfel incat ai timp sa cateresti bine situatia [:)]



#203
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 14:56

Ana, fiecare se adapteaza situatiei lui. Stiu ca in alte tari lucrurile stau altfel decat la noi.. Eu zic sa faci cum te simti tu mai in siguranta si mai confortabil  [flo]



#204
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 15:12

da, la asta m-am gandit si eu, ca trebuie sa fiu linistita si sa aleg varianta cea mai buna pt mine. Ideea este ca nu pot sa stau 9 luni in incertitudine, mie imi place sa stiu ce urmeaza sa se intample :))

   Cel mai probabil voi veni in tara pe la 20-22 de sapt si imi voi continua acolo povestea asta frumoasa.

   Multumesc frumos, fetelor :)



#205
diatur

diatur

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 417 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 20:49

Buna dragele mele mamicute.
Sunt asa de happy in sfarsit mi-am gasit dr.bun,am fost astazi la control mi-au dat lacrimile l-am vazut pe pruncul meu a crescut doamne nu pot sa cred dadea din manute si picioruse ,nu am cuvinte sa va descriu ceea ce am simtit.Deja mazarica al meu are 2,85 cm crestem incet si frumos peste 2 saptamani ma voi duce sa fac si eu dublu test,si am intrebat daca am voie sa mananc si nu are nici o treaba.Puteti manca linistite fetelor,ma bucur pt.toate ca sunteti bine si ca ne inmultim mai multe gravidute.O seara frumoasa in continuare va doresc.

#206
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 09:16

Neatza,

 

 

Aseara am fost la medic si bebe ne-a facut atat de frumos din mana ca toata noaptea am avut imaginea aia in minte.

Din pacate s-a observat si un fibrom, dar de dimensiuni mici, de care medicul a zis sa nu-mi fac probleme pentru ca s-ar putea ca sarcina sa-mi fie benefica. El zice sa gandim pozitiv, iar daca totusi vor fi probleme cu el, il va elimina odata cu cezariana. Eu nu voi naste natural, la indicatia mai multor medici, pentru ca am hidrocefalie. Cu toate ca fibromul ne-a umbrit usor momentul, felul in care bebe ne-a facut din mana a fost de o mie de ori mai important.

 

Impreuna cu medicul am ajuns la concluzia ca va face screeningul translucentei nucale, unde totul a iesit in parametrii, si vom face triplu testul in prima saptamana dupa Paste, eu avand ieri 11 saptamani, cand vom afla si sexul.

 

 

Sarcina usoara, fetelor!



#207
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 09:34

Ma bucur ca ti-ai vazut puiutul emysa  - medicul are dreptate, trebuie sa gandesti pozitiv, asa trebuie sa gandim toate [:)] Probabil triplu test il voi face tot in aceeasi perioada, eu maine voi intra in saptamana 12

 

Va doresc un sfarsit de saptamana cald si linistit [pup]



#208
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 13:36

Fetelor, am intrat in mare stres.. M-am gabdit eu sa-mi fac un test de sarcina si linia de test a iesit mai slaba decat cea de control. E normal in saptamana 11 sa fie asa? a iesit cam pe jumatate decat cea de control ca intensitate, deci nu doar putin mai stearsa. Plus ca nu mai greturi. Voi ce parere aveti?



#209
mytzyus

mytzyus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 191 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 14:30

Silvia, eu cred ca ai prea mult timp liber.. Pentru ce atatea ganduri negative? In loc sa te bucuri ca ai scapat de greturi iti faci griji? Eu am avut 4 zile fara greturi si m-am bucurat de fiecare moment! Acum au revenit greturile dar functioneaza dupa fusul orar al Americii.. Ma apuca numai dupa-amiazasi ma tin pana ma culc. Eu cred ca trebuie sa te linistesti ca sa fie si bebe calm si fericit! 

Am facut si eu marti analizele pentru trimestrul 1, m-au jumulit pe toate partile..mi-au supt tot sangele dar tot raul spre bine :) Pana acum rezultatele sunt bune, mai astept cateva rezultate. Cat despre dublu test, analizele de sange se fac pe stomacul gol iar ecografia nu conteaza cum esti. Eu pe 14 aprilie ma duc la ecografia pt dublu test si pentru morfologia fetala. Abia astept sa vad cat a crescut!! 

Pe 24 aprilie vine si tati acasa si mergem sa vedem daca aflam si ce vom avea, o printesa sau un printisor :) mooor de curiozitate! Voi cum rezistati curiozitatii? 

Daca isi mai cauta cineva medic in reteaua privata in Bucuresti il recomand cu toata inima pe domnul doctor Sammouh Kaiss. De la prima intalnire m-a facut sa ma simt in siguranta  si sa imi doresc sa fie medicul meu mult timp de acum inainte. 

 

Pupici la burtici! :)



#210
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 14:55

Silvia - stresul iti face rau, linisteste-te! Eu greturi am avut doar una-doua saptamani in jurul saptamanii 6, maine intru in a 12-a si nu am greturi de ceva timp. Nu cred ca sub nici o forma ca trebuie sa te gandesti la lucruri negative mai ales acum.  Si daca nu poti sa te linisteti altfel, mergi la un ecograf - il vei vedea pe bebe si te vei calma.

Stiu ca in perioada asta hormonii o iau razana, mie ieri imi venea sa plang din orice, nu stiam ce e cu mine, dar trecem si peste astea.

Eu zic sa te linisteti ca nu faci bine stresandu-te

Gandeste pozitiv [pup]





Etichetat si cu gravidute, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -