Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Octombrie 2014 (Bobocei de octombrie 2014)

gravidute sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#191
schumpi

schumpi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 19:41

Buna seara burtici!
Ce mai faceti? Eu astazi m-am speriat putin ptr ca chiar inainte sa intru la dr m-am trezit cu o pata mica maro pe slip...
Dr m-a linistit pana la urma, mi-a zis ca e normal in perioada asta si mi-a zis sa continui sa iau progesteron inca 10 zile
Pe bbita l-am vazut la ecograf, foate vioi si maricel, dadea din manute si picioruse, si are cam 3 cm...
Legat de dr mea, nu stiu ce sa fac, mi s-a parut destul de superficiala si neinformata astazi, nu stia de ex despre testul harmony si se pare ca nu o sa pot sa nasc cu ea
Aici dc nu ai asigurare privata, nasti cu medicul de garda de la spital, nici dublul test nu pot sa il fac la ea, trebuie sa merg tot la spital...asa ca nu prea vad de ce I-as plati ei consultatia la privat
Oricum, o sa ma mai gandesc, ce si cum..
Voi ati avut vreo sangerare?
Care este dif intre dublu si triplu test?
Mie mi-a zis ca pot sa fac dublu pana jn sapt 14..oare e ok?



#192
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 19:51

Bine ai venit in grup Ana - sarcina usoara si bebe sanatos! [flo2]

 

schumpi - am auzit ca diferenta dintre dublu si triplu test consta in numarul de parametri dozati ..dar nu stiu mai mult...ce si cum...poate stie altcineva ...

Sangerarea daca nu e rosu aprins e ok - bine ca ai fost chiar atunci la medic si te-ai linistit - nu te stresa fiindca nu-i face bine lui bebe [:)]



#193
Lorici

Lorici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 22:16

Buna seara mamici, 

Ma tot uitam si eu ca nu stiam care este diferenta intre dublu si triplu test, am gasit ceva , atasez linkul-poate va este util

 http://medlive.hotne...u-i-si-ii.html.

Bine ati venit Ana si Emi si sa avem toate sarcini usoare si bebelusi sanatosi! 

Ana....se pare ca ar trebui sa devenim mamici in aceeasi zi :)... Abia astept perioada in care ne vom impartasi sexul bebeilor :)

scumpi...ma bucur ca esti bine, si parerea mea este ca ar fi bine sa iti monitorizeze sarcina si sa nasti cu acelasi medic. Sau nu stiu, este doar o parere

Si eu am miercuri vizita la dr, abia astept sa il vad pe bebe mic :)

pupici si aveti grija de voi :***



#194
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 09:12

Buna dimineata, fetelor! Lume noua pe aici! Ce bine ca ni se mareste grupul! Bine ati venit Emi si Ana! Sarcina usoara sa aveti si bebei sanatosi!

 

Ce ma bucur cand aud ca ati fost la eco si e totul bine! Doamne ajuta sa fie bine la toate mamicile! Anda, eu nu stiam ca la dublul test trebuie sa fii nemancata. Sunt programata joia viitoare la 2 si nu mi s-a spus sa nu mananc. La sarcina trecuta am facut doar triplu si l-am facut seara, deci nu aveam cum sa fiu nemancata.. O fi vreo diferenta intre ele?

 

Geo, iti tin pumnii sa vii cu vesti bune de la dublul test!  [pup]

 

Ana, pt greata incearca cu nauzyl. Nu stiu daca o sa functioneze, dar eu zic ca merita incercat. E un complex de b-uri si citrati, facut special pt gravide.

 

Emi, o sa fie bine, nu-ti face grij! Bebele o sa va aduca atata bucurie, incat chiar nu o sa mai conteze ca a venit putin mai devreme decat trebuia! O sa va descurcati cu siguranta!

 

Schumpi, poate ar fi bine sa te interesezi de alt medic.. Mie mi se pare important sa-ti construiesti cat de cat o relatie cu medicul cu care nasti. Asta te face sa te simti mai in siguranta atunci. Asa ca ar fi bine sa-ti urmareasca sarcina un medic cu care sa ai posibilitatea sa nasti. Eu de exemplu, data trecuta am nascut in Craiova. Sunt venita in Bucuresti de un an. Pt ca mi-a placut de doctorita cu care am nascut, veau tot cu ea, chiar daca stau un pic pe drumuri. Stiu ca ma pot baza pe ea la nastere 100%. Vine la toate nasterile, la orice ora din noapte, isi pune pana si concediile in functie de cum trebuie sa-i nasca pacientele. M-am si imprietenit cu ea si imi permit sa fiu in largul meu, sa o intreb orice si ma simt in siguranta. In Craiova e f buna pe cezariana, la sarcina trecuta mi-a facut o operatie  super mica, m-am vindecat f repede. Si pe langa toate astea, imi da si concediu medical toata sarcina, asa ca pot sta linistita acasa. Asa da la toate gravidele care vor, pt ca zice ca ea e de parere ca in sarcina femeile trebuie sa fie linistite, fara stresuri, fara sa se oboseasca.

 

Eu ieri am avut o zi super grea din cauza unor probleme in familie. Am obosit si m-am tensionat si toata noaptea m-a durut capul, nu reuseam deloc sa ma relaxez si sa ma culc. Sper ca bebele meu sa nu fi fost afectat de ziua mea proasta.. Incercam sa ma gandesc la el, sa-i transmit energie pozitiva, dar din pacate eram prea disturbata de harmalaia si agitatia din jurul meu.. Azi vad ca m-am trezit mai bine. Trebuie sa-mi gestionez mai bine energia si sa ma concentrez pe ce este acum cel mai important pt mine. Sper sa si reusesc!



#195
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 09:12

Doamne, cat am putut sa scriu! Sper sa nu va plictisesc!



#196
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 09:25

Anda, eu nu stiam ca la dublul test trebuie sa fii nemancata. Sunt programata joia viitoare la 2 si nu mi s-a spus sa nu mananc. La sarcina trecuta am facut doar triplu si l-am facut seara, deci nu aveam cum sa fiu nemancata.. O fi vreo diferenta intre ele?

 Ciudat ... chiar si de la laborator mi-au zis ca analizele se iau pe nemancate, si la triplu test la fel... foarte ciudat ....

 

Eu ieri am avut o zi super grea din cauza unor probleme in familie. Am obosit si m-am tensionat si toata noaptea m-a durut capul, nu reuseam deloc sa ma relaxez si sa ma culc. Sper ca bebele meu sa nu fi fost afectat de ziua mea proasta.. Incercam sa ma gandesc la el, sa-i transmit energie pozitiva, dar din pacate eram prea disturbata de harmalaia si agitatia din jurul meu.. Azi vad ca m-am trezit mai bine. Trebuie sa-mi gestionez mai bine energia si sa ma concentrez pe ce este acum cel mai important pt mine. Sper sa si reusesc!

Ai sa reusesti, pe masura ce bebe creste cred ca vei putea cu succes sa iti gestionezi energia asa cum trebuie. Bea un ceai cald inainte de culcare si gandindu-te la lucruri pozitive vei reusi [:)]



#197
emysa

emysa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 10:28

Multumim de primirea calduroasa!

 

Noroc cu gandurile voastre impartasite astfel ca o sa-mi intreb si eu medicul daca trebuie sau nu sa fiu nemancata.

Pentru analiza de sange nu va fi nici o problema ptr ca voi merge dimineata, dar pentru echo am programare dupa-amiaza :|

 

Abia astept sa vad ce e, desi simt eu ca va fi o grasuna. Am visat-o in brate si la putin timp si sotul meu a visat-o. Vom vedea!

 

@Ana - Si eu am avut greturi, au incetat acum vreo saptamana, iar medicul mi-a recomandat multa zeama de lamaie. Mi-am facut in fiecare zi limonada cu miere si sa stii ca mi-a fost mai usor. Chiar si la digestie m-a ajutat.

 

O zi buna tuturor!



#198
silviapatru

silviapatru

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 11:32

Multumesc, Anda, pentru incurajari si sfaturi!  [flo2]



#199
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 13:14

emysa, pentru eco e ok sa mananci, mie ptr analiza de dublu test (triplu) mi-a spus ca nu e voie; si din cate stiu eco trebuie facuta inaintea analizei, intreaba inainte [flo2]



#200
Ana_26

Ana_26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 14:47

Multumesc tuturor pentru primirea frumoasa. :*

    Cat despre greturi, momentan le potolesc cu citrice, portocale, grefe si e cat de cat ok. Am descoperit ca imi da bebe voie sa mananc masline negre si branza sarata, deci macar pot manca cate putin. Aaaaa... si inca un calmant bun este cate un pahar de Sprite rece rece( stiu,stiu nu este bine, incerc sa nu exagerez, o doza la cateva zile)

    Fetelor, citeam la voi, ca este foarte important sa nasti cu dr care iti monitorizeaza sarcina si cu care se formeaza o legatura si ajungi sa ai incredere in el. Sunt de aceeasi parere cu voi, numai ca eu sunt in urmatoarea situatie : locuiesc in Italia de app 2 ani si eram convinsa ca voi naste aici, pentru ca am vazut cum sunt spitalele si cum se comporta medicii, dar cand am fost la primul control am avut parte de o dezamagire. Doctorita la care am fost mi-a spus ca aici medicul care iti urmareste sarcina nu este acelasi cu cel cu care vei naste. Adica, ea imi urmareste toata sarcina, imi face un dosar al gravidei, iar cand vine vremea eu ma prezint la spital cu dosarul si nasc cu cine este de garda. Am fost foarte dezamagita si de aceea am luat decizia sa vin in tara si sa nasc la privat. Eu sunt din Constanta si cred ca o sa merg la Isis, pentru ca am auzit numai lucruri bune. Pe de o parte este mai bine asa, pt ca aici sunt doar cu sotul meu si el munceste foarte mult si are foarte multe delegatii si as ramane singura destul de mult, pe cand in tara as fi cu toata familia mea si as avea mai mult ajutor.

   Ce parere aveti?





Etichetat si cu gravidute, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -