Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CATALOG online. DEZBATERE


59 raspunsuri la acest subiect

#31
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 23:26

La noi sedintele cu parintii se fac lunar, si la clasa a 6-a, si la clasa a 2-a. Mereu sedintesc. Noroc ca nu are si bebelina sedinte cu parintii. Inca.

#32
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 23:35

Aici testele nu se pot modifica, pt ca rezolvarea e scrisa pe caiet, foile cu testul sunt si ele lipite in caiet si semnate de profesor si corectarea se face cu rosu, se sublinieaza fiecare greseala. Si cum am mai spus, copiii scriu cu creionul la teste. Daca ar exista dubii in privinta testelor, presupun ca nu le-ar mai da copiilor acasa. Dar aici se face asa de cand era al meu sot la scoala, adica de acum vreo 40 de ani. Se merge pe incredere si corectitudine. Eu una nu as putea modifica un test al fiica-mii; si nici alti parinti nu ar face-o, pt ca nu ar castiga nimic.   



#33
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:46

  Din pacate nota conteaza in ciclul gimnazial atat de mult incat s-a ajuns si la modificari de teste/teze. Intrebarea e ce facem mai departe? Cum rezolvam situatia?

  La sedinte dirigintii nu au voie sa faca publice notele sau situatiile particulare (ca e neatent, ca nu raspunde... si oricum cunoaste comportamentul la materia lui.) Eu vad acest catalog online si cu o rubrica mica de feedback astfel incat fiecare profesor sa poata comunica parintelui daca la ora lui se intampla ceva deosebit. Spre exemplu, daca vad ca odrasla mea ia la o materie note mici, profesorul ii scrie ca e neatent, obraznic sau mai stiu eu ce ma sesizez si discut cu copilul, merg la profesor sa aflu amanunte si sa stabilim un mod comun de rezolvare. Daca copilul are 9 si 10 si profesorul nu scrie nimic sai il lauda - bravo, mama! - nu ma duc pe la usi si nu pierde nimeni vremea. Presupun ca nici profesorii nu au chef sa piarda timpul pe la usa cancelariei cu sute de parinti.


Editat de anya, 15 ianuarie 2014 - 09:47 .


#34
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:04

Eu as fi de acord cu catalogul online, cu 2 conditii:

- 1. accesul sa fie limitat la propriul copil

- 2. Sa fie gratuit. Cu alte cuvinte, sa nu plateasca parintii pentru un serviciu care face parte din fisa de post a profesorului - adica orice profesor e dator sa tina catalogul la zi si sa aiba o corespondenta regulata cu parintii, prin carnet de note sau caiet de corespondenta.



#35
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:19

Corect, Marrox.

1. Accesul la note sa fie pentru parinte si profesori pe baza unei parole, astfel incat daca apar modificari ciudate sa se pastreze un istoric (adica dirigintele sa poata modifica absente, dar sa nu aiba drepul de modificare note la alta materie...). Parintele sa nu aiba drept de modificat note, observatii ale profesorilor ci doar de a face comments-uri intr-un camp dedicat.

2. Cred ca ar putea fi gratuit sau cel mult contra unei sume modice (mica, pentru intretinere). Cum marea majoritate nu completeaza carnete de note sau caiete de corespondenta (n-am avut asa ceva nici la clasa 1) - catalogul online inlocuieste hartoagele. Pentru cei care nu au acces la acest catalog sa existe si posibilitatea de a primi printata situatia scolara. Presupun ca toate scolile au un calculator si o imprimanta.



#36
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 12:59

Corect, Marrox.

1. Accesul la note sa fie pentru parinte si profesori pe baza unei parole, astfel incat daca apar modificari ciudate sa se pastreze un istoric (adica dirigintele sa poata modifica absente, dar sa nu aiba drepul de modificare note la alta materie...). Parintele sa nu aiba drept de modificat note, observatii ale profesorilor ci doar de a face comments-uri intr-un camp dedicat.

2. Cred ca ar putea fi gratuit sau cel mult contra unei sume modice (mica, pentru intretinere). Cum marea majoritate nu completeaza carnete de note sau caiete de corespondenta (n-am avut asa ceva nici la clasa 1) - catalogul online inlocuieste hartoagele. Pentru cei care nu au acces la acest catalog sa existe si posibilitatea de a primi printata situatia scolara. Presupun ca toate scolile au un calculator si o imprimanta.

Exista dispozitii (legale) privind notarea, documentarea, arhivarea datelor scolare. Exista foi matricole, diplome de absolvire, exista raspundere (inclusiv penala) pentru nerespectarea tuturor acestor dispozitii ale legii. Nu e vorba doar de o simpla vizualizare a unei informatii X la momentul Y pe perioada T. Daca doriti sa intelegeti cum stau aceste lucruri in realitate va recomand sa stati de vorba cu o persoana care are competenta si responsabilitatea gestionarii acestor acte oficiale de la receptionareasi pana la arhivarea si securitatea lor



#37
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:49

Reglementarile existente (pt varianta hartie) vor trebui extinse si la varianta online. Nimeni nu te contrazice.



#38
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 14:57

Haideti sa vedeti ca un exemplu cum arata aici ce primesc copiii la sf.clasei a 5a (ca note)..se cheama Zeugnis (nu am gasit traducerea exacta in romana)....copilul o primeste acasa si parintele e obligat sa o semneze.

 

Pe prima pagina apar toate materiile cu note:

*la germana, engleza si franceza sunt impartite pe : intelegerea unui text auzit, intelegerea unui text citit, vorbit si scris - se face o medie a lor si se trece nota- sehr gut e nota 6, ungenügend e nota 3 si e insuficient

*Realien cuprind : stiintele naturii, geografie, biologie (2 luni au un subiect la geografie, 2 luni la biologie si tot asa::subiectele sunt alese de catre copii....primesc o lista cu temele care se pot studia si ei isi aleg...)

*religie si cultura : aici nu exista religia ortodoxa, asa ca sarim peste

*lucru manual, desen, muzica, sport

 

Pe pagina a 2a apar :

*comportamentul la lucrat si invatat (e punctual si vine imbracat corespunzator la scoala, e activ la ore, lucreaza concentrat si incontinuu, ceea ce face e facut cu grija si serios, poate lucra in grup, isi poate estima realist propriile cunostinte)

*comportamentul social (accepta regulile scolli privind coexistenta, are un comportament respectuos fata de profesori si colegi)

Normal este ca un copil sa aiba aici + sau 2+ la fiecare punct (se mai intampla sa aiba si 3+, dar rar).

 

Fiecare copil are o mapa in care sunt incluse toate aceste Zeugnise, incepand cu gradinita si pana termina scoala. Pagina a doua este foarte importanta. In momentul in care vor sa invete o meserie, notele nu conteaza ft mult, ci ft importanta pt firma care ii angajeaza este pagina a doua.

 

 

 

Fisiere atasate



#39
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 17:52

Reglementarile existente (pt varianta hartie) vor trebui extinse si la varianta online. Nimeni nu te contrazice.

Pentru asta trebuie modificate si alte legi mari de tot ... si la cum lucreaza parlamentarii ...



#40
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 18:29

Haideti sa vedeti ca un exemplu cum arata aici ce primesc copiii la sf.clasei a 5a (ca note)..se cheama Zeugnis (nu am gasit traducerea exacta in romana)....copilul o primeste acasa si parintele e obligat sa o semneze.

 

 

Pe pagina a 2a apar :

*comportamentul la lucrat si invatat (e punctual si vine imbracat corespunzator la scoala, e activ la ore, lucreaza concentrat si incontinuu, ceea ce face e facut cu grija si serios, poate lucra in grup, isi poate estima realist propriile cunostinte)

*comportamentul social (accepta regulile scolli privind coexistenta, are un comportament respectuos fata de profesori si colegi)

Normal este ca un copil sa aiba aici + sau 2+ la fiecare punct (se mai intampla sa aiba si 3+, dar rar).

 

Fiecare copil are o mapa in care sunt incluse toate aceste Zeugnise, incepand cu gradinita si pana termina scoala. Pagina a doua este foarte importanta. In momentul in care vor sa invete o meserie, notele nu conteaza ft mult, ci ft importanta pt firma care ii angajeaza este pagina a doua.

Pagina a 2-a introdusa in programa de invatamant ar fi mai importanta decat monitorizarea video.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -