Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


276 raspunsuri la acest subiect

#71
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:01

 

Propun lui Florin sa faca un sondaj la care sa solicite raspuns celor care au experienta sistemului de invatamant din Romania.

 

 

Sunteti de acord cu monitorizarea video in scoli (mai putin in vestiare si toalete)? precizare: filmare si stocare pe o perioada determinata care sa poata fi furnizare la cerere si motivat de cazuri in care apar incidente, intre elevi sau intre elevi si profesori, imaginile sa fie cele care vin in sprijinul sau impotriva acuzatiilor formulate;

  1. DA
  2. NU

 

Cine decide si in ce baza daca este sau nu motivata o solicitare?



#72
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:06

Si aici exista acest team-teaching, deci 2 profesori la o clasa de cel mult 24 de elevi. Si impartirea in 2 grupe a copiilor ar fi benefica, asta pt materiile unde materia e mai multa si mai grea (aici de ex mate si germana...cand unii au mate, ceilalti au lucru manual si invers..dar au si ore de mate si germana pe care le fac impreuna).



#73
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:10

Sunt de acord cu monitorizarea video in termenii enumerati de alinuk ultima data. (Si cu catalogul online). Copiii si personalul de la scoala gasesc ca se vor sau ar trebui sa  se obisnuiasca cu asta. Dat fiind ca va fi zilnic, se vor obisnui.

 

Nu sunt de acord cu ideea ca profii sau invatatorii ar trebui sa isi poata tine orele cu auditoriu extern. Faptul ca oricum predau unei clase nu inseamna ca ar trebui sa poata vorbi si in fata altor oameni cu aceeasi dezinvoltura. Este cu totul altceva si nu face parte din jobul dumnealor.

 

Dar oricum, eu cred ca sunt pusi in aceasta situatie in cadrul sedintelor cu parintii cand trebuie sa tina in frau cel putin 20 de adulti si sa conduca discutiile. Asa incat chiar as propune pentru scoli/minister niste traininguri in acest sens pentru cadrele didactice (invatatori, diriginti) . :)



#74
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:16

Cine decide si in ce baza daca este sau nu motivata o solicitare?

 

Adminul ..desigur! [:)]

 

Eu am facut o propunere.

 

Si fac, de asemenea un sondaj intr-un grup de cateva mii de parinti pe FB.



#75
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:20

nici noi nu  suntem monitorizati si mi se pare normal sa fie asa, altfel am trai ca in big brother!  sincer nu cred ca asta reprezinta o solutie !



#76
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:20

 

Dar oricum, eu cred ca sunt pusi in aceasta situatie in cadrul sedintelor cu parintii cand trebuie sa tina in frau cel putin 20 de adulti si sa conduca discutiile. Asa incat chiar as propune pentru scoli/minister niste traininguri in acest sens pentru cadrele didactice (invatatori, diriginti) . :)

Si asta cu sedintele cu toata clasa ...mare porcarie..

 

Aici 'sedintele cu parintii' sint 'parents evening' in care parintele are programat la fiecare profesor cam 5 minute in care i se spune de progresul/ comportamentul copilului, i se arata arata caiete, teste care nu se dau acasa, etc.

In rest se comunica cu parintele prin "planner"  - un fel de jurnal in care elevul isi noteaza temele, profesorii spun daca au fost extraordinari sau obraznici in ore, daca nu si-au facut tema, etc.....si parintii trebuie sa-l semneze saptaminal - aste e verificat de tutor (diriginte).

In rest profrsorii suna acasa - normal dupa 6 cind ajung parintii de la munca (apropo de activiatti extra), se comunica prin email daca ai un parinte mai dificil in care faci CC la director si sef de catedra. 

Si daca sint probleme chemi parintele la scoala (din nou la intilnire nu esti singur) sau parintele poate cere o sedinta.....

 

asta cu criticat/laudat in public eu o vad ca pe o "sedinta de partid"



#77
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:26

La noi se face o sedinta cu parintii colectiva la inceputul anului scolar. Invatatorul prezinta programa scolara, excursiile prevazute, orarul. Atit, fara aprecieri nominative. Dupa aceea, parintii doritori pot sa-l intilneasca individual. Mai exista si o sedinta colectiva pe scoala - directorul si toti invatatorii sint in fata parintilor. Este prezentata structura claselor, regumalentul interior, cantina, transportul scolar.



#78
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:33

Adminul ..desigur! [:)]

 

Eu am facut o propunere.

 

Si fac, de asemenea un sondaj intr-un grup de cateva mii de parinti pe FB.

Vorbesc de cele din cadrul scolii nu de DC ...



#79
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:35

Cred ca in foarte multe scoli din Romania nu mai exista sedinte cu parintii dupa tipicul celor de acum 20 de ani.

 

La noi la sedinta se discuta lucruri generale, tocmai de aceea sunt 3 pe an. Nu se striga notele, nu se fac aprecieri despre elevi.

 

In rest, parintii merg la scoala si vorbesc cu diriginta, prof. de romana, mate etc...atunci cand au ei consultatii  - despre care care aflam la sedinta.



#80
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 15:48

Nu poti compara un baiat cu o femeie.

Alinuk ca orice femeie, se simte fericita cand este privita/admirata. [:)]

De ce crezi ca e pe pozitii opuse cu Marius?

 

asta tre' s-o taxez neaparat. 

 

trebuie sa existe undeva pe forumul asta o sectiune "din putul gandirii", zau ca e pacat sa se piarda asa mostre de balcanism.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -