Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Monitorizare video in scoli. DEZBATERE


276 raspunsuri la acest subiect

#81
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 16:05

la subiect, in legatura cu camerele, nu vreau sa ma pronunt, ca nu eu traiesc in ro.

 

tot ce pot sa spun e ca, din cate stiu eu, la noi camere in clasa nu exista (decat daca sunt foarte bine ascunse). cred ca sunt monitorizate intrarile si poate unele holuri?


Editat de Aqai, 14 ianuarie 2014 - 16:18 .


#82
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 16:06

Aqai ma gandeam la replica aia...ca la un fel de compliment... [:-)))]

 

..dar clar, altele erau mai importante in discutia de aici. [batcap]

 

de exemplu un raspuns la intrebarea lui Marius, pe puncte, nu ft complicat..asa cum inteleg eu.. (caci iar nu am inteles, [smulgpar] din prima, la ce se refera):

 

  1. intr-o scoala se poate deschide o dezbatere in cadrul sedintei presedintilor de comitete de parinti.
  2. se face un proces verbal in care se noteaza numele celor prezenti si optiunea lor.
  3. daca majoritatea nu e de acord - caz inchis!
  4. daca majoritatea acestor parinti  - presedinti e de acord cu introducerea sistemului de monitorizare in forma propusa, se inainteaza sub forma de propunere CONDUCERII scolii, cu solicitare de raspuns si eventual solutionare
  5. se pot face si propuneri de finantare - la mom asta, solutia pe care o vad posibila si cf legii - este de a se demara prin Asociatiile de parinti existente in scoli, prin care se poate face achizitie de soft si ce mai e necesar.

Editat de alinuk, 14 ianuarie 2014 - 16:13 .


#83
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 16:12

Marius am o mare rugaminte la tine.

Pentru a avea un dialog constructiv (daca si intentia ta e aceeasi, eu imi doresc asta) cu intelegere de ambele parti, te rog mult sa formulezi intrebarile si comentariile mai clar.

Cumva pe intelesul meu, asa cum ai constatat tu de-a lungul vremii ca obisnuiesc eu sa comunic.

 

[flor] Multumesc


Editat de alinuk, 14 ianuarie 2014 - 16:39 .


#84
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 16:45

Marius am o mare rugaminte la tine.

Pentru a avea un dialog constructiv (daca si intentia ta e aceeasi, eu imi doresc asta) cu intelegere de ambele parti, te rog mult sa formulezi intrebarile si comentariile mai clar.

Cumva pe intelesul meu, asa cum ai constatat tu de-a lungul vremii ca obisnuiesc eu sa comunic.

 

[flor] Multumesc

In clipa in care dau un reply la un text este clar ca intrebarea este direct legata de continutul acelui text. Sincer nu as dori sa reiau textul scris de tine doar ca sa fie scris de mine si sa-ti pun aceeasi intrebare. Cred ca ar fi ineficient si fara sens. Dar ... in fine



#85
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 16:52

 

Aqai ma gandeam la replica aia...ca la un fel de compliment... [:-)))]

 

..dar clar, altele erau mai importante in discutia de aici. [batcap]

 

de exemplu un raspuns la intrebarea lui Marius, pe puncte, nu ft complicat..asa cum inteleg eu.. (caci iar nu am inteles, [smulgpar] din prima, la ce se refera):

 

  1. intr-o scoala se poate deschide o dezbatere in cadrul sedintei presedintilor de comitete de parinti.

  2. se face un proces verbal in care se noteaza numele celor prezenti si optiunea lor.

  3. daca majoritatea nu e de acord - caz inchis!

  4. daca majoritatea acestor parinti  - presedinti e de acord cu introducerea sistemului de monitorizare in forma propusa, se inainteaza sub forma de propunere CONDUCERII scolii, cu solicitare de raspuns si eventual solutionare

  5. se pot face si propuneri de finantare - la mom asta, solutia pe care o vad posibila si cf legii - este de a se demara prin Asociatiile de parinti existente in scoli, prin care se poate face achizitie de soft si ce mai e necesar.

 

Intr-o sedinta de acest gen nu cred ca poate un reprezentant al unei clase sa decida in numele tuturor parintilor clasei respective. Poate eventual sa transmita propunerea si sa primeasca raspunsul tuturor parintilor clasei pe care o reprezinta sau sa prezinte ulterior optiunile clasei si reprezentativitatea acestora.

Nu stiu cat de legal este ca o asociatie sa plateasca serviciile consumate ale unei terte institutii. Acolo trebuie sa existe un contract cu parti semnatare furnizor/beneficiar plati si in prezent la prima vedere nu vad cum anume concret s-ar derula o astfel de relatie  unde sunt trei elemente Furnisorul, scoala si asociatia.



#86
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:16

[:-)))] s-o crezi tu ca s-ar comporta altfel , decat natural .

Cum adica , supraveghere sufocanta ?! Pai sunt la scoala , nu la discoteca ! Si da, profesorii isi mai pierd cumpatul din cauza unui elev mai distrat, nu-i pune nimeni la zid pentru asta, desi nu e ideal si nu se intampla zilnic.

Ei...itzi inchipui tu ce-o sa iasa cind apare conflictul elev-profesor.perinte ce supravegheaza video????

 

Aoleuuu...va iesi un circ...de nici nu-mi pot imagina.

 

Dana



#87
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:27

asta tre' s-o taxez neaparat. 

 

trebuie sa existe undeva pe forumul asta o sectiune "din putul gandirii", zau ca e pacat sa se piarda asa mostre de balcanism.

Da...o mare rautate din partea ta ...sincer...cred ca esti singura care a interpretat asa!!!!

 

Dana



#88
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:53

aprob: rautatea consta in faptul ca am pus in lumina imaginea nefavorabila femeilor promovata de mesajul in cauza :)


Editat de Aqai, 14 ianuarie 2014 - 18:53 .


#89
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 19:00

nici noi nu  suntem monitorizati si mi se pare normal sa fie asa, altfel am trai ca in big brother!  sincer nu cred ca asta reprezinta o solutie !

 

Te inseli.

Sunt multe locuri in care diversi ochi stau pe tine, fara sa stii, sa banuiesti macar, sau chiar cu stiinta ta in institutii, pe strada, in magazine, benzinarii...oriunde. Si din satelit esti vazut in amanunt; telefoanele (apelurile) sunt stocate in serverele companiilor de telefonie pentru o perioada de timp si sunt la dispozitia autoritatilor in caz de ceva.

Nu inseamna ca esti monitorizat...sau poate ca inseamna, dar se considera ca este pentru binele colectivitatii care primeaza in fata binelui tau personal.

Asa ca chestia asta cu dreptul la intimitate o fi valabila, normala si de dorit in conditii normale, nu oriunde crede cineva ca merita asta.

Lumea se adapteaza, ca n-are ce face, lumea protesteaza si merge mai departe pentru ca lucrurile se schimba rapid si nu toate in sensul bun.

Cadrele didactice n-au de ce sa se simta stinghere daca-s urmarite la treaba, nici copiii, ca se duc acolo si unii si altii sa faca performanta nu sa se relaxeze departe de-cum zicea deceneus?-ochiul soacrei.

Si chiar se poate opta pentru stocarea informatiei, fara a fi publica, asta nu vad cu ce mai incalca spatiul privat...iar daca mai sunt unii nemultumiti si asa, ei bine, sa fie sanatosi, sa nu aiba niciodata nevoie de monitorizarea asta, sa afle pe pielea lor ca s-au inselat.

Si inca ceva, ne place sau nu in Romania sunt multe conditii care deosebesc societatea noastra de alte societati straine; e usor sa vorbesti despre democratie si drepturile omului retinand doar ce ti se cuvine, fara a lua in considerare si contributia proprie. Ei bine, asta ne face diferiti pe noi romanii...si atat de speciali [:)]

Ca nu degeaba exista conceptul brevetat "democratie romaneasca". Oare la ce credeti ca se refera?



#90
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 19:03

Da...o mare rautate din partea ta ...sincer...cred ca esti singura care a interpretat asa!!!!

 

Si mie mi s-a parut gresita din multe puncte de vedere. Nu balcanism, pt. ca idei din astea exista in toate culturile insa o generalizare urata da [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -