Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014)

barza gravidute septembrie 2014 sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#11
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 ianuarie 2014 - 22:12

Multumesc de primire si de urari daena!

 

Bia, eu sunt de parere ca o sarcina de 5s5z e prea mica pentru o echografie normala. La prima sarcina am fost la 4 sapt, mi-a facut transvaginala, apoi m-a chemat la 6 sapt sa confirme sarina (la 4 sapt cica era prea mic... etc) apoi la 8 sapt (cand mi-am schimbat medicul) tot trans-vaginala. La 12 sapt tot. 

 

Aici in Anglia nu te cheama nimeni la echo pana la 12 sapt. Ma rog... nu prea sunt de acord cu asta dar na, tara lor, legile lor.

 

Cand te mai duci la dr? Eu zic ca ai acolo un pui mic care abia asteapta sa te intalneasca! 

 

O seara minunata!

 

P.S Nu m-am putut abtine si am mai facut astazi 2 teste. La prima sarcina nu am prea putut sa ma bucur, sotul era plecat, eu singura, detalii. Dar acum, imi vine sa sar la fiecare 5 minute!  [:I]  [hippi]



#12
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 00:51

Eu nu am somn, am dormit la amiaza 2 ore ca nu imi mai puteam tine ochii deschisi.

 

Kytana, te cred, e cel mai frumos cand ai cu cine sa imparti bucuria. [il]       

Ai vreun simptom? Eu inca nimic. Doar ca mi-e foame toata ziua, ma abtin eroic sa nu mananc in exces. Nu sunt o slabutza si chiar nu as vrea sa ma fac cat [grasa] .

Sper sa mai apara burtici si sa animam putin casuta dovleceilor!



#13
bia28

bia28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 14:17

buna fetelor,

 

am fost la eco transvaginal, e acolo bubu mic, e foarte mic are 3 mm, abia se vede, sper sa fie in regula si sa creasca sanatos. e asa ciudat, la primul copil, la varsta asta de sarcina sacul gestational era mult mai mare, acum abia se zareste. Doamne ce mult imi doresc sa fie bine si sa creasca...



#14
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:45

Daena, am avut ceva semne inainte de a face testul: ma dureau sanii (eu inca alaptez si cand il puneam la san simteam ca ma deranjeaza), dureri ca atunci cand trebuie sa iti vina si parca te dor ovarele si ... plang din orice. Acest simptom e nou, la prima sarcina nu a fost cazul. Si da, somn,  mi-e sooomn cat cuprinde, mai ales ca Pingu mic e matinal, la 05.00 s-a trezit astazi.

 

Bia, sarcinile sunt atat de diferite intre ele! Insufla-ti ganduri pozitive si sigur bobuletul mic va creste mare-mare! Iti inteleg frica, momentan nu stie nimeni dintre prietenii nostri, nici macar parintii. Ne gandim daca sa le spunem sau sa mai asteptam.

 

Voi le-ati spus deja cunoscutilor?

 

Va pup si sper ca sunteti bine!



#15
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 18:48

Daena, apropo de silueta, eu m-am apucat de niste exercitii prenatale. Eu faceam si inainte sport si alergam, dar am incetinit ritmul. Sunt unele de la Pilates pe care le-am facut la prima sarcina, cand nu aveam deloc conditie fizica. Acum fac ceva putin mai intens dar cat sa nu cresc temperatura corpului si beau apa incontinuu. Cam 15 min zilnic, nu mai mult. 



#16
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 20:21

Bia, ma bucur ca bebe e acolo si e bine, are timp si sa creasca mare! Cati ani are primul tau copil?

 

Kytana, sa stii ca mi-ai dat o idee, o sa caut si eu Pilates ceva mai light sa fac, cred ca putina miscare nu face nici un rau. Eu n-am spus inca la nimeni, doar sotul stie. Vom spune cand mai creste putin sarcina.



#17
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 21:53

Daena, cum are loc monitorizarea sarcinii in Austria? Sunt tare curioasa pentru ca aici am ramas dezamagita de ceea ce am aflat. Spor la Pilates!  [aerob]

 

Am observat ca sunt 541 de citiri ale subiectului. Haideti mamici, alaturati-va noua! 

[flor]



#18
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:07

Buna dimineata!
Kytana, am vrut sa iti raspund aseara, dar n-am reusit, mi-a fost asa de somn ca la 22 deja dormeam.
Aici sarcina e considerata ceva normal, natural, nu se prea inghesuie sa iti faca ecografii. Daca nu sunt probleme, sangerari, cred ca faci vreo 4 eco toata sarcina. La cele pentru morfologie stiu ca te cheama sa le faci la spitalul unde nasti (tu alegi maternitatea) si acolo ei au o evidenta cu toate analizele tale, eco, etc. Celelalte controale periodice le faci la medicul tau ginecolog, nu stiu daca iti face si eco de fiecare data. De nascut nasti cu medicul care e de garda la maternitate. Serviciile medicale pe timpul sarcinii si nasterea nu se platesc, le suporta in totalitate asigurarea.
Ginecologul la care merg eu asista si la nasteri, dar la maternitate privata, nu stiu cat costa o nastere acolo. As putea opta sa nasc cu el, daca doresc, dar am incredere in serviciile de stat si prefer sa investesc banii aceia in alte lucruri de care bebe va avea nevoie. Din cate cunostinte au nascut aici nu am auzit pe nimeni sa se planga ca nu au fost bine ingrijite in maternitate.
Tu primul copil l-ai nascut in Ro?

Editat de daena, 15 ianuarie 2014 - 09:09 .


#19
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 09:42

Buna dimineata!

 

Haideti la o "cafeluta" (a se citi un ceai de fenicul cu menta) [cafea]

 

Daena, multumesc de raspuns. Da, prima data am nascut in Ro, s-a lasat cu cezariana la un pui de 42 saptamani care nu mai venea desi eu mergeam cate 5-7 km zilnic; ramasese fara loc si fara lichid asa ca nu am avut de ales. A fost un soc pentru ca imi doream sa nasc natural, dna dr nu era pro cezariana deci stiam ca va face orice sa ma ajute sa nasc natural. Asa a fost sa fie...

 

Te-am intrebat de procedura pentru ca aici este mai ciudat. Adica nu te vede niciun doctor. Deloc. Cand l-am intrebat pe GP (un fel de dr de familie de al nostru) s-a uitat crucis la mine si a zis sa merg la "midwife". Ca numai cu ea vorbesc si atat. Sunt dezamagita, fiind vorba de Anglia ma asteptam la ceva mai ... mai bine pus la punct. Se pare ca aici nasti cu moasa si dr este chemat doar daca e cazul. Ma cam sperie ca nu am cum sa ajung la ginecolog decat daca vreau sa ma duc la privat.

 

Si eu sunt somnoroasa, aseara inainte de 22 am picat la datorie. Fug, astazi este ziua Dl Pinguin si ii pregatesc o placinta cu mere, de-a noastra. 

 

O zi fantastica! [flo]



#20
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 10:12

Kytana, La multi ani pentru Dl. Pinguin!  [deziuata]

Ciudat mod de a monitoriza sarcina au! Poate ca la ei moasele sunt mai competente si fac si ecografii, banuiesc ca macar cateva trebuie sa iti faca sa vada bebele. Eu am o prietena in Canada si ea a facut doar 2 ecografii toata sarcina, la 16 saptamani i-a auzit inima cu doppler-ul, nu l-a vazut pe bebe, apoi a mai facut la 21 de saptamani si una la 30 si ceva de saptamani.

Poti sa deschizi un subiect la generale, sigur mai sunt mamici care au nascut in UK si iti pot da detalii.





Etichetat si cu barza, gravidute, septembrie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -