Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum e afectat copilul mic (sub 1 an) de divortul parintilor?


50 raspunsuri la acest subiect

#31
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 14:32

Bunurile obtinute in timpul casatoriei se impart.depinde cum vreti voi.cine ramane cu casa'cine cu masina.dar nu ziceai ca e minunat?te desparti de al doilea prieten cu care te ai casatorit dupa cel. care te teroriza,nu?


Editat de eumada, 03 ianuarie 2014 - 14:53 .


#32
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 14:32

Marius,actuala lege in Romania prevede un an de separare si abia apoi inaintarea actelor de divortz?Adica prin lege cuplul are nevoie de un an sa hotarasca daca merge mai departe cu divortzul sau nu?

 

Dana



#33
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 14:38

Eu vreau sa imi cresc fata singura ca si pana acum, ca oricum nu s-a implicat cu nimic in viata ei, era cum zicea si el fix ca un coleg de apartament, o mangaia pe crestet si atat deci om ca el nu-mi trebuie. Deci divortam.



#34
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 14:57

A fost minunat. Am fost impreuna 4 ani si jumatate si am fost fericiti pana cand el a decis ca nu-i ce ii trebuie, ca dragostea matura e naspa si aia cu fluturi in stomac e magica si nah.. nu-i pregatit sa fie tata dar nu a putut sa ma refuze cand i-am zis ca vreau copil si... asta e.. e un copil, a crezut ca stie ce vrea dar timpul i-a aratat ca viata de familie nu i se potriveste.



#35
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 15:09

De cat timp are o noua relatie?



#36
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 16:46

Bunurile obtinute in timpul casatoriei se impart.depinde cum vreti voi.cine ramane cu casa'cine cu masina.dar nu ziceai ca e minunat?te desparti de al doilea prieten cu care te ai casatorit dupa cel. care te teroriza,nu?

 

Mada, cand omul are cutitul infipt, tu de ce il rasucesti in rana sangeranda ?



#37
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 20:53

Imi pare foarte foarte rau de ceea ce ti se intampla. [flo2] Probabil ca te simti cumplit, insa trebuie sa stii ca orice cale o sa alegi vor exista luminitele de la capatul tunelului. Nu va fi usor, vei plange lacrimi amare, dar necesare pentru a--ti obtine eliberarea din relatia cu el. Cine nu a trecut prin asta probabil ca nu-si poate imagina durerea pe care o simti...la modul teoretic totul e bine si frumos...

 

Daca sotul tau  insista pentru divort ar fi bine sa nu te opui. Probabil ca ii va parea candva rau, totusi asta nu trebuie sa aiba prea mare insemnatate pentru tine.

 

Ar fi bine sa discuti cu un avocat, eventual unul cu experienta in divorturi. El iti poate spune ce variante posibile de decizie din partea judecatorului (asta in cazul in care nu te intelegi cu sotul tau referitor la impartirea bunurilor, etc). De regula se impart in mod egal, totusi exista posibilitatea sa obtii mai mult in cazul in care dovedesti ce surse au avut banii, ca tu ai intretinut familia, etc.

 

Exista notiunea de copil incredintat unui singur parinte. Dreptul de vizitare poate fi liber, fara a fi specificat in vreo hotarare de divort, si ramane sa va intelegeti voi cu timpul. In cazul in care nu va fi multumit, va exista oricand posibilitatea sa-si ceara acest drept prin instanta si sa stabiliti un program clar.

 

Ai grija de tine si de copilas! Ai nevoie de multa putere sa treci peste si prin toate astea, sper sa se termine cat mai rapid ca sa te poti linisti si sa-ti recastigi echilibrul.



#38
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 18:27

Singurul lucru important pt copilul tau este ca tu si tatal copilului sa lasati la o parte toate orgoliile, certurile samd atunci cand e vorba de copil. Copilul nu va fi afectat atata timp cat parintii lui se vor purta omeneste, prieteneste si normal unul cu celalalt.

Parintii mei au divortat cand eu aveam vreo 3 ani, au ramas prieteni in sensul ca se suna saptamanal si povestesc. Abia acum vreo 2 ani am aflat ca tatal meu a avut o relatie extraconjugala cu cea care acum ii este sotie.

Am apreciat ca nu s-au balacarit si ca mama-mea mai ales a avut maturitatea de a trece peste asa ceva de dragul meu si al familiei. Bine, nu se potriveau ei oricum, mai devreme sau mai tarziu tot se desparteau, dar e intradevar de admirat atunci cand iti poti lasa orgoliul la o parte de dragul cuiva.



#39
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 09:37

Relatia nu e de fapt o relatie in adevaratul sens al cuvantului. Eu sunt mai cerebrala, el mai poet (muzician... in fine..). A simtit ca nu poate comunica cu mine, a plans in bratele unei colege de facultate, s-a simtit inteles de ea fara sa ii spuna ce pb are (eu daca plange il intreb de ce, ea nu l-a intrebat si el a concluzionat ca ea l-a inteles) si s-a indragostit de ea. Ea e maritata, nu vrea o relatie decat de prietenie cu sotul meu dar el vrea mai mult, si-au scris pe facebook un intreg roman gretos si siropos de-mi intoarce stomacul numai cand imi amintesc, se alintau iepuras si prajturica, aveau grija unul de altul sa isi reaminteasca unul altuia sa isi ia medicamentele, sa manance, sa doarma sa invete, sa mearga la WC... samd

El i-a zis ca o iubeste si e mort dupa ea, ea nu i-a zis verde in fata "bai baiete vezi-ti de treaba" dar nici nu i-a zis ca si ea il iubeste... ea mi-a zis mie ca nu e iubire ce simte fata de el ci doar f buna prietenie si ca nu isi va parasi sotul pt el dar el e convins ca nu avem nimic in comun dar are totul in comun cu ea si daca nu va fi cu ea atunci mai bine singur... si dragoste cu sila nu se poate deci cat de greu mi-ar fi ii zic adio si un praz verde si cu asta basta. Daca a ajuns sa imi spuna ca mariajul nostru nu avea profunzime, era doar sex si nevoia fiecaruia dintre noi de a fi cu cineva care sa se poarte frumos... ca el nu era pregatit sa fie tata dar a acceptat la insistentele mele sa facem un copil de care sa ma ocup predominant eu (a se citit exclusiv eu ca el n-a schimbat un scutec in viata lui).... ca l-am fortat eu sa mearga pe drumul ales de mine (acela al familiei) fara sa ii inteleg durerile si suferintele si nevoia de a face ceva deosebit in viata (din pdv muzical...)

ca el vrea sa fie inteles si ea il intelege telepatic, fara ca macar sa ii rosteasca un cuvant, in timp ce cu mine poate vorbi si 2 ore si degeaba o face ca nu exista canale de comunicatie intre noi (eu nefiind artista indurerata)...

Deci cam asta... practic divortam ca nu avem telepatie! Ce sa mai zic...



#40
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 09:56

Imi pare rau, stiu ca suferi acum, insa nu merge, sunteti prea diferiti si nu mai aveti de ce sa stati impreuna [:(]. Mai ales daca el are alte planuri, nu mai vrea sa incerce, etc...

Insa n-a fost "fair" din partea lui sa mearga pe "drumul tau" atata timp cat nu vroia... sau n-o fi stiut nici el ce vrea.... nu stiu

 

Imi pare sincer rau, te cred ca ti-e greu, insa eu zic ca te poti desparti cu inima impacata, ca nu mai aveai ce sa faci, si asa sper sa-ti fie un piculet (pic-pic de tot) mai usor [flo2] [floare3] [flo]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -