Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum e afectat copilul mic (sub 1 an) de divortul parintilor?


50 raspunsuri la acest subiect

#41
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 10:16

Da - aveti drumuri diferite aceasta este si opinia mea. 



#42
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 10:40

Ai avut un mare, mare ghinion. Nu te va consola, dar nu esti singura care a nimerit asa la fix acest ghinion. [grup]

Partea buna e ca ai ramas cu ce e mai de pret dintr o relatie/iubiere/casnicie si anume fetita ta.

Sa cauti un avocat bun care te sfatuieste cu pasii de urmat [flo]



#43
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 12:20

dureros, dar sa stii ca mai bine acum

peste ani, ai fi regretat amarnic anii pierduti langa el

asa macar nu s-au adunat zeci de ani

fetita e micuta ca sa sufere cu adevarat, daca el e ca si inexistent in preajma ei, cu atat mai mult

succes iti doresc



#44
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 10:22

Multumesc!

Putem divorta la mediator si apoi notar daca vreau custodie totala in sensul de a lua decizii cu privire la educatia fetei fara acordul lui?

Din punct de vedere legal daca la partaj trebuie sa imi rascumpere partea mea din bunurile achizitionate in timpul casatoriei se taraganeaza divortul pana imi da banii? Intreb pt ca eu chiar nu am ce sa fac cu pianul lui si microfoanele lui si placile de sunet si boxele si toate preamplificatoarele.. Banii evident ca acum nu-i are... si cred ca va dura cel putin un an si jumatate pana ii strange... si daca iau eu celelalte lucruri (hota, plita, cuptor, mobila de bucatarie samd.. nu am unde sa le pun. 

Are vreo valoare daca semnam la avocat o hartie prin care el se angajeaza sa imi dea acei bani in sa zicem 2 ani? Daca nu mi-i da apoi ce fac, il chem in instanta si il execut silit adica ma complic enorm...?



#45
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 10:27

Divortul si partajul sunt doua lucruri diferite.

Eu am divortat, dar partaj noi nu am facut pt ca asa am considerat eu (si el stia bine ca asa e cel mai sanatos pt toata lumea).

Din pacate nu cunosc noile legi, deci musai sa cauti pe cineva care sa te ghideze.

 

Unde vei sta cu fetita dupa divort ? Ai la cine apela cand ai nevoie de ajutor (prieteni, rude, etc) ?



#46
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 10:43

Ca sa divortati la mediator sau notar trebuie sa fiti de acord amandoi in proportie de 100%. Sa pp ca sunteti de acord si divortati in alta parte decat in instanta, acea hotarare poate fi atacata. Bun. Acum e notiunea de custodie comuna, hotarator insa e unde se stabileste domiciliul copilului...se stabileste la tine, tu ai putere de decizie. Singura problema ar fi iesirea din tara care se face cu acordul ambilor parinti, deci ti-ar trebui o procura. Daca el e de acord sa ai custodie totala, nu vad de ce nu ti-ar da, in instanta. 

Legat de partaj...in instanta, cine deschide partajul, trebuie sa plateasca 3% din valoarea bunurilor, daca nu se face partaj, bunurile raman in continuare comune.

Daca mergi pe calea unei hartii facute la norat, ca iti va achita banii in termen de X, daca n-o face, da....ajungi in instanta, e de grele si complicat.

Asa ca, avand in vedere ca e si un copil la mijloc, aveti si bunuri pe care vreti sa le impartiti, eu as alege calea instantei....de comun acord si se termina repede, fara scandal si alte chestii. 



#47
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 10:46

Copilul va fi bine daca tu vei fi bine.



#48
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 11:47

Stau deja cu parintii mei si cu bebe.

Vroiam sa folosesc banii pe care trebuie sa mi-i dea plus ce mai reusesc sa strang eu pt un avans la un apartament dar e problema acum ca sunt niste furtuni la mine la servici si nu mai am siguranta pe termen lung ci doar pt urmatoarea jumatate de an sau cam asa... Cand e sa iti mearga prost iti merge cam pe toate planurile vad...



#49
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 11:50

Daca poti sta la parinti si va intelegeti bine si ei te ajuta, sa stii ca nu e rau deloc [flo]

Furtunile trec si ele, ai sa vezi [grup]



#50
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 12:09

Stii ca e vb aia, "nu-mi da Doamne cat pot duce"....trec toate si va fi bine, crede-ma. Nu-ti aglomera capul cu planuri, ia-o sistematic, cu pasi mici si in ordinea prioritatilor si ai sa vezi ca incet incet ai sa iesi din situatia asta grea. Incearca sa nu te alimentezi cu ganduri negative si sa incerci sa vezi in tot negativul asta si pozitivul. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -