Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.28


750 raspunsuri la acest subiect

#731
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 14:26

Iar copilul nu e un motiv sa-mi distrug viata a doua oara pentru in barbat infantil, fara suflet si fara coloana vertebrala. Desi sunt convinsa ca mi-ar fi groaznic de greu daca ar veni pt impacare.

#732
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 14:50

In sfarsit acasa!!!

Am iesit si noi in lume, ceva cumparaturi, plimbarica, vizite (putine si scurte, cum sta bine unui musafir :)))

Tocmai am culcat baiatul, merg sa pun la frigi ce e perisabil, sa fierb lapticul si revin.

 

Am gasit lapte condensat la Lidl, yuuuppppiiiii, kinder scrie pe mine, cu litere aurite [pk]



#733
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 14:53

Numa sa nu pui poze, fa bine :)))

#734
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 15:45

Promit, Baby :))) Nu vezi ce efect aua vut sia supra mea pozele Monicai, am alergat dupa lapte condensat, ca in reteta, visez numai la farfuria aia plina :)))

 

 In schimb mi-e teama de ceea ce va fi dupa ce venim acasa. Am impresia ca nu stiu absolut nimic despre cum se ingrijeste un bebe, nu stiu nimic despre baita, despre hainutele lui, despre produse de ingrijire si pe masura ce citesc despre asta, am impresia ca intru in ceata si mai adanc

Lady, ma recunosc in descrierea ta, parca-s eu acum trei ani: doar eu cu sotul, nu a venit absolut nimeni sa ajute, sa invete (nici nu stiu cat de mult mi-as fi dorit).

Sunt atatea carti, pe urma este internetul la indemana, cred ca si filmulete gasesti o gramada despre baita si altele.

Mi-amintesc ca la spital, nefiind in grija noastra, ni-i aduceau infasati strans, parca erau un saculet tare, nu mi-era frica sa-l tin in brate.

Ei, acasa mi-a fost mila sa-l infas, insa era atat de mic si de ...... moale (mi se parea mie), incat la inceput il luam in brate cu teama, dar te obisnuiesti foarte repede.

Pe urma sentimentul ca esti mama, ca botul ala de carne este al tau si doar al tau si trebuie sa ai grija de el iti trezeste toate instinctele adormite si multe lucruri la care acum nu te gandesti sau de care ti-e teama vor veni atunci de la sine, vei vedea ca le stii fara sa te fi invatat cineva :)

 

E bine sa ai pregatit un minim necesar pentru el (hainute, chestii de igiena si altele), pe masura ce vezi ca iti trebuiesc, ii pui lista sotului in brate si il trimiti la plimbare.

Noi si aici am exagerat, e drept ca habar nu aveam: unele hainute au fost mici din start (de la Carrefour), ca ne luam si noi dupa dimensiunile de pe eticheta, o multime de siropele, creme si alte minuni aruncate ulterior, ca nu a fsot nevoie de ele. Numai pentru colici am avut trei tipuri de sirop, plus ceaiuri, iar Mihai nua  avut colici mai deloc.



#735
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 15:48

salutare!

ne-am intors cu bine de la baia mare

m-am simtit bine ca mi-a fost dor de ei, dar am plecat pe cand au inceput sa se certe [:)]

am primit de la sora-mea pompa de san, sticlute si biberoane noi si cartea "mama si copilul" scrisa de capraru, dar mi se pare cam comunista si invechita..

a vrut sa-mi dea si patut+saltea, dar salteaua prefer s-o iau noua si la patut am un fix legat de culoare (mie nu-mi place ca mobila sau parchetul sa fie in culoarea mobilei)

 

Alex, felicitari pt nepotica! cred ca bunicii sunt fericiti ca o sa aiba doi nepotei

 

Arrya, cursuri de hypnobirthing se fac la Brasov



#736
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 15:50

aa si m-am intors cu un kil in plus, probabil de la cozonaci, prajituri si bomboane de pom [:)]



#737
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 15:59

Gina, mai ai putin si vine sotul tau....sper sa nu te omori cu pregatirile incercand sa il impresionezi, cred ca va fi mai fericit sa ai burtica relaxata...

Easy, am un sot care face cat trei soacre (foarte cicalitor, adica :))), mereu ma cearta sa stau cuminte, asta si neinsarcinata fiind, acum mi-a spus ca ii pot spune orice, numai sa nu auda ca am probleme cu burtica (stie ca ma mananca si nu am stare) [batcap]

Pregatiri culinare nu or sa fie cine stie ce pentru sosirea lui, ma enerveaza ca Mihai nu papa orice, asa ca trebuie sa impac pe toata lumea, pentru ca urasc sa gatesc o mie de feluri.

O ciorba, o friptura...... chestii normale (rata aia cu portocala o sa mai astepte, sa nu patesc si eu ca Baby, vine omul flamand si ma trezesc ca nu-i place  :)))

Maica-mea E mai bine, a vorbit și soțul cu ea, am tratat-o ca pe un copil mare, cum zicea Gin, adică o lăsăm să vorbească, apa trece, pietrele rămân.

Arrya, e cel mai bine asa, asculta un "om batran", care vorbeste din vasta lui experienta.

Invatam sa-i acceptam asa cum sunt si cautam sa nu le dam apa la moara, pentru ca asta inseamna doar nervi de ambele parti si NICIODATA o rezolvare amiabila a problemei.

Vreau și eu sa îmi curgă sânii, sunt o ciudată, nu? Voi ati mai văzut vrei gravida căreia sa nu ii crească deloc sânii în volum? E oare ok?

Da, am vazut mamici cu sanii mici de tot, moi pana au nascut si care au alaptat fara probleme.

Eu nu vreau sa imi curga sanii, imi curgeau dupa nastere (mai tarziu, nu imediat) si nu e deloc placut, si noaptea ma trezeam cu pata pe tricou su in pat, nu mai spun la iesiri in public, nu puteam fara tampoane.

 

Faptul ca sanii cresc/nu cresc, curg/nu curg, sunt moi/tari inainte de nastere nu are nicio relevanta si nu influenteaza cu nimic potentialul productiv de dupa nastere.

Ma mult influenteaza stresul, oboseala, de exemplu, stiu mamici care au ramas fara lapte de la stres si munca multa.



#738
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 16:34

Mi-e foame tot timpul. Parca mi-i spart stomacul si se piere mancarea pe undeva. Parca-s malaxor la foc continuu.

#739
ginaro

ginaro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.151 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:00

Sa treaca mai repede zilele astea, inclusiv revelionul, ca deja m-am plictisit de sarbatori [alcool]

Cred ca e vorba mai degraba de faptul ca orice zi care trece ma apropie de Big Bang si de-aia nu mai ma pot bucura in tihna de toate.



#740
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 17:40

Eu am fost cu baiatul la doctor ca nu voiam sa stau cu stres si am asteptat 1 ora la spital ptivat.El este ok doar multe mucozitati ca de obicei.M.am linistit.
Dar la mine e ciudat asta mica se zbantuia incontinuu o simt cel mai des de pana acum si se vef miscarile.Oare o fi de la placenta mea anterioara sau nu mai doarme?
Burtoiul creste creste.Nu pot sa mananc mult ma satur f fff repede.Cateodats ma bucur catrodata nu.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -