Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Idei mic dejun/cina pentru mofturosi

mic dejun cina mofturosi

73 raspunsuri la acest subiect

#11
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:12

si oua..de astea vrea...dar doar de tara pe alea din comert nu pune gura....



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:57

La micul dejun ii poti face muffins sanatosi , cu faina integrala , cereale si gructe , proaspete sau uscate.

 Lapte cu ovaz fulgi ,in care poti adauga si stafide.Foarte bun.

 

Daca ii plac ouale e super ! Fa-i  omleta , ou fiert ,la cuptor cu diverse , ou benedict.

 

Noi mai mancam si pasta de avocado , iaurt simplu cu fructe , fructe ,nuci , cereal bar facut in casa  , chedar cheese , somon afumat cu branza crema ,french toast ,clatite ( le prefera cu zahar si lamaie sau cu miere ) ,unt , dulceat.

Gris sau orez cu lapte si mamaliga nici la noi nu se mananca.

Cereale la cutie nu cumparam decat foarte rar .

 

missdarcey, muffins sunt briosele clasice, din blat ca de pandispan sau chec? Daca da, nu merge, am incercat, de fapt, am incercat mai multe, ori ajungeam sa le mancam noi, ori le aruncam, din pacate.

 

Macar clatitele de i-ar placea, dar nu. Ouale doar fierte, recent a inceput sa le accepte fierte mai moi, pana acum, doar tari. Omleta, nici gand. Mierea, oricat de sanatoasa, fuge cand o vede.

 

Fileul de somon ii place foarte mult, a mancat la cineva, facut la cuptor doar cu mirodenii, insa pretul m-a omorat, 75 de lei/kg...

 

Mananca chifle cu cereale, dar goale.


Editat de Selene_Bunny, 23 noiembrie 2013 - 12:59 .


#13
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 18:56

Selene, daca ii plac pastele simple, oare nu ar avea efect "pasta bianca" (varianta pentru copii [:)]  adica paste cu unt si parmezan ras?) sau "pasta rossa", paste cu sos tomat  cu sau fara parmezan/cascaval ras, sau "pasta verde", paste cu pesto, la fel, cu sau fara branza rasa deasupra? Juniorul nostru adora variantele "bianca" si "verde", bineinteles cu branza (iar in pesto mai deghizam si alte zarzavaturi, la nevoie), cel putin o data pe saptamana avem in meniu pastele.

 

Macaroane cu branza nu ar manca, la cina? sau mini-pizze, poate si ea sa participe la facutul si "decoratul" lor? Sau paine prajita in ou/friganele?

 

La noi in casa, la micul dejun la noi flacaul mananca simplu, fie "weetabix" sau porridge cu lapte, fie briose sau mai rar oua papara sau cereale "cheerios", cu cana cu lapte. Si mai rar, toast cu unt. La 10 gustare, banana si un iaurt, pranzul la cantina la scoala, gustare dupa-masa fruct, biscuiti si iaurt, iar la cina din ce am insirat mai sus, sau fish fingers, sau chicken nuggets facuti la cuptor, nu in tigaie (fie cumparati, fie facuti in casa, orice cu pui e taiat bucatele si servit ca "chicken nuggets" :) ), sau supa crema, sau omleta cu castravete, sau snitel, sau paste cu peste si legume. Sau daca ne grabim si nu avem chef de gatit, un sandvis cu sunca sau cu branza si castravete, si un sandvis cu gem [:)] Cartofii ii plac doar prajiti ("tratatie" ocazionala  in oras, sau facuti acasa in cuptor), sau "deghizati" in supa crema.



#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 20:07

Idee :

 

Paste cu piept de pui :

 

Se fierb pastele pe jumatate, se scurg, se clatesc si se scurg iar. Se lasa la odihnit.

Se calesc : o ceapa cu un morcov si un ardei capia, impreuna cu un piept de pui taiat cubulete ( eu dau intr-un clocot orice carne, o spal si apoi o gatesc ).

Cand carnea si legumele sunt patrunse, se pun 2-3 linguri de bulion, se lasa la clocotit 5 minute, apoi se amesteca bine pastele cu sosul si se toarna apa, cat sa le cuprinda. Se fierb, pana capata un aspect de sos legat.

Sunt delicioase.



#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 20:10

Fii-mea, in fiecare dimineata, bea lapte cu Nesquik. E ingrozitor de dulce, nici nu stiu cum de ii place asemenea combinatie, dar nu am reusit sa o conving sa manance altceva, dimineata.

In compensatie, mananca f bine la pranz si in restul zilei.



#16
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 21:14

Tre' sa ascund branza razalita, Dark, daca o vede, incepe sa o separe de pe paste. Am mai reusit, dar rar.

 

Rossa (cu sos rosu si amestec de legume mexicane) hai ca mai mananca.

 

Nu, macaroane cu branza, no way. Noi mancam, tati spune ca ea imi copiaza mie obiceiurile alimentare, daca ma vede pe mine mancand, va manca si ea, insa asta nu s-a verificat decat in mica parte.

 

Noi suntem mari amatori de paste, ne plac diverse modele, are si ea modelele ei preferate, insa, cand vede ce gatesc, si lanseaza comanda: "mie sa imi dai goale, da?" La fel, piureul de cartofi, il vrea gol, si tre' sa nu vada ca pun si unt (stii tu cum se face in Ardeal piureul).

 

Pranzul intentionat nu l-am mentionat, pentru ca nu am probleme cu el.  [:)]

 

Pizza, da, merge, desi nu e o mancare tocmai sanatoasa.

 

Tot mi-ai dat o idee, am sa cumpar separat ingredientele si o s-o las pe ea sa-si puna ce vrea. In oras, daca mancam pizza, incepe sa separe ceapa (daca este), ciupercile si cascavalul ras.



#17
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 21:39

Selene, vad ca ai trecut peste reteta mea de paste. Fetita ta nu mananca carne de pui ?

Stiu ca voi, adultii, sunteti vegetarieni ( sau erati ).


Editat de Alizee, 23 noiembrie 2013 - 21:40 .


#18
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 02:39

Victoria in seara asta la cina a vrut spaghete cu omleta de oua cu parmezan. Am fiert spaghetele, am batut un ou, am pus un pic (o lingurita aproximativ) de parmezan, am topit un pic de unt intr-o tigaie, am pus spaghetele si apoi oul batut cu branza peste spaghete si voila! Cina.  [flo2]



#19
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 10:13

Ou fiert moale, cu chifla integrala cu seminte.  [yum]



#20
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 10:19

Alte idei : gris cu lapte, orez cu lapte ( nu prea dulce, dar cu esenta de vanilie si scortisoara pe deasupra ).





Etichetat si cu mic dejun, cina, mofturosi

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -