Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Idei mic dejun/cina pentru mofturosi

mic dejun cina mofturosi

73 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 00:28

Am evoluat putin de acum un an sau doi, dar parca simt nevoia de varietate.

 

Daca aveti niste mici (sau mari) mofturosi, cum variati micul dejun/cina? Ce contin acestea, ca sa le si placa?

 

Daca le oferiti cereale, de care sunt, ce marca? Orice am folosit pana acum contine zahar, unele sunt chiar excesiv de dulci, le-am scos, as vrea ceva de caitate si mai putin dulce.

 

Multumesc.



#2
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 00:36

Cereale integrale "Weetabix" se gasesc pe la voi? Sunt bune, integrale, fara zahar, flacaul nostru le mananca cu placere, cu lapte, la micul dejun.

Cam asa arata: http://www.tesco.com...s/?id=262146226

 

Sau produse gen "porridge", pot fi cu fructe incluse. Sunt satioase si sanatoase.



#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 00:52

Nu am vazut in niciun magazin, Dark. Si am fost in cam tot ce e pe aici.



#4
xcatalina

xcatalina
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 09:16

Noi mancam destul de monoton. Dimineata: un iaurt mic, 2-3 oua de prepelita fierte sau omleta, o felie de paine cu crema de branza sau pate de ficat sau crema de peste. Soacra mea a facut niste conserve de peste home made si daca ii pasez un pic din aia, iese o crema care ii place mult. Uneori, inlocuim iaurtul cu o canitza de lapte. Asta mananca undeva intre 7:30-8, pleaca la gradinita, unde la ora 9 le serveste micul dejun de acolo(sana, chefir, lapte, o data pe saptamana ceai cu omleta, ou fiert, rulada de pui, paine cu sunca). Cereale noi nu prestam, cele dulci sunt prea dulci, fulgi de porumb nu ii plac, iar musli sunt prea tari.

Seara: ciorba destul de des pentru ca stiu ca nu prea mananca asta la gradinita, sau mamaliga cu branza si smantana sau mamaliga cu ostropel de pui.  Ii mai place sa manance un sandwich cu carnita si cascaval si un pahar de lapte, dar mai rar.Asta  mananca undeva in jur de ora 19-19:30, noi ne bagam in pat la ora 21.

Asteptam si noi idei. Are 4 ani.



#5
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 09:33

Ai mei mananca iaurt cu cereale in capac dimineata in general .E practic pentru ca au mai multe feluri de cereale (si cu fructe uscate, si cu stafide, etc) si isi alege copilul ce gust vrea pentru luni, marti, etc. si sunt asigurata cate trei zile. 



#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 11:00

Noi mancam destul de monoton. Dimineata: un iaurt mic, 2-3 oua de prepelita fierte sau omleta, o felie de paine cu crema de branza sau pate de ficat sau crema de peste. Soacra mea a facut niste conserve de peste home made si daca ii pasez un pic din aia, iese o crema care ii place mult. Uneori, inlocuim iaurtul cu o canitza de lapte. Asta mananca undeva intre 7:30-8, pleaca la gradinita, unde la ora 9 le serveste micul dejun de acolo(sana, chefir, lapte, o data pe saptamana ceai cu omleta, ou fiert, rulada de pui, paine cu sunca). Cereale noi nu prestam, cele dulci sunt prea dulci, fulgi de porumb nu ii plac, iar musli sunt prea tari.

Seara: ciorba destul de des pentru ca stiu ca nu prea mananca asta la gradinita, sau mamaliga cu branza si smantana sau mamaliga cu ostropel de pui.  Ii mai place sa manance un sandwich cu carnita si cascaval si un pahar de lapte, dar mai rar.Asta  mananca undeva in jur de ora 19-19:30, noi ne bagam in pat la ora 21.

Asteptam si noi idei. Are 4 ani.

 

Mie mi se pare bogat meniul asta.  [flo2]



#7
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 11:11

A mea nu mananca iaurt decat de la un singur producator si numai cu fructe, niciodata simplu. Cerealele cu fructe sau stafidele nu ii plac.

 

Cascaval, am reusit, dupa o groaza de incercari, sa gasim ceva care sa ii placa. Din nou, un singur fel, un singur producator.

 

Oua mananca.

 

Lapte da, dar numai cu cereale, nu simplu, sa-l bea din cana.

 

Pate, aici tatonam.

 

Alte lactate, nu, gem, dulceata, nu, paine cu unt, cu mare greutate, sa nu se vada untul, paine cu gem sau dulceata, nu. Gris sau orez cu lapte, nu, mamaliga, nici sa n-o vada.

 

Mananca, in schimb, multe fructe si legume, nuci, alune, migdale, fistic...

 

Si ciuperci champignon crude, din mancare le scoate. Pastele ii plac goale, daca asta se poate considera mancare.

 

Mai nou, ma pune sa-i scot cartofii din supa.

 

Pentru gustarea de la gradinita ii tot luam Barni sau Oreo, insa vreau sa renunt, prea mult zahar. Ii mai puneam si fructe, uneori le manca, alteori, nu. Sandwich degeaba ii pun, ca nu-l mananca.



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 11:13

Eu ii mai faceam salata de cruditati cu cubulete de cascaval. Insa acum nu mai e bogatia de legume din vara.



#9
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 11:42

La micul dejun ii poti face muffins sanatosi , cu faina integrala , cereale si gructe , proaspete sau uscate.

 Lapte cu ovaz fulgi ,in care poti adauga si stafide.Foarte bun.

 

Daca ii plac ouale e super ! Fa-i  omleta , ou fiert ,la cuptor cu diverse , ou benedict.

 

Noi mai mancam si pasta de avocado , iaurt simplu cu fructe , fructe ,nuci , cereal bar facut in casa  , chedar cheese , somon afumat cu branza crema ,french toast ,clatite ( le prefera cu zahar si lamaie sau cu miere ) ,unt , dulceat.

Gris sau orez cu lapte si mamaliga nici la noi nu se mananca.

Cereale la cutie nu cumparam decat foarte rar .


Editat de missdarcey, 23 noiembrie 2013 - 11:59 .


#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:11

Bun subiect...eva nu are preferinte insa din comert ca si dulciuri nu mai mananca nimic.

 

Seara mananca iaurt...cascaval..nu pune gura..rar almette...mai mult la gradi...cartofi sub nici o forma nu-i vrea.....friptura...ciorba....cate un sandwich...lapte foarte mult...si cam atat...





Etichetat si cu mic dejun, cina, mofturosi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -