Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Piersicute de iulie august ( 3 )


366 raspunsuri la acest subiect

#361
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 16:21

Va servesc si cu o felie din tortul facut de mine!!!:))

Miniaturi atasate

  • 20131224_151102.jpg


#362
Antoniap

Antoniap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 00:16

Buna seara dragelor,

   Craciun fericit alaturi de cei dragi, multa sanatate si bucurie sa va aduca aceasta seara Sfanta de Craciun!

 

Noi am fost deja si cu colindul si deabia ce am reusit sa culc copila, tare greu a adormit daca nu i-am respectat programul. Noroc ca se intampla rar sa nu reusim sa-i respectam programul.

 

Fleurdelise lasa depresia deoparte ca imediat creste Eric si te va ajuta el :) si la noi atasamentul e in floare mai ales acum ca am fost cateva zile libera, a fost lipita de mine nonstop, nu am reusit sa fac mare lucru, dar ne-am dragalit mult de tot. Despre alaptat la noi a decurs lin intarcarea, probabil ca m-a ajutat si orele multe petrecute departe de pitica, incet incet a scazut productia si pitica a acceptat sticluta, asa ca acum bem lapte de vaca si de capra.

 

Apropo de asta cu toate ca am incetat alaptatul de trei luni imediat inca mai simt cateodata ca mi se umezeste tricoul, foarte foarte putin dar totusi se umezeste, e normal dupa atata vreme? 

 

Ilenutza ma bucur ca v-ati distrat la intalnire, cat despre cei care nu primesc cu colindul ce sa zic... S-a cam dus ospitalitatea romanilor pe apa sambetei...

La multi ani sanatosi si fericiti pentru V! Multumim de tratatie, ca deobicei foarte, foarte bun. Iar reteta de cartofi suna foarte bine, o voi incerca si eu.

 

R_ocsy, ma bucur ca iti vor fi parintii aproape de Craciun, intr-adevar ca tot vorbeam de esenta astea sunt adevaratele momente care fac sarbatorile cu adevarat speciale.

 

La multi ani Patrick! Carmen, multumim pentru cozonac, la fel si noi cu bradul, mare scandal ca nu poate sa-l smotoceasca cum vrea ea... Dar al bunicilor nu a scapat de scarmanat :)



#363
Antoniap

Antoniap

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 00:29

Ali, super tortul,  decoratiunile sunt foarte frumoase, sunt facute din pasta de zahar pe care o asteptai? Am mai vazut asa frumoase insa erau facute din martipan.

 

Sper sa rezist tentatiei de dulce cu atatea bunatati in zona.

 

Si in incheiere va scriu o urare pe care o spuneam cand eram copil si mergeam cu traista a colinda dupa nuci, mere si cocuti ca bani nu se dadeau (decat de la rude eventual)...

 

Mandru gazda te-ai gatat

masa t'u ai incarcat

sus pe ea canceu' plin

langa ea paharul plin

pentru cine te-ai gatat,

ori ai fiu de botezat,

ori fiica de maritat?

N-am nici fiu de botezat

nici fiica de maritat,

ci-l astept pe Dumnezeu

sa pranzesc pranzul cu El.

Amin.

 

Noapte buna!



#364
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 04:43

Craciun fericit tuturor! Fie ca sfintele sarbatori sa aduca in case si in inimii linistea si fericirea mult dorite!
Am citit, dar nu am mai avut timp a si scriu!
In primul rand, La multi ani Eric, Patrick si V!
Ali, imi pare raupentru bunicuta ta! Nu am cuvinte pt astfel de tragedii! Multa putere si ei si voua!
Eu cand ma gandesc la Craciun, ma gandesc la colindatul la bunica la tara! Imi pare rau ca isipierde din insemnatatea spirituala.....
Am reusit, cat de cat sa fac o curatenie mai temeinica in casa, au ramas multe inca de facut, dar o sa le facem la anul....hi, hi, hi! Daca ar fi dupa sotul meu, curatenia e o pierdere de timp!
Mancare a facut sotul cu socrela, adica impreuna au facut cozonacii (de ani de zile ii fac impreuna), toba si carnatii. Sotul separat, cu un pic de ajutor si din partea mea, a mai facut sarmale si piftie.
Onuta a facut un pic de mucii inainte de sarbatori, am tratat-o cu vit c, occilo la greu. Pivalone si cam atat. Vad ca e o forma usoara si sper ca asa sa ramana. Nu a facut febra, nici stare alterata, e vesela si amuzanta ca de obicei! In schimb, tot mai se infunda in nasuc, o aspir dar nucurge nimic, dar nu respira bine.... avem cateva zile de stat in casa.....pana acum am scos-o zilnic afara indiferent cat de frig a fost. Imi face parul cret, ii trec tot felul de trasnai prin cap.inca nu are faza cu NU, insa I telege bine sensul si raspunde cand nu ii convine ceva.cu pacalitul, inca nu am sesizat, in schimb, face orice ca sa se faca inteleasa cand vrea ceva si tot timpul vrea cate ceva.
Cu kk suntem in aceasi etapa ca Nati! Nu o deranjeaza neam....ar sta cu el la fund mult si bine.
Cu papa am avut o involutie, ii dau doar eu cu lingurita. Avea momente cand vroia singura si persevera, dar acum nu semai oboseste. La noi mancatul a fost din totdeauna cu cantec, atat den cauza mofturilor domnisoarei cat si din cauza refluzului. Si ca si Gabi, nu prea ma tin nervii sa ranesc in bucatarie dupa fiecare masa....

Imi pare rau ca nu am ajuns la intalnire, dar tocmai incepuse Onuta cu mucii si fara ea nu puteam veni..... cum au interactionat copii, cum a fost la locul de joaca? Noi inca nu am ajuns la locuri de joaca cu exceptia parcurilor. Am inteles ca de la 2 ani ii primesc sau primesc si mai mici?

#365
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 04:44

Sase, a venit Mos Craciun! Va pup cu drag pe toate!

#366
adarev

adarev

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.583 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 09:06

Craciun fericit, fetelor! Noi, duntem la tara. Nu am avut nici lumina aseara. Mi-am facut niste nervi. Foream sa fac si niste prajituri, nu am mai avut niciun chef. In fine, nu mai simt deloc spiritul craciunului. Aici in zona asta nu sunt niciun fel de obiceiuri. Eu, Craciunul il petreceam in fiecare an la momarlani, intr-un sat din Valea Jiului. Si azi se pastreaza obiceiurile. Imi pare rauca nu am plecat pe undeva. Pe 28 plecam la ski in Bulgaria. Sper macar sa ma odihnesc. Nectarie e cu rasfatu in floare, dar, asta e. Va pup pe toate.

#367
iul_aug_2012

iul_aug_2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 13:28

Va asteptam cu colindul in capitolul 4 :

 

[url="http://comunitate.de...iulie-august-4/"] Capitol nou[/url]


Editat de iul_aug_2012, 25 decembrie 2013 - 13:31 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -