Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Piersicute de iulie august ( 3 )


366 raspunsuri la acest subiect

#351
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 17:46

Antonia: ma bucur ca fetita are o relatie frumoasa cu bunicul. Rasfatul e inevitabil...

 

Rocsy: esti o norocoasa cu mama si soacra. Eu cad in depresie de sarbatorile astea. Nimeni nu ma ajuta cu nimic. Dar nu e asta important.

 

Porumbita: pe unde v-ati plimbat? Felicitari lui Victor cel cuminte si ordonat. Si al meu e cumincior la gradinita, strange jucariile luandu-se dupa ceilalti. Acasa insa...nu.

 

Cele care va intalniti, sper ca s-au jucat si s-au distrat impreuna cei mici, iar voi ati petrecut momente placute. asteptam relatari si poze!

 

Fetelor, la noi atasamentul in loc sa scada creste. Seara a inceput sa adoarma nu doar cu mine, ci PE mine. In cele mai neobisnuite si incomode pozitii, iar daca incerc sa il pun pe pernuta lui, plange cu suspine. Ma ingrijoreaza treaba asta.

Cu alaptatul am mai rarit, dar cele cateva supturi ramase nu pot sa le scot, ca sunt de rasfat si alinare maxime si ar fi jale pe el daca nu-i dau. Sa-l vedeti dupa gradinita cum sare pe tzitzi.

La olita nu-i mai place, in schimb vrea pe wc, il pun cu reductor si cateodata face (pipi pana acum). La olita cand mai sta produce doar cativa stropi apoi insfaca galetusa sa o duca el triumfator la baie. Cum sa-l conving sa faca tot la olita?  a vut si cateva accidente pe pat sau pe covor, tocmai pt ca nu face tot la olita/wc. Dificila treaba...

 

Va pup, ma duc la treburile care nu se fac singure.



#352
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 21:32

Buna fetelor,

Anto bine ai revenit!!

Maine e ajunul Craciunului si desi am partivipat la multe activitati legate de Craciun parca nu simt partea spirituala a evenimentului si nu imi place.
M-am saturat de tit consumatorism asta la care suntem supusi :(

Am fost azi cu colindul asa, ca sa pastram vii tradigie dar am ramas dezamagita ca multi nu au vrut sa ii colindam, ba ca sunt raciti, ba ca nu sunt acasa dar nici nu au zia ceva gen va asteptam in ziua x sau asa ...:(, pacat


In fine ,

Pregatiri usoare si ajun fericit !


Cu intalnirea : a fost scurta dar placuta, am cunoscut fam numeroasa si frumoasa a Deliei, din pacate nu am putut sta prea mult, m-am revazut cu Gabi si Vera & co

Poze nu am facut ca nu am memorie pe tel :(


Pup

#353
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 21:33

Scz de greseli , nu mai corectez acum, mai tarziu

#354
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 22:56

Am reintrat doar ca sa spun ca sunt perfect de acord cu Ile, ref. la consumatorism. Se pierde esenta sarbatorii de Craciun. Eu sunt revoltata ca la noi la stiri de cateva zile toti comenteaza ca, din cauza vremii urate si nu numai, canadienii nu si-au terminat shoppingul de Craciun. Unii nici n-au inceput. Asta-i doare pe astia de la tv. Mi se urca sangele la cap cand aud. Induc o stare de panica absolut nejustificata. Adica, daca n-am cumparat n-spe jucarii, prostii, gadget-uri electronice, telefoane, tablete si mai stiu eu ce, nu voi trai Craciunul sau cum?

 

Despre colindati si colindatori, ce sa zic....toata lumea vrea sa fie musafir si nimeni gazda...asta asa in gen. nu ma refer la voi, Ile. Noi nu avem aproape pe nimeni aici, de vizitat, colindat. Nasii copilului s-au mutat. In fine. E o mentalitate egoista peste tot, care se perpetueaza.

 

De asta zic, s-a pierdut esenta Craciunului, care e nasterea intru sacrificiu, generozitatea, daruirea de sine.

 

Uf, m-am suparat, nu mai continui ca sa nu va intristez.

 

Pregatiri usoare si o zi de ajun frumoasa va doresc maine.



#355
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 08:43

Neata

Haideti la cafea!

Fleur culmea e ca eu am invitat pe toata lumea sa ne colinde si nu a venit inca nimeni :)))

Oricum nu stiu ce mare gazda trebuie sa fii sa deschizi usa sa asculti un colind si sa dai un covrig :(

Duminica l-am serbat pe V, asa ca va oferim o felie de tort, un suc si o felie de chec. Am vrut sa fac in casa totul ptr ca nu imi mai plac asa mult dulciurile din comert.Am facut rulada, chec cu mac si lamaie, tort. Friptura de pui, cartofi si fasole verde.

Am invatat o reteta de la Jamie, cum sa faci cartofii la cuptor: ii fierb taiati 15 min, apoi ii pun in tava, ii stropesc cu zeama de la jumatate de lamaie si ii acopar cu folie de aluminiu, ii las asa pana sunt gata , apoi scot folia , ii stropesc cu ulei, sare, piper si ii las la gril sa se rumeneasca. Ies deliciosi si nu se fac asa urati din cauza lamaii.

Ptr Craciun avem leber, toba, racitura, friptura si deserturi de la ziua lui V.

Pup, ajun fericit!

#356
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 09:10

Neata !

 

Fleur : mai bine nu te uita la televizor ... e mai sanatos si nu te enervezi  [:)] . Eu nu ma uit decat foarte rar la cate o stire, am 2-3 ( gen vocea Romaniei sau masterchef ) emisiuni pe care le mai urmaresc incercand sa mai prind ceva de larmalaia fetelor , un serial , un film buna ( dar sincer nu am mai vazut unul bun de foarte mult timp ) si cam atat. Cand ma gandesc ca vor fi iar la stiri de Craciun reportajele despre cum au mancat romanii de au ajuns la spital sau reportajele de astazi cu goana dupa cumparaturi .... ma lasi .... ieri am fost la Lidl sa cumpar sucuri si era o atmosfera absolut normala !!!

 

Cat despre spiritul Craciunului anul acesta chiar il simt  [:)] , poate si pentru ca vine mama si tata pentru prima data la noi de Craciun , bradul inca nu am reusit sa il facem ( m-am cam enervat pe tema asta dar in fine , ma uit la el cum zace in curte si ma apuca nervii ... barbatii astia, cateodata sunt buni de aruncat ca mereu au de facut altceva mai urgent decat ceea ce ar trebui sa faca ) . Cu colindul nu ma omor, nu m-am omorat niciodata asa ca nu ii simt lipsa . 

 

Eu una sunt happy si va mai spun de ce, familionul asta ciudat al lui sotulache au un stil aparte de a sarbatori Craciunul, eu una l-am caracterizat drept sec .... asta a fost prima impresie pe care am avut-o si pe care mi-o mentin. Nu isi fac cadouri, abia daca se viziteaza, socru e la pensiunea lui, soacra-mea si cu fratele mai mic la alta pensiune, fratele mai mare s-a prostit de tot in ultimul timp si nu prea il mai inghit .... asa ca de Craciun eram acasa doar noi patru, mai mergeam in cate o vizita si cam atat . Acum daca am "musafiri" sunt incantata ca imi aduc parintii de la Bistrita prin simpla lor prezenta spiritul din copilaria mea a Craciunului !!! 



#357
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 12:00

Buna dimineata fetele mele iubite. Mi-e asa dor de stat la taclale cu voi... Am fost cu treaba pana peste cap ai nu am avut timp nici macar sa citesc, motiv pt care am ratat si intalnirea de ieri :((((. Am fost libera si am avut si bona, deci as fi putut sa vin dc as fi stiut de ea :(((.

Noi de sarbatori mergem intr-o vizita scurta la ai mei. Probabil vine si frtele meu cu nepotelul. O sa fie haos, iar n-o sa doarma si tot asa :)).

Bradul l-am impodobit si a fost mare scandal cu el ca vroia sa se urce in el...sa puna mana pe toate globurile, sa traga de ele... Acum e putin izolat, dar a inteles ca nu are voie aa puna mana pe el si desi ar putea, nu se duce la el. Insa mi-l mai arata din cand in cand si isi exprima pe limba lui protestul ca nu se poate duce la el.

Va multumesc pentru urarile de 1.5 ani, dam cu intarziere o felie de cozonac facut de bona mea :d....La multi ani si lui Ericut dragut pentru aceasta cifra frumoasa si nu in ultimul rand, va urez de pe-acum sarbatori fericite, pline de bucurii si sa va aduca moshul tot ce va doriti. Poate nu mai reusesc sa mai intru azi, desi mi-as dori...

Va pup!

#358
vera_l

vera_l

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 395 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 15:02

Buna fetelor,

Intru si eu repede sa va urez un Craciun fericit,alaturi de cei dragi voua! [deziuata]  [deziuata] va imbratisez pe toate [pup]



#359
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 15:45

Buna fetelor !!!

 

 Un Craciun minunat , plin de bucurii , dragoste si multa fericire alaturi de piersicutele noastre dragi !!!!

[*]  [*]  [*]

 

Un Mos bogat sa vina in aceasta seara frumoasa !!!


Editat de Gabriela33, 24 decembrie 2013 - 15:46 .


#360
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 16:19

Ho ho ho.....

Va doresc tuturor CRACIUN FERICIT!!!!!!!!!!alaturi de cei dragi!sa aveti parte de sanatate ,fericire si iubire!sa va aduca mosul tot ce va doriti!!!!!


Ile LA MULTI ANI LUI V!!!!!!


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -