Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.14


621 raspunsuri la acest subiect

#31
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:48

Baby si eu car plasele singura ca al meu e ocupat si v.am mai zis nu stau dupa curul lui.
Si eu cred ca trebuie sa aibe un tata pe certificat chiar daca nu se implica.Eu stiu cat sunt de rai copiii si asta poate lasa sechele.Dar totusi nu cred ca o sa umble cu certificatul la el nu?
Eu mereu am fost de parere ca un copil tb sa aibe 2 parinti dar decat 2 care se cearta sau al 2 lea caruia nu.i pasa de el...
Mai exista speranta sa.i vina mintea la cap cand l.o vedea.
Eu cred ca la inceput a vrut copilul dar cineva l.a sucit probabil o femeie mama sora(eu am caz in familie cand sora a distrus familia).Probabil i.a zis ca ai vrut sa.l "prinzi" sau ca nu e al lui(aici cu pb lui e un pic de inteles).
Tu acum esti mult mai sensibila si subiectiva si vrei binele copilului asa ca e greu de spus cum e mai bine.Pt copil e bine sa se implice cat vrea,pt tine...

#32
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:50

Me:‎ din pacate ai un ego imens. si partea proasta e ca nu stii cand e momentul sa-l lasi deoparte. treaba ta. faci cum crezi tu. daca crezi ca se poate discuta cu tine despre subiectul asta fara sa incerci sa-ti impui punctul de vedere si gandindu-te doar la copil,bine. daca nu, nu e nicio problema. dar vreau sa stiu cum stau ca sa-mi pot planifica ce am de facut



#33
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:51

Nu are mama, sora sau alte rude. Are doar amici care profita de faptul ca el nu are obligatii. Si da, crede ca vreau sa-l prind. Ceea ce denota ca nu ma cunoaste deloc.



#34
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:53

  • messartim:‎ sigura pe ce vrei sa fii?9:50 AM
  • Me:‎ pe ce am de facut9:50 AM
  • messartim:‎ din pacate asta nu ma priveste ai uitat? tot ce e de facut sa-mi comunici ce vrei sa faci si asta binenteles daca vrei9:52 AM
  • Me:‎ ok. asa am sa fac. sa ai o zi buna

 

 

Si asa s-a incheiat ultima incercare de a-l atrage intr-o conversatie despre copilul lui.



#35
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:53

Baby dupa discutia asta nu e nimic anormal e un copil mare ca majoritatea barbatilor.Trebuir sa ai maaaare rabdare cu ei si sa stii cum sa.i iei.
Eu cunosc un singur barbat adevarat fostul meu iubit dar la 45 ani e neinsurat deci.
Dar in rest super barbat numai ca nu ne prea potriveam el vrea femeie acasa nu la servici.

#36
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:55

Gata rabdarea. S-a epuizat. E un copil mare? Sa fie sanatos. Sa-l creasca cine doreste, eu nu mai pup in cur absolut niciun barbat.



#37
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:58

sal'tare fetelor!

baby, eu, in locul tau, as trece linie in dreptul tatalui. daca va vrea cu adevarat si ii pasa catusi de putin de copil, va lupta si-l va trece pe numele lui. si atunci stiu ca a vrut cu adevarat acest lucru si nu pentru ca a fost fortat de situatie sau de cutumele sociale.

daca nu va lupta, oricum, mai bine linie decat un nume de tata cu care a trebuit sa lupt sa-si treaca numele.

sunt prea orgolioasa in general, pentru lucruri marunte, cu atat mai mult sa las la cheremul unui individ (care inca nu stie care e menirea lui in lume) numele, viata si soarta copilului meu.

asta as face eu in locul tau....dar nu sunt. tu esti. deci hotararea iti apartine. gandeste-te intai la copil, apoi la tine, apoi la voi doi (adica tu si copilul). hm...el tot nu intra in ecuatia asta...



#38
Pocahontas80

Pocahontas80

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.959 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 10:00

Baby, eu n-as avea rabdare sa port "discutii" din astea. Gura lumii va vorbi induferent ce faci tu deci msi bine ignor-o. Fa ceea ce consideritu ca e mai bine pentru copil si pebtru tine. Liniuta in certificat eu nu o vad ca o mare problema, sincer. Nu mai e familia acum ce-a fost.

#39
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 10:04

Ema: bafta multa azi. Sa fie totul bine [flo2]

 

Babyboom: mi se rupe sufletul cand te citesc. Si mi-e imposibil sa nu imi amintesc de situatia maica-mii, pe scurt: era cu un barbat de vreo 4 ani, el mai avea 2 fete din casatorie anterioara. Tata super bun, ca doar l-am vazut interactionand cu fetele si mereu vorbea de ele. Din cei 4 ani, ultimii 2 se cam mutase la noi acasa individul. Eu bagam mana in foc pentru el si pt nimeni nu am bagat niciodata. Si tineam la el, mama-mama. A inceput sa o bata pe mama la cap ca vrea copil cu ea, mai ales ca spera sa fie baiat. Cu greu a convins-o pe mama sa inceapa incercarile (sa nu se mai protejeze). Mama avea 43 ani, el 36.

Mama mi-a cerut sfatul, ce sa faca, eu am zis ca garantez pt el, ca ii va fi alaturi..

A ramas relativ repede, el era f fericit, pe la 16s au aflat ca era baiat, iara super fericit.

 

Apoi fara niciun aviz, a inceput sa vina mai rar. De la 8 luni n-a mai venit deloc.

Ca si tine, mama era devastata, dezamagita, dar era marea ei iubire, i-ar fi iertat tot, daca s-ar fi intors.A bagat mama la tigari si cafele ultimele luni cat 10. Evident ca a intrat si in depresie post-natala. Si facuse ceza si s-a recuperat extrem de greu.

 

Mama l-a anuntat ca a nascut, el a venit, a vazut baiatul, ii semana ca doua picaturi de apa, parea fericit. S-a certat cu mama ca vroia sa il recunoasca (fara test de paternitate, stia ca e al lui). Mama nu a vrut initial, dar apoi s-a gandit la mine. Chit ca n-am avut tata fizic de la ale mele 8 luni cand s-au separat (divortul s-a incheiat mai tarziu), pt mine ca si copil a contat ca ii purtam numele. Si mai tarziu a contat, ca si adult. Fac o paranteza ca sa va explic de ce. Desi ca si copil il invinovateam, ca adult am inteles ca el suferea de alcoolism cronic, dar ma suna o data pe an totusi, ff putin, dar mereu ma bucuram. Ca si copii-adulti ajungem cumva sa ne iertam parintii, chit ca ne-am parasit. Dar daca nici macar nu ne-au recunoscut, pt mine ar fi insemnat ca nu m-a vrut din start,,,

 

Sa continuu. Si l-a recunoscut, a accept mama. Si apoi a venit pe la el, la inceput. O data la cateva saptamani. Cu mama nu mai avea relatii. Se impacase cu fosta care ii baga in cap ca baiatul e facut sa ii ia averea.

 

Apoi n-a mai venit pana l-am sunat eu intr-o noapte cand al mic avea 2 ani si isi fracturase mana si mama era varza si eu nu ma descurcam deloc cu ei pe la spital. A venit, s-a descurcat cu dr, ne=a dus acasa, era iara fericit ca isi vede copilul. Apoi iara a disparut.

Mama ar fi vrut doar ca el sa aiba o relatie cu cel mic, pt ca al mic il sorbea din priviri.

 

La 3 ani s-a reintors, incerca sa lege legatura cu el si era ofticat ca asta micu il respingea. Vreo 2 sapt. l-a tinut si iara a disparut.

 

Acum se vad intamplator pe strada. Mama a incercat totul. Inclusiv i-a propus sa se intalneasca pe teren neutru, in parc, doar el si copilul daca nu vrea o sa vada pe mama, dar nimic. Acum s-a resemnat si mama.

Iar cel mic? am avut grija mereu sa ii spunem ca e iubit. De noi. Dar si de el. Un copil mic nu trebuie sa stie ca nu e iubit si parasit pt ca nu e iubit, eu am auzit d-astea cand eram mica de la rude, ca tata nu vine pt ca nu ma iubeste si e un nenorocit. N-aveti idee cat m-a afectat.

Acum el are 8 ani si da, l-ar vedea, ii e dor de el. Momentan stie ca e iubit si ta-so e in alta tara (dupa cum am aflat ca chiar e plecat sa munceasca prin Irlanda).

 

Da, exista si probleme, sa zicem juridice legate de numele copilului, ca nu poate calatori cu el afara, pt ca el nu vrea sa ii dea procura ca are impresia ca mama se muta din tara si el nu isi va mai vedea copilulu niciodata (acel copil pe care nu il vede, dar pt care doreste sa isi rezerve dreptul de a il vedea).

 

Asa ca babyboom, fa cum crezi tu, dar nu actiona din razbunare.

 

Am citit si conversatia cu el, pare a avea o atitudine de incoltit. Si atitudinea ta (care e de om ranit si dezamagit) e perceputa la fel, ca om care incolteste. Adica nu e ca si cum te-ai fi dus blanda sa ii spui ca inca il iubesti si ti-ai dori familie cu el. Nu zic ca ar fi trebuit asa.

Mi se pare nedrept si dureros ca ti-a zis ca nu il intereseaza ce decizi.

Adica daca l-ai da inspre adoptie nu l-ar durea deloc?! hmm. Nu cred asta.



#40
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 10:06

Stiu,dar asta e cu doua taisuri. Omul asta chiar nu va plati deloc pentru nimic? Pt suferintele mele, pt ca dat 5 minute din cur, pentru altele asemenea? Chiar ma lasa sufletul sa-l las sa traiasca linistit pe mai departe umbland prin cluburi si tocand bani in stanga si-n dreapta? Fara nicio responsabilitate, chiar fortata? N-are decat sa nu vina sa-l vada daca nu vrea. dar va decarta pensie alimentara. Si va mai decarta daune morale de vreo 5000 de euro pt suferintele mele din ultimele luni. Gata bunatatea mea. Scorpia iese la iveala. Isi bate joc de mine?Nu-i loc. Sorry. M-a enervat de data asta rau de tot.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -