Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #1

bebe sept2013 oct2013

215 raspunsuri la acest subiect

#201
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:45

Patrick al tau [:)] ..Asa-i ca am ghicit?

Vigilenta ca de obicei Daniela :))



#202
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:57

Care mi-ati schimbat copilul???doarme de 4 ore legate nu-mi vine sa cred,am facut curat am intins 2 masini am facut baie din aia ca a lui dany de era sa adorm
inca nu pot sa cred e prima data cand doarme asa mai ales la ora asta [:)]

#203
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 22:17

Care mi-ati schimbat copilul???doarme de 4 ore legate nu-mi vine sa cred,am facut curat am intins 2 masini am facut baie din aia ca a lui dany de era sa adorm
inca nu pot sa cred e prima data cand doarme asa mai ales la ora asta [:)]

Te-ai uitat bine in patut? Poate e Patrick al meu, ca el le are cu somnul rau de tot:))



#204
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 23:53

Si Edward al meu e cam somnoros de ieri incoace, asa ca il alatur si pe el clubului de bebelusi rapusi de nea Ene, care vine pe la gene.

 

Patrick a fost azi tare agitat si marait pentru ca a tusi destul de des si probabil il deranja pe gatut. A avut si temperatura aproape de 38 de grade, 37.8..Inca nu i-am dat paracetamol supozitoare, ci am incercat sa-i scad temperatura altfel, mai usurandu-l de haine. A fost sotul la spital, la farmacia de acolo si a intrebat ce ar fi mai bine sa folosim pt Patrick si s-a intors cu o cutie cu crema mentolata de uns pe piept. Siropurile de tuse nu se recomanda la copii asa de mici, precum stiam si eu, dar am primit o confirmare in plus.



#205
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 07:49

Fetelor am nevoie de voi. Sunt tare suparata si ingrijorata.

Iubitul meu mic s-a culcat aseara dupa baita, pe la 9. S-a trezit la fiecare 3 ore sa pape.Spre sfarsitul mesei a adormit iar sau a papat cu ochii inchisi. Dimineata a stat treaz vreo 45 minute si s-a foit cumintel in patut. Spre dupa amiaza a mai stat inca 45 si acum spre seara 30 minute. Ma bucuram ca s-a trezit si cum vorbeam cu el iar a adormit :(. In tot acest timp a vrut papa la 3 ore. 

Ce vreau sa spun e ca doarme muuuult . Si pana acum a fost un cumintel , in sensul ca nu plange decat in cazuri de forta majora dar de ieri mi se pare prea mult. Cand e treaz se uita prin toate partile, da din maini si picioruse si caaaaaaaaaasca o data lung asa de parca n-ar fi dormit de 1 saptamana:(.

Sunt cu moralul la pamant :(

 

Am sunat medicul si m-a pus sa-i verific temperatura, m-a intrebat daca papa, umple scutecul, varsa, plange , ii curge nasul, tuseste....si nimic din toate astea nu e in neregula. Nu mai tin minte nimic de la fata asa ca apelez la experienta voastra. 

 

Nu cred ca trebuie sa te inghrijorezi...eu sunt in extrema cealalta...nu doarme mai mult de 40 minute......cred ca  atunci cand au cate un puseu de crestere se manifesta diferit. pupicei
 



#206
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 08:07

Buna dimi

 

Elena aceeasi intrebare mi-am pus si eu...cred ca in trecut mai toti a fost crescuti de bunici......acum.... [batcap]

Raluca eu am inceput sa port hamul la Stef, numai pot sa il iau in brate si avand in vedere ca zilnic la 12  trebuie sa fiu la scoala sa il iau pe Sebi e mai practic. medicul a spus ca e ok. Are sustinere pt capusor, si cu o mana il sustin de fundulet...il mai las doar cand ma dor mainile. .

 

Danyce multa sanatate si sa se faca bine Edward [pup]

 

Cand va aud ca copii vostri dorm atatea ore imi vine sa  [bang]  ....ieri am ars mancarea, nu am reusit sa fac nimic din ce mi-am propus. Sunt jalnica. [q]  Va apreciez pe cele care va descurcati sa le faceti pe toate ! [pup]

 

 

 



#207
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 09:12



Buna dimi

 

Elena aceeasi intrebare mi-am pus si eu...cred ca in trecut mai toti a fost crescuti de bunici......acum.... [batcap]

Raluca eu am inceput sa port hamul la Stef, numai pot sa il iau in brate si avand in vedere ca zilnic la 12  trebuie sa fiu la scoala sa il iau pe Sebi e mai practic. medicul a spus ca e ok. Are sustinere pt capusor, si cu o mana il sustin de fundulet...il mai las doar cand ma dor mainile. .

 

Danyce multa sanatate si sa se faca bine Edward [pup]

 

Cand va aud ca copii vostri dorm atatea ore imi vine sa  [bang]  ....ieri am ars mancarea, nu am reusit sa fac nimic din ce mi-am propus. Sunt jalnica. [q]  Va apreciez pe cele care va descurcati sa le faceti pe toate ! [pup]

Mexxa, nu te stresa...Niciuna dintre noi nu le face pe toate. Eu chiar am scris de mai multe ori ca singurul mod de a rezista psihic pentru mine e sa accept ca nu le pot face pe toate, de fapt nici jumate din ce-mi propun. Alma si sotul sunt cat se poate de intelegatori si participa si ei cum pot. In rest, aman diverse de la o zi la alta. Mancarea  o fac in functue de starea copiilor. Acum sunt amandoi inca bolnaviori, mai ales Patrick, si oricum si cina o pregatesc din ce mai am prin casolete in congelator (mai tot timpul am cate-o friptura sau tocanita congelata deoarece de obicei fac portii duble sa castig timp alte dati). Fac doar cate un piuree de cartofi sau catofi copti, legume sote sau/si salata pe langa, uneori orez cu legume si gata mancarea.


Editat de danyce, 06 noiembrie 2013 - 09:14 .


#208
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 10:50

Alina, ce bine ca s-a imbunatatit, ma bucur mult pt voi. 

 

...

 

Si-a mea a facut una buna aseara, dupa baita a mancat, si-a facut portia de urlete (ca ala e momentul ei de circ), a dat sa adoarma si numa ce imi vine mie ideea jeniala sa iau copilu din pat "ca poate adoarme in pat cu mine",..... Cu asta se ocupa sotul, cum zisei. 

Mina si al meu are la fel portia de urlete dupa masa de seara, dar nu inteleg de ce....



#209
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 10:59

....
Eu sunt de ieri socra free!!! Yuhuuu! Fetelor nu știu dacă e normal dar eu nu sunt gata sa împart fetița cu nimeni altcineva in afara de sot. Ma apucau toate crizele de gelozie dacă o lua soacra in brate si Sabinei părea sa ii placa :( ajunsese soacramea sa fie traumatizata de mine cred ca imi cerea voie de câte ori vroia sa o ia in brate sau sa o schimbe, iar eu răspundeam numai asa cu juma de gura haha sunt groaznica! Acuma ma bucur ca deși o sa am mai multa treaba prin casa, ma bucur singura de zambetele maimuticei mici [:D] trebuie sa ma caut la cap, asa-i?
....

Am crezut ca sunt singura!!!!!! eu sunt geloasa la oricine sta in brate mai mult timp.... [smulgpar]

 

Apropo ca trebuie sa ma caut si eu la cap, eu am o problema cu cei care il tin pe bebe de manute, i le pupa...chiar daca se spala pe maini inainte tot consider ca nu este igienic si normal intr-o vizita. E ca si cum i-ar baga degetul copilului in gurita. Musafirul poate duce mana la nas, la gura sau pe altceva si ii dau microbii lui bebe. Sau pe cei care il mangaiau pe cap in zona frontanelei. Eu am fost tare suparata pe cei care nu au inteles rugamintea mea

 

Edit: stiu ca sunt exagerata, dar este asa greu de respectat ?


Editat de ela_ella2003, 06 noiembrie 2013 - 11:01 .


#210
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 11:05

Mina si al meu are la fel portia de urlete dupa masa de seara, dar nu inteleg de ce....

 

Al meu face circ cu plans seara dupa 7:30, caci se apropie ora de somn prelungit (aseara i-am facut baia pe la 8 si un pic, a adormit la 9 fara 10, a dormit aproape 5 ore). Asa mai face si ziua daca e foarte obosit. Se linisteste doar leganat, tata o scoate, dar tre sa fie pe aproape si musai dar musai cu cantecelul lui (altele am incercat dar numai pe asta il accepta). Il pun mai jos, l-am mai pus in paginile trecute.

 

http://www.youtube.c...h?v=NpSX0unOmno

 

"Peste dealuri, pe un nor,
Plutind ca un gând, 
Luna trece uşor, 
Aripi de vis legănând.
Şi cu ea rătăcind
Din înalt stele mii
Parc- ar spune veghind
Noapte bună copii!
 
Noapte bună! Somn lin,
Copil drăgălaş.
Fie- ţi somnul senin.
Dragul mamei îngeraş.
Somn uşor, scump odor, 
Lângă tine voi sta
Toată noapte cu dor
Eu te voi legăna."




Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -