Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #1

bebe sept2013 oct2013

215 raspunsuri la acest subiect

#191
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 19:17

Si Patrick a vomat exact cum descrii mai sus, Mina. Sper ca sotul tau sa n-aiba dreptate, dar si asta e posibil.



#192
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:05

Simona, si pitica mea a dormit mult ieri si chiar îmi făceam griji ca o sa avem o noapte albă, dar spre surprinderea mea a dormit f bine si noaptea, cu pauze e câte 5 ore între alaptari. Se întâmpla sa mai aibă si zile din astea. Chiar m-a gândesc ca poate si asta e o manifestare a puseului de creștere, somn mult. A mea face 6 sapt vineri deci se poate sa fie faimosul puseu..

Mina, deci weekendul asta ai botezul? Ce frumos! O sa fie o nebunie curată acolo la cati copii sunt haha O sa ai pe cineva care va avea grija de ei? Sau animatori ceva? Nu știu dacă ai zis deja

Eu sunt de ieri socra free!!! Yuhuuu! Fetelor nu știu dacă e normal dar eu nu sunt gata sa împart fetița cu nimeni altcineva in afara de sot. Ma apucau toate crizele de gelozie dacă o lua soacra in brate si Sabinei părea sa ii placa :( ajunsese soacramea sa fie traumatizata de mine cred ca imi cerea voie de câte ori vroia sa o ia in brate sau sa o schimbe, iar eu răspundeam numai asa cu juma de gura haha sunt groaznica! Acuma ma bucur ca deși o sa am mai multa treaba prin casa, ma bucur singura de zambetele maimuticei mici [:D] trebuie sa ma caut la cap, asa-i?

Si ce e foarte ironic, e faptul ca eu pana la 6 ani am fost crescută de bunica ca maică-mea a mers repede înapoi la munca deci eu toată ziua eram cu bunicamea. Chiar o consider ca o a doua mama si o iubesc la fel de mult. Ma ingrozesc numai gândindu-ma ca și Sabina ar putea sa ajungă la aceeași concluzie, si nu înțeleg cum maică-mea nu a avut crize de gelozie. Mi-a zis ca nu avea de ce sa fie geloasa ca a apreciat tot ajutorul acordat de soacra-sa.. O fi maica-mea mai nobila ca eu una nu pot sa gândesc asa ..
E clar, îmi trebuie control serios la bibilica :))

Editat de Elena_R, 05 noiembrie 2013 - 20:27 .


#193
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:07

Scuzati greselile de gramatica, telefonul asta pune cratima si schimba cuvintele după cum are el chef

#194
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:20

Ca vorbeati despre limbi străine, eu vorbesc in casa numai romaneste si cu fetița vreau sa procedez la fel. Sunt convinsă ca odată ce ajunge la gradinita va prinde engleza f repede si o va prefera in converstia de zi cu zi, dar e bine sa știe si româna, din 2 motive
- sa se poată înțelege cu bunicii din România
- este demonstrat ca acei copii expusi de mici la mai multe limbi au o activitate mai mărită a creierului, fac conexiuni mai ușor si sunt mai flexibili in gândire. La fel se întâmpla si cu copiii expusi la o educație muzicală, insa nu avem pregătire in asa ceva deci ne rămâne numai sa o crestem bilingv. Astia mici sunt ca niște bureti prind totul mai repede decât credem noi si nu se creează nici o confuzie dacă ii obișnuim cu mai multe limbi. Am prieteni ai căror copii fac clar diferentierea între limbi si vb romaneste acasa si engleză la școala/gradinita si nu le-a influentat negativ adaptarea la societate, chiar dimpotrivă.

#195
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:32

Multumesc mult fetelor. M-am mai linistit pentru ca Dimitri e treaz de la 7 , am facut si baita a si papat .....si nici n-are vreun gand de nani.  

Va mai intreb inca ceva. Se intampla si fie treaz , sa se uite prin casa, sa vorbesc cu el si incet incet sa inchida ochisorii sau chiar sa inceapa sa viseze dintr-o data cu ochii semideschisi . Asta e inca o chestie care ma sperie...ca adoarme asa dintr-o data. Mama imi zice ca e foarte mic, are doar 1 luna si e normal sa adoarma brusc, dar paranoia din mine ............... Voi ati patit asa cu dovleceii?

Of , eu ma dau informata :)) dar uneori ma uimesc si pe mine ce intrebari pun si imi pun.



#196
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:51

Simona: si Emma rade si gangureste si in secunda urmatoare adoarme brusc. E perfect normal chiar si la copii mai mari. Am vazut filmulete cu copii care adormeau cu capul in mancare. Ft haiosi erau.

#197
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:20

Simona: si Emma rade si gangureste si in secunda urmatoare adoarme brusc. E perfect normal chiar si la copii mai mari. Am vazut filmulete cu copii care adormeau cu capul in mancare. Ft haiosi erau.

Ai dreptate Alina. Doamne , parca mi se stersese memoria ! Cred ca mai am inca un pui de depresie postnatala ca am facut din ultima zi de spitalizare. Credeam ca am scapat dar se pare ca mai e un rest :(.

 

Oricum, ghiciti cine are ochii cat cepele? :)))



#198
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:28

simona, e absolut normal sa adoarma brusc.

am uitat sa va spun ca de cand s-a nascut baiatul pana acum 2 nopti eu n-am mai visat.  [:-)))]

asta inseamna ca am inceput sa dorm?  [batcap]



#199
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:38

Ca vorbeati despre limbi străine, eu vorbesc in casa numai romaneste si cu fetița vreau sa procedez la fel. Sunt convinsă ca odată ce ajunge la gradinita va prinde engleza f repede si o va prefera in converstia de zi cu zi, dar e bine sa știe si româna, din 2 motive
- sa se poată înțelege cu bunicii din România
- este demonstrat ca acei copii expusi de mici la mai multe limbi au o activitate mai mărită a creierului, fac conexiuni mai ușor si sunt mai flexibili in gândire. La fel se întâmpla si cu copiii expusi la o educație muzicală, insa nu avem pregătire in asa ceva deci ne rămâne numai sa o crestem bilingv. Astia mici sunt ca niște bureti prind totul mai repede decât credem noi si nu se creează nici o confuzie dacă ii obișnuim cu mai multe limbi. Am prieteni ai căror copii fac clar diferentierea între limbi si vb romaneste acasa si engleză la școala/gradinita si nu le-a influentat negativ adaptarea la societate, chiar dimpotrivă.

Elena, banuiesc eu ca al tau sot e roman si atunci e chiar normal sa vorbesti doar romaneste.In astfel de cazuri e mult mai usor. Eu cu sotul nu aveam cum vorbi romaneste.


Editat de danyce, 05 noiembrie 2013 - 21:39 .


#200
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:40

Ai dreptate Alina. Doamne , parca mi se stersese memoria ! Cred ca mai am inca un pui de depresie postnatala ca am facut din ultima zi de spitalizare. Credeam ca am scapat dar se pare ca mai e un rest :(.

 

Oricum, ghiciti cine are ochii cat cepele? :)))

Patrick al tau [:)] ..Asa-i ca am ghicit?





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -