Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reclama foarte deplasata (Mezeluri MEDA)

abuz verbal

62 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 12:30

E vorba de mentalitatea comunista....

Cum adica mentalitate comunista?

 

Da...e vorba de codul bunelor maniere(a incepe sa maninci abia dupa ce s-a asezat toata lumea la masa si mai ales gazda)insa n-are nimic de-a face cu mentalitatea comunista.

 

Despre reclama ...habar n-am ,nu ma pronuntz...o s-o vad in citeva zile, poate.

 

Dana


Editat de andacos, 20 octombrie 2013 - 12:33 .


#12
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 12:57

M-am referit la faptul ca atunci in special se mai tinea seama de asta, acum de cand cu democratia, nimeni nu prea mai respecta chestiile astea. Cand eram mica si inca in comunism se tinea seama de manierele astea, acum nu. Atunci codul bunelor maniere chiar se respecta, tin minte multe din asa zisele cavalerisme, deschsul usii de catre domni , doamnelor, pupatul mainii la doamne, asezatul mesei intr-o anumita ordine si multe altele.

Asta apropo de mosulica care tinea discurs si tanara generatie care nu s-a putut abtine si a luat o bucata de mezel.

Editat de anaraluca83, 20 octombrie 2013 - 12:59 .


#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 12:59

AnaRaluca, ce are mentalitatea comunista sau obiceiul cu faptul ca bunele maniere te obliga sa nu incepi masa pana nu se strange toata lumea?

Ce are de a face cu faptul ca tot codul bunelor maniere te obliga ca atunci cand cineva toasteaza sa-i acorzi un minim de atentie?

 

Cred ca toata lumea careia nu i-a placut reclama a inteles unde bate si care-i talcul.

 

Pur si simplu ni s-a parut o chestie de 2 bani.

 

O reclama nu trebuie sa fie un pamflet. Ea nu trebuie sa induca in eroare cumparatorul.

 

Reclama are un public tinta - dar, tare mi-e teama ca reclama asta nefericita nu si-a atins tinta din 2 motive:

1. toastul pe care il tine tatal copilului se adreseaza, prin cuvintele folosite (chiar daca le citeste si nu sunt spontane) unui public ceva mai educat

2. ca apoi sa intoarca foia, la tzipat si la mancatul cu mana - pentru alt gen de public.

 

Au vrut sa impuste 2 iepuri deodata si nu le-a reusit.



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 13:03

AnaRaluca, ce are mentalitatea comunista sau obiceiul cu faptul ca bunele maniere te obliga sa nu incepi masa pana nu se strange toata lumea?

Ce are de a face cu faptul ca tot codul bunelor maniere te obliga ca atunci cand cineva toasteaza sa-i acorzi un minim de atentie?

 

Exact!

 

Ce are barabula cu stampila prefecturii? [:D]

Cam asa si cu analogia ta.

 

Faptul ca se intimpla cind erai tu mica(ceea ce intimplator coincide cu perioada comunista)arata ca totusi oamenii aratau mai mult respect pentru unele lucruri...in primul rind pentru cel de linga tine.

 

 

 

Dana



#15
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 13:04

Felul in care urla la copil mi se pare inadmisibil.Si fata aia speriata si vinovata, de parca cine stie ce ar fi facut...Jeeesus...e oribila, mie imi creeaza un mare disconfort!



#16
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 13:21

Cred ca am explicat mai sus de unde analogia. Nu cred ca reiese de undeva ca as fi fan reclama si uite ca nu, nu cred ca toata lumea a inteles la ce se refera. Initiatoarea topicului se intreaba ' cum naiba sa tipi la un copil? ' , punct. Adica eu asa am inteles ca reclama ar fi tampita prin prisma faptului ca se tipa la un copil care vrea sa manance, atat. Sa fm seriosi , sunt sute de reclame mult mai proaste decat asta. Analogia cu epoca comunista si mentalitatea de atunci conform careia nu se admitea abaterea de la regulile de bune maniere, chiar de era vorba de un copil. Sper ca s-a inteles acum ce am vrut sa spun si uite ca pana n-am zis eu, n-a scris nimeni ca de fapt e de bune maniere sa nu incepi sa mananci pana nu e lumea asezata, toata lumea s-a legat de faptul ca in reclama s-a tipat la un copil...

#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 14:17

[:)] Reclama e despre salam. Nu despre bune-maiere si nici despre tipat. Astea sunt doar contextul.

 

Ah, ca la o masa fie ea si in familie, nu as alatura, toastul si paharul cu picior plin cu vin rose unei felii de salam asta-i alta tarasenie.

De aia, in afara de tipatul la copil mi se pare de prost gust. Mimeaza eleganta.

 

Comentariile noastre... fiecare comenteaza ce l-a deranjat.

 

Eu as acorda mai mult credit participantilor la discutie si intelegerii lor asupra semnificatiilor dintr-o reclama.

 

Barem salamul ala e bun de merita sa tipam la copii?



#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 14:43

Mai e si cea cu cremvurstii, din acelasi registru.

 

"as lua, dar n-am voie". Ca nu venise dashteapta de mama-soacra cu salata.



#19
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 15:00

Asta apropo de mosulica care tinea discurs

 

O curiozitate mica, offtopic: tie barbatul acela care vorbeste chiar ti se pare un mosulica?
 



#20
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 18:44

O curiozitate mica, offtopic: tie barbatul acela care vorbeste chiar ti se pare un mosulica?
 


Nu , dar nu eu am spus ca e mosulica, eu am citat. Imi pare rau ca nu am pus ghilimele, initiatoarea topicului a zis ca tinea ' un mosulica ' discurs. De ce intrebi?

E un bunic intradevar, dar e de varsta tatalui meu, caruia daca i-as spune ca e mosulica, mi-ar spune vreo 2,3 :-).



Etichetat si cu abuz verbal

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -