Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Iulie 2014 (Stelute de Iulie 2014)

iulie 2014 gravida mama sarcina insarcinata

270 raspunsuri la acest subiect

#241
roxana11

roxana11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 16:25

Si eu sunt deacord!!! Prima eco o voi avea pe 2 ianuarie,apoi control la gine pe 14.aici noi vb de sistemul de sanatate public,daca as fii fost in ro,si eu as fi mers la o eco.totusi nici prea multe eco nu cred ca e ok sa facem(my opinión)[flo]

#242
Alexa1983

Alexa1983

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 16:36

La prima sarcina...aproape ca dormeam cu ecograful in brate [masc] cand nu ma mai primea doctorul meu, ma duceam si pe la altii cu ochii mari si senini sa vad eu ce mai e pe acolo [artif] si tocmai bine....ma primea din nou al meu si o luam de la capat...va dati seama cam ce panica a fost de data asta la mine?!? Sunt deja la a 3 a eco si al 6 lea Hcg in sange [8)]  [balcon]  stiu ca sunt cu capul, stati linistite...nici nu banuiam ca nu...

Ca date : ultimul CM pe 14.10, primul test II pe 8.11 si dupa panica...



#243
andreea_90

andreea_90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 16:41

fetele multumesc pt incurajari,am citit ca e din lapte fermentat cu multe bacterii etc si ca nu e bun pt absolut nimeni,nici macar pt oameni care nu au nici o treaba cu sarcina...sper sa nu se intample nimic ca oricum nu mai pun gura pe asa ceva,cat des`re mancaruri mai ´´nesanatoase´´ gen sandwich cumparat ,nu mi-as face atatea probleme..problema e ca nu prea intra nimic,orice incerc sa pun in gura simt ca nu intra,mi.am tot facut mancaruri care erau preferatele mele,acum sa nu le vad,sau daca imi e pofta de ceva,mananc 2.3 zile lucrul respectiv si apoi sa nu il mai vad ,de ex cu un suc,care are tot ce trebuie vitamine,eram innebunita dupa el,cam o sapt,acum sa nu il vad si nici sa nu ma gandesc la gustul lui ca imi vine imediat sa bleah...

m-am cantarit azi,am tot 62.5 cat aveam lunea trecuta,mi se pare ca picioarele s-.au mai subtiat si la burta m-am mai ingrosat..

 

Da si eu sunt de acord cu iunie-iulie !!! eu am fost la august 2011 pe alt site si am fost iulie-august-septembrie si acum postam pe facebook cam zilnic,zic cam ca deja intram mai rar,nu mai e acelasi timp,multe au inceput munca...

 

woow oana,3 eco ?! :)

 

roxana sa stii ca si mie imi trecuse prin cap sa fac un eco la particular,dar mai bine astept....tu lucrezi?sau de ce sa iti dea cei 420 €?ca noua nu ne.a dat nimic la ionut,nici alocatie nimic,doar sotului de la seguridad in jur de 100o de euro,nu mai stiu exact...



#244
Alexa1983

Alexa1983

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 16:41

Pe " scurt " povestea:

"

Buna fetelor,

Ma puteti ajuta?

Sunt mamica unui baietel de 5 ani si de curand am aflat ca sunt gravida din nou :) Bucuria a fost mare dar a durat destul de putin :( La prima sarcina nu am avut probleme si credeam ca asa va fi si acum desi atunci aveam 24 de ani iar acum am 30 :) Ultimul ciclu l-am avut in data de 14 octombrie iar pe data de 8 noiembrie a aparut primul test cu 2 liniute rosii...UAU! In zilele ce au urmat am tot repetat testele...vreo 5 la numar, sa se delecteze bine pupila mea isterica [alcool] In data de 15 am fost la ginecolog care n-a vazut mare lucru, ca parca parca, se poate, uite un pucnt, uite 2....ia parca e un saculet [batcap] a zis ca este prea mica sa fac un Hcg si sa revin peste o saptamana la reevaluare. Toate bune si simpatice pana luni dimineata cand...panica....doua pete maro .... [fal] pe chilot....am fugit la spital, am facut HCG care a iesit 73 , am facut si eco unde n-a vazut nimic interesant decat ca sangerez, ca parca uite saculetul, ca stai ca o fi extrauterina, ca hai la operatie [fri] dar pentru ce? e las sa fie [smulgpar] ....Au urmat 2 zile cu sangerare moderata, fara dureri, crampe sau alte toppinguri nefericite....acum astept programarea de vineri, imi fac griji si nervi si toti imi spun ca am pierdut sarcina cu siguranta " sa stau linistita " :(

A mai trecut cineva prin asa ceva? Exista ciclu peste sarcina? Stiu ca orice sangerare este o amenintare de avort, nu sunt afundata in vise....dar....poate.....a mai trecut cineva prin asa ceva si ma poate ajuta?

Ajutor [fri] "

Update: Hcg 72-18.11 73 - 19.11 , 112- 21.11 , 145 - 22.11 , 366 - 25.11

La eco nu s-a vazut nimic, ma asteapta cand cresc valorile peste cateva mii [fum]



#245
andreea_90

andreea_90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 16:45

Alexa la tine chiar e ceva wow,nu stiu cum as fi reusit sa inteleg situatia...sper ca in curand sa ne dai vesti bune !cand ai eco iar?



#246
roxana11

roxana11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 17:26

Andreea,alocatie nici eu nu iau pt asta mica.iar de 420 treaba e urmatoarea.daca tu ai lucrar cu contract de munca cel Putin 1an,aveai dreptul la somaj 4 luni.dupa ce terminai cele 4 luni,avand copil,depui actele la Inem,pt ajutor familiar,si asa iti da timp de aproape 2 ani,acest ajutor.acum eu nu mai lucrez,insa o sa vad cat timp mai am acumulat si cat timp imi mai trebuie ca sa ma inscriu in lege.trebuie sa te interesezi.daca mai aflu ceva,te tin la curent

#247
andreea_90

andreea_90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 17:54

ms roxana,eu nu lucrez si nu am lucrat aici,asa ca..asta e..ms oricum



#248
oanalarisa

oanalarisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 21:54

Ecografiile nu le _am facut la cererea mea ci la sugestia medicului care imi monitorizeaza sarcina.oricum aici se fac mai multe monitorizari pana la 12sapt dupa mai rarut.

#249
oanalarisa

oanalarisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 26 noiembrie 2013 - 22:05

App de asigurare eu am pt nastere la axa asigurari,ar trebui sa primesc cam 40 mil dupa ce nasc.

#250
andreea_90

andreea_90

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 12:00

oana larisa aici se face doar una pe trimestru,asta daca e totul bine,sau in ultimul trimestru 2,exista si asa...asta e ,mai am  3 sapt,a trrecut una :)desi cand numar zilele...23 la numar :( aia e..trece.. aici nu stiu cum e cu asigurare pt nastere ,nu am auzit pana acum,o sa ma interesez si eu dar mai important e sa fie bebelusul bine,restul vedem noi..

 

crissu am vazut pe facebook ca ai postat ieri ceva,asta inseamna ca ai ajuns cu bine,dar asteptam sa ne povestesti si noua !

 

app restul fetelor ,nu vreti sa intrati si voi,sa ´´ facem pretenie´´ si pe facebook?doar prietene fara sa postam ceva public de sarcina,pt ca suntem multe care nu vrem sa se afle inca...pana nu trec 3 luni,pana la prima eco,eu una nu spun nimic...

 

va pup si va astept la ´´vorbitor´´ !

 

asteptam vesti de la eco mihaela !





Etichetat si cu iulie, 2014, gravida, mama, sarcina, insarcinata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -