Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Femeia este vinovata? Opinii...


360 raspunsuri la acest subiect

#11
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 10:21

Scandal monstru=cearta, tipete, acuzatii, esti o panarama ca i-ai permis. Ea a incercat sa aplaneze si sa-i spuna ca nu este vorba de nici un gest voit sau cu vreo tenta de nici un fel. Este o persoana foarte impaciuitoare si care si-a asumat esecul primei casnicii, a trecut peste el, intre ea si fostul sot nu mai exista nimic din punct de vedere sentimental, e o etapa trecuta si inchisa. Sau ma rog...asta e ceea ce simte ea. 



#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 10:27

Eu nu stiu citzi ani au fost casatortzi cei doi,insa de-a lungul timpului,se formeaza niste automatisme de care greu scapi.

 

Poate gestul respectiv ,exact dintr-un asemenea automatism a venit,mai ales ca tu spui(iar pentru mine personal este un detaliu foarte important)ca sunt despartzitzi doar d eun an.

 

Eu m-as gindi foarte ,foarte bine daca vreau sa am o relatzie cu un asemenea om,o relatzie in care martor este de fapt si copilul meu.

 

Dana



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 10:41

Au fost sot si sotie. Au fost intimi. A ramas ceva acolo. Deci au ramas si niste gesturi banale, comune cu care cei 2 sunt obisnuiti.

Cu alte cuvinte gestul a fost spontan si isi are izvorul in anii de convietuire.

 

Privitorul a dat o importanta prea mare unui fapt marunt.

Ceea ce pune un semn de intrebare nu neaparat referitor la viata lor de cuplu, gelozii, ci la relatia legata de copil+tata.

 

Eu aici vad pericolul. Va incerca sa deterioreze relatia copil-tata.

S-asa copilul daca a auzit scandalul nu va pricepe de ce cineva ii uraste tatal pe care el il iubeste. Mai ales o persoana care se vrea apropiata lui. Cu care traieste in aceeasi casa.

Lucrurile astea... copiii le simt: "de ce prietenul lui mama, nu-l place pe tatal meu? ii va starui in minte si il va bulversa."

 

 

Cand spun ca "va incerca" nu dau neaparat un verdict. Poate o  face instinctiv, fara sa se gandeasca la consecinte



#14
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 10:54

Cand am inceput sa citesc subiectul ma gandeam ca o fi vorba despre mine...dar totusi nu se prea potrivea partea cu gelozia si cea cu cartile de la scoala [:)]

 

Eu nu prea sunt de acord cu parerea majoritatii. Fostul sot trebuia sa se abtina de la a face gesturi de genul asta, luat scama (de pe barba!), mangaiat pe spate, etc. Imi dau seama perfect ca celalalt barbat, cu atat mai mult cu cat statea la ceva pasi in spate, s-a simtit extreme de prost. Tocmai, cu atat mai mult cu cat doua personae au fost intimi, cum poti sa permiti astfel de gesturi in fata actualului tau partener de viata? Uh, pai ce-ar fi sa ma intalnesc cu fostul sot si sa incep si eu sa-i aranjez parul, sau camasa...nu, chiar nu e ok.

 

Acum, daca a existat gestul acesta...prietena ta trebuia sa reactioneze cumva. Nu exagerat, dar cumva prin care sa nu mai lase pe viitor loc de asfel de atingeri. Inteleg ca nu a facut asta, pentru ca I s-a parut un gest normal.

 

Alta poveste este reactia actualului. Chiar daca gestul a fost nepotrivit, reactia lui este la fel de nepotrivita. Cel mai probabil l-a deranjat nu neaparat gestul, ci lipsa de reactie a pretenei tale.  Ramane ca prietena ta sa se lamureasca cu timpul cum reactioneaza el si in altfel de situatii.

 

Oricum, unele postari m-au pus pe ganduri. "Partenerul trebuie sa accepte idea ca mai pot exista intimitati intre 2 fosti soti". Cred ca e o abordare foarte egoista. Mai degraba cred ca fostii soti trebuie sa se comporte civilizat unul cu altul si sa nu incalce limite ale intimitatii ce pot deranja partenerii de viata ai celuilalt.


Editat de A_Iulia, 21 septembrie 2013 - 11:02 .


#15
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 11:24

Divortul este una si relatia de dupa divort atunci cand la mijloc este un copil ( sau 2-3) este alta. Persoanele responsabile care pun punct unei casnicii din X motive  se ocupa impreuna de cresterea copilului, costructiv. Asta inseamna o relatie civilizata, in care ambii fosti parteneri lucreaza impreuna la cresterea si educatia celui mic. Asta nu presupune doar "ia copilul-da copilul" dupa un orar riguros si stabilit in prealabil, ci comunicare permanenta intre cei 2. Copilul este pe primul plan, dezvoltarea lui armonioasa, ambii parinti trebuie sa aiba toate informatiile despre el, ce face, ce are de facut, cum se comporta, ce nevoi are. Relatiile  ulterioare ale celor 2 parinti nu trebuie sa influenteze in nici un fel relatia pe care cei 2 parinti ar trebui sa o aiba in permanenta .  

 

In cazul de fata, este absolut deplasat iubitul mamei, isi aroga niste drepturi pe care nimeni nu le-ar trebui ridica, indifferent de situatie.  Daca prietena ta ezita, adu-i aminte de ce a divortat. Si intreab-o daca nu cumva merita sa aiba langa ea un om care s-o sustina neconditionat, confortabil .



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 11:28

Adina,e drept ca sunt pe graba si poate nu am citit cu mare atentzie fiecare post,dar cine a spus ca "Partenerul trebuie sa accepte ideea ca mai sunt relatzii intime intre sotzi"?

 

Adica eu una nu pricep,daca prin relatzii intime se intzelege sexul,cum adica sa accepte actualul prtener si cum adica sa ma fie ceva intre sotzi?

 

Pai ori au terminat relatzia ,ori mai au ceva de "rumegat"?

Si cum adica actualul partener sa accepte...doar pe principiul ca e fostul sotz,sau cum?

 

Zau ca nu pricep abordarea asta!!!!!

 

Dana



#17
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 11:32

revin, ca n-am zis nimic despre gest.

Mi se pare normal, firesc. Automatism si/sau atentie spre cel din fata ta.

Gestul "iubitului" este incalificabil. Eu n-as sta nici o zi langa unul de-asta !



#18
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 11:39

Adina,e drept ca sunt pe graba si poate nu am citit cu mare atentzie fiecare post,dar cine a spus ca "Partenerul trebuie sa accepte ideea ca mai sunt relatzii intime intre sotzi"?

 

Adica eu una nu pricep,daca prin relatzii intime se intzelege sexul,cum adica sa accepte actualul prtener si cum adica sa ma fie ceva intre sotzi?

 

Pai ori au terminat relatzia ,ori mai au ceva de "rumegat"?

Si cum adica actualul partener sa accepte...doar pe principiul ca e fostul sotz,sau cum?

 

Zau ca nu pricep abordarea asta!!!!!

 

Dana

 

Nu neaparat relatii intime, dar "intimitati" (au fost chiar cateva postari).  Din punctul meu de vedere e total nepotrivit sa accepti asa ceva de la un fost sot, si actualul tau sot sa accepte doar asa.

 

Bine, eu nu am problemele astea, fostul cu actualul se cunosc si chiar au fost mereu prietenosi unul cu altul, se suna, isi trimit poze reciproc cu fii-mea., chiar participa amandoi la festivitati daca e cazul etc. Dar chiar si asa, nu mi-as permite niciun fel de intimitate cu exul pentru ca imi dau seama ca il poate deranja pe actual.



#19
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 12:06

Aici intervine si ce consideri tu intimitate....eu faptul ca am o scama pe moaca si x, fie el si fostul sot, mi-o ia n-o consider intimitate ci normalitate...daca actualul partener o considera intimitate, e mai bine sa ne vedem fiecare de drum pt ca nu e normal sa ma fortez si sa joc teatru, sa-mi schimb valorile doar ca el sa se simta in siguranta. Nu as fi nici deranjata daca actualului partener i s-ar lua o scama de pe fata de fosta lui sotie.


Editat de emanouela, 21 septembrie 2013 - 12:07 .


#20
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 13:02

Eu am spus "intimitate" (ca stare de fapt) nu intimitati (actiuni). Sunt doua chestii foarte diferite.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -