Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Femeia este vinovata? Opinii...


360 raspunsuri la acest subiect

#1
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:17

Am nevoie de cateva pareri...de regula ma feresc sa dau sfaturi de orice fel prietenilor, mai ales in probleme legate de viata de cuplu, pentru ca nu stii niciodata cum pot fi interpretate. Dar ieri mi s-a intamplat un lucru la care nu m-am putut abtine sa-mi dau cu parerea. Si vreau sa stiu si alte cateva pareri...

 

Pe scurt...M-a sunat o veche prietena, sa-mi povesteasca ultima altercatie avuta cu actualul partener si motivul ei, cerandu-mi un sfat. Femeia, intr-o relatie cu actualul de aproximativ un an, divortata, cu un copil. Partenerul actual, extrem de gelos pe fostul sot, desi relatia dintre el si fosta lui sotie (prietena de care va povestesc) este una bazata doar pe buna comunicare in ceea ce priveste cresterea copilului pe care il au impreuna, el refacandu-si viata si fiind intr-o relatie cu altcineva in acest moment. Nu interactioneaza in afara discutiilor despre copil, si stabilirea programului de vizita, cand este cazul. Pana aici, corect din punctul meu de vedere. Ei bine, ieri, s-a dus impreuna cu actualul partener sa-si ia copilul de la scoala. Acolo s-a intalnit cu fostul sot care venise sa-si vada copilul pentru cateva minute si sa-i aduca niste manuale, pe care le cumparase pentru cel mic. La un moment dat, in cele 3 minute cat au stat de vorba, in prezenta copilului, discutie desfasurata in curtea scolii, deci in public, fostul sot, a intins mana si a luat o scama pe care o vazuse pe barba ei. Imediat dupa ce au terminat de discutat, fiecare a plecat la treaba lui. Odata ajunsi acasa, actualul partener, care asistase la interevederea dintre cei doi, dar stand undeva mai in spate....a declansat un scandal monstru, acuzand-o ca este vinovata, ca i-a permis fostului sot sa o atinga. 

Mi-a cerut sfatul, pentru ca efectiv era bulversata....ea nici macar nu a dat importanta gestului, si nici nu a avut vreo conotatie, decat un lucru facut involuntar. 

 

Mi-am spus parerea, bineinteles...insa acum ma mustra constiinta, oare am gandit bine? Voi ce parere aveti, femeia este vinovata? Ar fi trebuit sa riposteze cumva? Eu n-am vazut nimic deplasat in gestul respectiv...oare gresesc? 

 

 



#2
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:25

Trebuia sa-i rupa capul fostului sot [alcool] .....gelozia e boala grea, nu cred ca are nev de asa ceva. Nu e nimic deplasat in acel gest, oricine l-ar fi facut....si da, femeia este vinovata ca sta si inghite niste chestii care nu ar trebui inghitite.



#3
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:32

Emanouela, este exact ce i-am spus si eu. Din cauza asta ma mustra constiinta acum, ca poate am fost prea transanta. Am zis ca poate-s eu nebuna, dar e un gest pe care eu nu-l consider in nici un fel...l-as face si eu daca as vedea ceva pe fata unui prieten, poate mi-o iau in freza de la vreo iubita geloasa :P

 

Mai astept pareri...



#4
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:48

Mie mi se pare periculos ce ai povestit... asta nu e motiv sa faci scandal monstru - si eu as culege o scama de pe fata unui prieten sau coleg de serviciu, nu mi se pare cine stie ce intimitate, si chiar daca ar fi, omul ala ar trebui sa accepte ca intre doi fosti soti exista intimitate, chiar daca nu mai sunt impreuna si nu mai fac sex.

 

Eu, daca as fi in locul ei, as avea toate becurile rosii aprinse la faza asta si as iesi urgent din relatie. Dar asta sunt eu, nu detin adevarul absolut.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:50

Hmmm mda.... semnul nu e bun asta pentru viitor. E un maaare semn de intrebare. Cat despre gest este nesemnificativ. In plus hai sa fim seriosi dincolo de toate si neexistand nimic in prezent ea si el(fostul) sunt parinti ai unui copil facut candva impreuna. Au fost sot si sotie deci o familie si un copil, toate acestea nu se pot sterge cu buretele ca si cum nu ar fi existat nimic niciodata. Faptul ca doua persoane ajung sa nu mai traisca impreuna nu presupune automat ca acestea poate nu se mai iubesc exista si este foarte posibila inclusiv aceasta varianta dar a aparut un dar suficient de important incat cei doi chiar iubindu-se la modul sincer sa decida de comun acord ca este mai bine pentru fiecare sa mearga pe alt drum. E o chestiune de respect pentru oricine altcineva sa admita ca fiecare dintre noi am avut avem si vom avea si viata personala in care pot sa apara diverse alte persoane fiecare cu locul, rolul si importanta ei. 

Eu de exemplu admir persoanele care desi divortate au maturitatea si intelepciunea de a relationa la modul corect adica fara a-i atinge pe altii dar si fara a-si nega propria viata. 

Pe scurt vis a vis de intrebare nu a gresit cu nimic insa eu din afara nu pot sa nu remarc faptul ca as deveni mai atent la "cum" este actualul partener in anumite situatii mai ales acum cand inca nu este tarziu. Sincer as provoca si alte momente normale pentru a-l observa daca nu exista anomalii. Pentru ca ceva imi spune ca exista si... chestiunile acestea sunt din pacate ireversibile.



#6
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 09:06

Eu i-as face bagajele, pa si pusi. Daca acum e asa nici nu vreau sa imi imaginez cum va fi mai tarziu. Nu merita.



#7
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 09:11

Eu i-as face bagajele, pa si pusi. Daca acum e asa nici nu vreau sa imi imaginez cum va fi mai tarziu. Nu merita.


Exact, asemenea manifestari de gelozie acum, la inceput, ridica un mare semn de intrebare asupra viitorului unei relatii. Mai bine tai raul de la radacina!
Nu stim toate datele problemei, dar gestul in sine, de a lua o scama, sau chiar daca ar fi imbratisat-o si i-ar fi dat un sarut prietenesc pe obraz, sunt gesturi absolut normale, mai ales pentru doi oameni care au o casnicie si un copil in spate.

#8
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 09:37

Datele problemei sunt relativ simple. El este un tip gelos. Probabil se simte amenintat de existenta fostului sot si prezenta lui in preajma ei, dar pe de alta parte, intre doi oameni care, desi despartiti, au impreuna un copil este absolut normal sa existe comunicare. Nu se poate altfel, din punctul meu de vedere. 

 

Ea era tentata ieri sa se invinovateasca, spunandu-mi ca poate gandeste gresit, ca poate chiar a fost un gest deplasat. I-am promis ca voi cere si alte pareri si i le voi arata, sa-si traga singura concluziile.



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 09:39

Ea era tentata ieri sa se invinovateasca, spunandu-mi ca poate gandeste gresit, ca poate chiar a fost un gest deplasat. I-am promis ca voi cere si alte pareri si i le voi arata, sa-si traga singura concluziile.

Este anormal sa fugi de normalitate.



#10
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 10:04

Eu cred ca actualul a vazut dincolo de gest o intimitate intre ei.SE prea poate ca nici fostii soti sa nu o perceapa.
Nu iei scame la toata lumea de pe barba,e o anumita apropiere ca sa te determine sa o faci,altfel ii atragi doar atentia sau chiar ignori.
Cert e ca actualul e nesigur. Sint prea putine elemente sa te pronunti....
Ce e gelozia? Prea multa dragoste obsesiva? Nu stim nici cum e actualul in mod normal ,cit de dese sint reactiile ,cum reactioneaza si ea. Tradu scandal monstru? Unii oameni functioneaza bine cu circ ,se exteriorizeaza ,altii daca n-au esarfa aranjata nu se simt OK.
Ea il iubeste pe acualul ,simte el afectiune fara nici un dubiu?
Oamenii divortati sint mai rezervati si circumspecti ,ca tot patitu-i priceput sau poate nu?
Chiar e greu de spus daca-i nebun 100% si apoi, care-i perfect normal?
E riscant sa dai sfaturi.
Unul era vegetarian si cu fosta sotie facea un circ si o armata israieliana. Culmea ,cu a doua ,maninca fripturi pe toate meridianele. Noi sintem diferiti in relatia cu alti oameni,pentru ca ne influenteza diferit.
Ea pune putin gaz pe foc cind au discutii contradictorii? Eu de exemplu stiu dupa o "discutie" ca ar trebui sa pun problema diferit,pe alt ton ,dintr-o alta perspectiva ,dar uneori nu ma pot abtine/n-am dispozitia necesara /sint plictisita( prea mult efort).

Editat de dulcetica, 21 septembrie 2013 - 10:12 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -