Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.5


534 raspunsuri la acest subiect

#521
Pocahontas80

Pocahontas80

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.959 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 11:57

Bun venit noii mamici!
Arrya, ce burtica simpatica!
Julia, eu luam 2x2 nospa pe zi, dar asta era in sapt 10 dupa o sangerare...
Alex, deci ti-a dat brosuri :) si aici ma pune sa fac pipi in eprubeta de fiecate data, ultima data m-a socat ca mi-a inmanat eprubeta cu pipi cica sa o spal si sa o fierb si sa vin cu ea datile viitoare. Auzisem eu ca NHS-ul face economii dar nici chiar asa.
Azi n-am acizi, mi-au revenit greturile matinale+voma de rigoare...dar tot e mai bine decat arsurile de ieri...

#522
Sasha159

Sasha159

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 11:58

Mie mi-a zis medicul ca pot sa iau pana la 5 nospa pe zi. Deocamdata n-am luat nici unul. Incerc sa ma obisnuiesc cu durerea, desi am devenit mult mai sensibila. Suport cu greu epilatul :)

Si desi n-am nascut inca, ma gandesc deja la al doilea copil. Studiile spun ca diferenta dintre frati trebuie sa fie de sub 1.8 ani sau peste 3 ani ca sa nu fie rivalitate intre ei. Totusi recomandarea pt mama e sa lase cel putin 2 ani intre nasteri, mai ales daca e prin cezariana. Voi ce credeti? Mai vreti bebei?

 

New_life, eu cunosc o mamica care a ramas gravida la 6 luni dupa cezariana si a nascut (tot prin cezariana) un copil minunat si sanatos, iar mamica e OK (bine e mai greu acum sa dea jos kilogramele ca nu a avut timp intre sarcini sa-si revina, dar, nah... )

 

Si o prietena de-a mea a fost saptamana trecuta la medic sa intrebe daca e OK sa ramana gravida (are 1 an si un pic dupa cezariana) si medicul a zis ca da. Din cate am inteles eu, singura problema vine daca vrei sa incerci nasterea naturala dupa cezariana. Atunci intradevar trebuie lasat mai mult timp sa treaca. Dar daca va fi tot ceza... 6 luni sunt minimul cred.



#523
Pocahontas80

Pocahontas80

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.959 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 12:25

Sasha, nu stiu cat e de ok 6 luni, mie dupa cezariana mi-a zis doctorita ca exista riscul ca embrionul sa se implanteze pe cicatrice si riscurile sunt mari daca nu e bine vindecata.
Cat despre alti copii, pe asta sa-l fac sanatos si atat. Nu mai vreau alta sarcina, n-as rezista.

#524
Sasha159

Sasha159

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 12:50

Sasha, nu stiu cat e de ok 6 luni, mie dupa cezariana mi-a zis doctorita ca exista riscul ca embrionul sa se implanteze pe cicatrice si riscurile sunt mari daca nu e bine vindecata.
Cat despre alti copii, pe asta sa-l fac sanatos si atat. Nu mai vreau alta sarcina, n-as rezista.

 

Da, am auzit si varianta asta... Mie imi era frica si dupa 2 ani jumate sa nu se implanteze pe aproape de cicatrice... tot cu stresul am stat pana mi-a confirmat  implantare posterioara.

 

Sunt de acord aici cu alti copii, sa iasa asta cu tot ce-i trebuie si sanatos si inchidem fabrica. [alcool]



#525
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 13:31

Eu mi-as mai dori inca un copilas, apropiat ca varsta, 2-3 ani. La fel si sotul. Dar nu stiu cum ma descurc, mai ales ca nu am parintii aproape sa ma ajute cu copiii. Vom vedea.



#526
ana2014

ana2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 532 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 13:51

buna fetelor.

 

am pus poza cu burtica in album cred...aici nu pot...



#527
Mia2005h

Mia2005h

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 13:55

Bun venit noilor mamici!!

Cochonel multa sanatate si odihneste-te!! Si eu am cam exagerat sambata..m-am pus sa fac curatenie in tot apartamentul + mancare + intins rufe..din fericire nu am ridicat greutati. Seara ma durea mijlocul rau...asa ca duminica m-am gandit ca e cazul sa ma odihnesc si am stat la pat. Data viitoare o sa fiu mai atenta..nu vreau sa am probleme.

Tota stept si eu miscarile bebe-ului dar pana acum..nimic...e cumintel foc bebe-ul sau nu-l simt eu.. [:)]

Eu mi-as dori inca un copil....poate sa vina cat de repede vrea el...desi nu stiu cate sanse am, dat fiind faptul ca sarcina aceasta am obtinut-o prin FIV.



#528
andika

andika

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.647 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 14:09

Eu azi merg la epilat, sunt curioasa cum rezist:)



#529
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 15:16

Fetelor, legat de miscarile fetale, azi am simtit destul de des niste gandilaturi pe dinauntru, cam la 3 degete sub buric. O fi mititelul, sau chiar asa ma mananca pe mine pielea? Ca ma mananca si pe exterior, dar senzatiile astea sunt pe interior. Mi-e greu sa cred ca e bebe, pt ca ma gadila ba in stanga, iar peste 15 minute, ma gadila in dreapta. O fi de la piele, ca se intinde?

 

Mia, poate al doilea copil va veni natural, mai ales ca veti fi mai linistiti. Ati reusit din primul FIV?



#530
Sasha159

Sasha159

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 15:21

Fetelor, legat de miscarile fetale, azi am simtit destul de des niste gandilaturi pe dinauntru, cam la 3 degete sub buric. O fi mititelul, sau chiar asa ma mananca pe mine pielea? Ca ma mananca si pe exterior, dar senzatiile astea sunt pe interior. Mi-e greu sa cred ca e bebe, pt ca ma gadila ba in stanga, iar peste 15 minute, ma gadila in dreapta. O fi de la piele, ca se intinde?

 

 Arrya,

 

Exact asta e senzatia in prima faza a miscarilor. Da, eu zic ca e bebele tau sigur sigur.

Pielea de pe burta o sa te manance mai incolo, cand creste mai mare si mai "dintr-o data"

Cel putin eu senzatiile astea mi le amintesc si de la prima sarcina si acum le am. Eu asa cred ca e bebele. [il]  [il]  [flo2]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -