Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sponsorizarea invatamantului gratuit :)

scoala fondul scolii invatamant gratuitate

110 raspunsuri la acest subiect

#11
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:42

Noi anul asta sponsorizam mobilierul si usa clasei.Cica ramanem urmatorii 3 ani in ea, altfel oricum plecam cu mobila dupa noi.

Atat ieri, cat si alaltaieri, Carla a fost la scoala in ciorapi care dupa aceea au ajuns la gunoi, adica 17 lei in total. asa ca noi am votat sa dam. Cine nu vrea sa dea nu da si cu asta basta, nu exista repercursiuni nici din partea invatatoarei nici din partea parintilor.

 

Am cumparat si manualele care aratau deplorabil.

 

Si dau si fondul clasei pentru consumabile (totul pe fata) si platim si gardianul.

 

Totusi, cu banii astia n-as putea s-o dau la particulara, cum scrie in articolul de mai sus... deci sa nu exageram.

 

Stiu ca solutia asta e imorala, dar prefer sa cumpar ceva comfort daca e posibil. Daca n-as avea, n-as vrea, n-as da. Nu ma simt obligata in niciun fel.


Editat de J G, 20 septembrie 2013 - 14:43 .


#12
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:43

noi avem de cumparat caietele si cartile auxiliare astea sunt 110 lei

 

(abecedarul si matematica au primit gratuit)

 

Mai dam 50 lei pt fondul clasei... pt diverse, consumabile, etc

 

Si rugamintea directorului scolii, cine doreste o mica donatie de 20 lei

Ma intelegeti ....am fost sensibila la asemenea cerere... am dat fara sa cracnesc

 

Si la noi sunt perdele, casetofon, si alte chestiuni de logistica, sunt din zestrea Doamnei Invatatoare.

 

Cel mai important pentru mine ...este insa Doamna, interactiunea copilului cu ea si cu grupul.

 

Pentru noi, a fost cu dreptul!

 

1234325_4959362035943_296712772_n.jpg


Editat de alinuk, 20 septembrie 2013 - 15:01 .


#13
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:47

  Noua nu ne-au cerut nimic, nici anul trecut, nici anul asta! Am platit caiatele speciale 75 de lei...si atat! 

 Vorba lui Rufus, de restul s-a ocupat taticutu primaru...ca au avut tot ce le trebuie tot anul! Bine nu TV si alte minuni, ma refer la consumabile!

 

 Mi se pare prea mult!  



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:05

dupa ce am dat 160 lei pe uniforma (e personalizata si se face la o singura croitorie din oras, dintr-o stofa anume comandata), dupa minunata sedinta cu parintii totalul notei de plata a fost 221 lei, in care intra 50 lei fd clasei, 30 lei fd scolii, 30 lei gardianul -sumele astea sunt pentru un semestru, la care se adauga 15 lei jaluzele verticale (deja montate), restul pana la 221 lei fiind diverse caiete/manuale auxiliare.

pentru ca nici eu nu tac atunci cand altii decid pentru buzunarul altora, am reusit sa obtin o mica victorie, ar fi trebuit sa mai dam inca 50 lei pentru a cumpara o mamica zeloasa cutii de plastic si protectie pentru banca, din ikea, cica sa fie toate la fel. ma lasi, pai si cei care le-au cumparat deja conform listei de rechizite afisata la scoala, ce sa faca cu ele ?

sa consider ca sunt norocoasa, pentru ca d-na are videoproiector (dar nah, ii trebuie nu-s ce brat, ca sa proiecteze mai sus pe pereti sa poata vedea toti copiii), calculator (dar e nitel defect, ma intelegeti, daca cineva o poate ajuta sa-l repare sau cuiva ii prisoseste un calc/laptop pe-acasa...pana atunci o sa-si aduca ea laptopul personal), imprimanta (noroc ca s-a oferit o mamica s-o ajute cu incarcarea tonerului, altfel intra si asta la consumabile de cumparat din fd clasei).

pana una-alta, bine c-am scapat si cu atat, la gradi particulara plateam 850 lei/luna...

 

JG, aceeasi problema cu scaunele si ciorapeii agatati/rupti am observat-o si comunicat-o si eu la sedinta. solutia mea a fost ca a doua zi sa-i aduce fetitei mele o pernuta de pus pe scaun, cumparata din ikea, se potriveste perfect pe scaunel, acoperindu-i marginea care agata ciorapii. pernuta a costat 16 lei, parca. abia nu mai sta nici cu funduletul pe lemnul ala tare, zeci de minute, ca nu este obisnuita inca.



#15
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:12

CorinaDani, la Sf. Vasile? Ca suna foarte cunoscut...



#16
aka

aka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:13

o prietena imi povestea cum un parinte a "observat" ca scaunele din clasa copilului sunt putin "deteriorate" asa ca a propus sa le schimbe :).

 

la noi deocamdata doar caietele speciale 105 lei. dar urmeaza a doua sedinta cu parintii luni. probabil se va stabili un fond al clasei pentru consumabile.  si asa cum spune si Alinuk, important este ca este copilul fericit la scoala.

 

oare pentru ce este donatia de 20 lei, la ce foloseste?



#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:18

CorinaDani, la Sf. Vasile? Ca suna foarte cunoscut...

da-da. exact acolo.

si am avut grija sa-i transmit invatatoarei un mail in care sa-mi exprim clar pozitia, ca nu sunt si nu voi fi de acord cu cheltuieli aiurea, hotarate de altii pentru buzunarul meu.

 

later-edit : nu's ce are subiectul asta, cand poti, cand nu poti posta (nu e activa fereastra de raspuns)

 

dana, stii care e culmea ? la clasa 0 mobilierul e nou-nout, dar facut de mantuiala, mai exact suprafata si marginea scaunelelor nu sunt slefuite si lacuite cum trebuie, lemnul a ramas usor aspru, intepator, si agata ciorapeii fetitelor. asa ca, dupa ce m-am lasat pagubasa in cautarea unor ciorapei indesirabili, am gasit metoda cu pernuta.


Editat de CorinaDani, 20 septembrie 2013 - 15:24 .


#18
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:19

Mda...DE CE sa cumpar eu mobilier / videoproiector / etc etc etc, atunci cand din impozitele mele cica se finanteaza invatamantul ? DE CE sa isi rupa copiii hainele la scoala fiindca nu au fost in stare profesorii sau consiliul de administratie al scolii sa gestioneze corect cauzele deteriorarii mobilierului ?

 

In fine...traim in Romania si mentalitatea de turma prevaleaza. Asta cu "sa fie copilul fericit la scoala" depinde extrem de mult de noroc si de o invatatoare inimoasa. Iar faptul ca nu exista presiuni din partea celorlalti parinti...sa fim seriosi, stim cu totii foarte bine ca exista si cazuri de-astea.

 

Ma cam apuca alea relele cand ma gandesc la anii de scoala...bine, oricum se vor schimba multe pana atunci, probabil tot in ritmul de 2-3 schimbari majore pe an, ca pana acum. Dar saracia sistemului nu cred ca se va schimba...



#19
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:30

Sumele nu sunt deloc obligatorii.

 

 

Noi nu avem videoproiector, nici calculator. Nici nu ni s-a cerut. Nici nu le-ar rula vreun film pe ele,. Se strang bani doar pentru hartie igienica sau de sters pe maini...chestii din astea, sume modice.

 

Nu stiu ce obligatii are primaria sa ofere cine-stie-ce-conditii. Probabil ca daca ai o banca (asa cum o fi...) si manual (asa cum or fi...) ar trebui sa nu comentam, la ce bani platim impozit.

 

totusi, pe mine ma intereseaza foarte mult in ce conditii sta fii-mea la scoala, 4 ore in fiecare zi. Daca as putea sa-i imbunatatesc confortul...as face orice, in masura posibilitatilor. - asta referitor la schimbarea scaunelor...etc.



#20
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:44

80 lei caietele speciale pe tot anu`...30 lei consumabilele pe doua luni,20  engleza si 14 dansul....sau invers,nu stiu....si taxa pe 1 luna jumate 340....total...saptamana asta aprox 500 ron......mai frate ce fac aia care au salriile minime pe economie si doi copii?Foamea?





Etichetat si cu scoala, fondul scolii, invatamant, gratuitate

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -