Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a II-a 2013-2014


308 raspunsuri la acest subiect

#211
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 10:35

ai mei au trecut prin notiunile de geometrie la modul :exista triunghi, dreptunghi, patrat, cuboid, cub .. blabla ... dar fara alte aprofundari. Si de cateva zile invata unitati de masura (a lichidelor, a greutatii, a lungimii, a timpului )



#212
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 07 mai 2014 - 13:35

Eu nu prea mai am timp de scoala -se ocupa mai mult sotul asa ca aseara am aflat ca au terminat manualul de matematica si la romana mai au 3 lectii -sunt la cea cu spicele de grau.

Figurile geometrice le-au invatat la nivel de forma. Mai greu era cu linia si de cate tipuri e -franta inchisa, deschisa, segment,...

Nu vad rostul invatarii unor definitii acum papagaliceste. Anul trecut au invatat unitatile de masura si subunitatile dar transformarile le-a uitat foarte repede.

 

Daca i-a invatat teorema lui Pitagora ar trebui sa-ti faci probleme   [alcool]



#213
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 08:49

[:)]  Nu chiar teorema lui Pitagora, dar au avut probleme cu aflarea "inconjurului" unui patrat sau dreptunghi, stiind laturile, sau cu tringhiuri isoscele - le dadea o latura si ei trebuiau sa stie ca cele doua sunt egale. Mi-a cerut trusa de geometrie, aveau colegii lui si i-a placut foarte mult.

 

Acum au trecut la interiorul/exteriorul formelor geometrice.

 

Faceti ortografie? Nu prea au facut mare branza din carte, doar primele lectii, avand doar o singura ora pe saptamana si stand cate doua ore la o ortograma! Sper sa nu ne puna pe noi sa-l terminam la vara...



#214
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 mai 2014 - 13:37

Ore de ortograme? Nu am avut special pt asa ceva. Eu l-am atentionat de cate ori l-am prins cu orTograma gresita si nu prea-i mai scapa. Zilele trecute a pus o bunica sa-i faca un ceas de carton (acum aruncat intr-un colt).


Editat de anya, 08 mai 2014 - 13:39 .


#215
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 09 mai 2014 - 08:41

Noi facem ortografie la optional. Probabil voi ati ales altceva.

 

Stefan e din ce in ce mai obosit. Aseara a adormit la 9, ceea ce nu prea ii sta in fire. De abia astept sa vina vacanta, sa se mai relaxeze un pic.



#216
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 13 mai 2014 - 09:41

   Calin e cam nervos in ultima perioada. A inceput sa fie irascibil, ii dau lacrimile de la orice prostie sau din contra, intoarce vorba (ceea ce nu facea pana acum). In afara fapului ca a obosit mi-a zis ca are emotii pentru evaluare. Probabil au discutat la scoala, ca eu nu i-am zis dect ca va da o lucrare. Ma intreba ce se intampla daca nu face bine...



#217
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 08:00

Poate invatatoarea a pus un pic de presiune pe ei. Cred ca aceasta evaluare e mai importanta pentru invatatoare decat pentru  copii.

La noi au dat in toata scoala clasele 2, 4 si 6 simulare saptamana trecuta cu subiectele de pe site. Atat de "stresat" a fost al meu ca nici nu a retinut cate puncte i-au fost acordate (doamna a facut un punctaj estimativ).



#218
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 08:22

Exista vreun barem de corectare pe undeva? Sa vad si eu cat si cum se depuncteaza?

 

Au dat si ei la matematica si romana. La matematica nu a avut nici o greseala, la ultimele doua probleme (sau intrebari, nu mai retin exact) nu a scris in paranteza ce anume a aflat. I-a pus 8 pentru chestia asta.

 

La romana a scris la primul subiect "fiind" cu un singur i si i-a pus 8 pe subiect, la ultimul a avut o virgula si inca ceva tot nesemnificativ si i-a pus 9 pe subiect. Mi se par asa aiurea depunctarile astea... Plus ca il cam demoralizeaza. Vede ca nu are nicio greseala, matematic vorbind si tot are doua puncte in minus. Aseara chiar mi-a zis ca degeaba tot invata si tot isi da interesul ca doamna mereu ii scade.

Cine va corecta aceste teste? Tot invatatorii de la clasa sau din afara scolii?



#219
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 11:47

Am inteles ca testele se duc la corectat in afara scolii.

 

Eu abia astept vacanta si mai e atat de mult....



#220
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 14 mai 2014 - 12:42

Nu mai e asa mult pana la vacanta, am scotit noi azi dimineata [:)] Mai e doar o luna. 

Ieri intr-o discutie cu Rares mi-a zis ca are un pic emotii legat de evaluarea finala, pt ca se teme ca greseste si nu trece in cl. a III-a. Nu stiu de unde a inteles el (probabil din valva din jurul subiectului) ca trebuie sa faci perfect la evaluare ca sa promovezi clasa. I-am explicat care-i treaba si s-a linistit [:)]

La noi in continuare temele sunt putintele (maaaxim 1 ora de lucru cu tot cu pauze si uitat pe geam), cica d-na a inceput sa le spuna mai des ca trebuie sa fie atenti ca vin evaluarile, dar nu ne-a bagat in sedinta, nu ii vad pe copii stresati.  




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -