Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a II-a 2013-2014


308 raspunsuri la acest subiect

#181
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 08:05

Da, asa e, Laura are dreptate, avem o invatatoare foarte exigenta, care le cere foarte mult copiilor. Sa lucreze si suplimentar, desi noua de abia ne ajunge timpul si pentru teme. Stefan e obisnuit sa aiba si alte activitati nu doar sa stea sa scrie si sa citeasca.

Insa nu e pentru toti la fel. Sunt parinti care spun ca e putin, care ar vrea mai mult.

Pentru noi e mult. In wk-end are mult de lucru, desi de vreo doua wk-end-uri am tras chiulul ca a fost cald afara, si ne-am aglomerat cam tare. Jonglam printre teme, teste, tot felul de fise, portofolii la cunoasterea mediului, etc.

Acum asteptam saptamana viitoare sa ne relaxam un pic. Si apoi vacanta. Desi ma cam deranjeaza ca pica vacanta in saptamana de inainte de Pasti, as fi preferat sa fie atunci, in saptamana cu Pastele.



#182
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 10:25

Pe mine ma streseaza evaluarea asta. Copilul stie  si sunt constienta ca poate dar existenta acestei mici sanse ca un moment de neatentie in clasa a -II-a poate sa-i  afecteze viitorul de liceean ma cam sacaie .

Testele sunt simple fata de nivelul clasei. La noi se lucreaza efectiv in cele 4 ore de scoala, temele nu depasesc o ora si jumatate si asta in ziua in care are teme multe .

Noi am lipsit in saptamana in care s-au impartit culegerile pentru evaluare asa ca am ramas fara - oricum se pare ca acestea nu prea au legatura cu modelul de subiecte.



#183
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 11:32

Gabitza, nu inteleg: cum poate evaluarea aste sa-i afecteze viitorul de licean? S-a discutat pe undeva si am pierdut eu subiectul? Nu mi se pare normal ca o evaluare de la 8-9 ani sa conteze la 14-15 ani. Poate doar sa ofere o imagine a cum a decurs activitatea lui de scolar de la inceput, a evolutiei lui. Copiii se mai schimba, mi se pare necinstit.

 

Iar cu neatentia, ai dreptate. De exemplu, Stefan e foarte bun la matematica, insa, din cauza neatentiei mai face unele greseli de care se enerveaza si el cand le descoperim. Are tendinta de a citi repede si de a termina. Ieri i-am dus si eu subiectele acelea propuse, si aseara le-a rezolvat. O sa ma uit azi pe ele si el corectam impreuna. N-am avut timp sa-i spun ca iar s-a grabit, ca trebuia sa citeasca textele alea foarte atent, 10, 15 min. ar trebui sa insiste pe citit. Daca intelege exact textul, raspunsurile o sa fie floare la ureche.



#184
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 12:37

Eu cred ca ceea ce s-a spus oficial, ca e doar e evaluare a nivelului copiilor si invatatorilor, ca sa se poata actiona din timp unde sunt probleme, e pe bune. Nota obtinuta nu va conta decat intr-o statistica. 



#185
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 12:53

scuze, ellinia, ma plimbam cu mouse ul pe pagina si am clikuit din neatentie!



#186
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 13:02

In acest moment admiterea la liceu se face pe baza examenului si mediei generale pe anii 5-8  dar stim foarte bine ca sunt unii care sustin cu tarie introducerea in media de admitere si a "portofoliului elevului " cu un procent deloc de neglijat -35%

In metodologia acestei evaluari nationale scrie ca rezultatele se ataseaza  portofoliului elevului.

 

Daca ar fi doar pentru o statistica de ce s-ar mentiona acest portofoliu?

 

Sper ca peste 6 ani sa nu se trezeasca un destept sa tina cont de acest portofoliu la admiterea in liceu.



#187
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 13:18

[flo2] gabitza, esti prea documentata [:D]. Eu nu am citit nici o metodologie si nu stiu despre nici un portofoliu. Ar fi cazul sa scotocesc de prin funduri de sertare si dupa diplomele de la gradinita si de la workshopurile la engleza sau concursurile scolare  ??! 



#188
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 13:32

Am auzit si eu astfel de discutii in care se spunea ca vor conta toate concursurile la care copilul a participat. Insa nu e normal. Atat timp cat sunt concursuri platite sunt discriminatorii. Sunt poate copii foarte destepti care n-au bani de Cangur, Smart, Euroscolarul, Proeducatia, samd.

Vorba Laurei, vor face parte doar dintr-o statistica.



#189
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 14:21

Asta ar fi chiar culmea!

Suficient ca se face parada de diplome de la concursurile private la serbarea de la sfarsitul anului scolar, sa mai si conteze la admitere, hai sa fim seriosi.

 

Eu refuz sa ma stresez cu evaluarea asta. Lucram normal (avem cate o culegere pentru probe, le vom face pana atunci) si cu asta basta.



#190
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 09:02

   Fiul meu are un sertar de diplome si medalii de la inot. Noi glumeam (despre medalii) ca sunt bune sa facem clatite. Sa inteleg sa vor "atarna" la intrarea la liceu? Mi se pare aiurea.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -