Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 92

fiv medlife albu

300 raspunsuri la acest subiect

#281
IULIA_2013

IULIA_2013
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 20:54

Va pupacesc doamnelor! Ajutati-ma , va rog, si spuneti-mi la cat va costa FIV? Am vazut ca QaioBing are grija sa posteze preturile pe prima pagina si FIV cu ICSI cu transfer de embrioni costa 9.130 RON, dar nu stiu cat este tratamentul. Puteti sa-mi spuneti voi cu aproximatie?! Va multumesc din tot sufletelul meu!



#282
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 21:14

Alice daca reusesti, e foarte bine :) . Daca nu ajungi curand la Albu, poti sa ii dai mail Luciei chiar maine si sa o intrebi de acel referat. Daca ai mai dat asa ceva, sigur va sti sa te indrume. Oricum, daca rezolvi, anunta-ne si pe noi :)
Bafta multa si cu zambet inainte la gravideala :)

Loli in legatura cu laparo si histero: laparoscopia am facut separat in 2012 in ianuarie la un alt medic, iar histero voi face in oct dupa menstra . Cred ca se pot face in acelasi timp fara probleme, dar din cate am citit amandoua se ocupa de explorarea uterului si a trompelor cu ajutorul unei camere, histero folosind in plus acea substanta de contrast. Vorbeste cu Albu sau cu medicul cu care vrei sa le faci si hotarati impreuna. In cazul meu, eu l-am intrebat pe Albu daca e nevoie sa fac histero, si mi-a zis ca avand in vedere ca am deja doua chiuretaje si foarte aproape unul de celalalt, ar fi indicat sa fac, dar cat mai aproape de o noua procedura FIV. In alte conditii, poti face oricand o histero ( adica daca nu ai alt fiv in vedee curand) dar intre ziua a 8-a si a 12-a a ciclului menstrual, inainte de ovulatie, ca sa fie siguri ca nu esti insarcinata. Si, din ce am mai citit, indicat ar fi sa ai analize de secretie cat mai recente si sa fii sigura ca nu ai vreo boala, pt ca in cazul histero, datorita substantei de contrast, se poate raspandi in uter si la alte organe. Bafta multa si sa vii cu vesti foarte bune :)

#283
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 21:46

NicNic da e adevarat amindoua vizualizeaza trompele si uterul doar ca in laparo e o camera introdusa in cavitatea abdominala care vede aspectul exterior plus ovare si cavitatea pelvina in timp ce la histero camera e introdusa in uter si se vizualizeaza aspectul mucoasei eventual biopsie...etc. Eu laparo am mai facut in 2004 la Giulesti si histerosalpingografie tot acolo ( care a reprezentat o experienta ca din filmele de groaza dupa ce ca aveam niste dureri de credeam ca o sa explodez si mi se mai crea si presiune suplimentar apasindu-ma pe abdomen trompele mele nu s-au lasat vazut neam nici macar 1 mm din ele [batcap]  [batcap] ; concluzie am facut spasm de durere!!!!! Pe trompe [:)]  va imaginati ce defecta pot fi.) Il intreb miine pe dr Albu si vedem. As vrea sa mai fac un FIV la inceputul anului ca timpul trece ....dar numai sa primesc ok-ul 



#284
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 21:49

O sa fie bine loli :) sa fii increzatoare in sansa ta :)

#285
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 22:10

Offf NicNic tot sper la "binele" asta care pentru mine inseamna un pitic sau mai multi care sa misune prin casa dar....daca nu as crede ca pina si eu mai am o sansa as fi renuntat de mult [:)]



#286
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 00:16

fetelor...eu le-am facut pe toate de cate 2 ori-HSG,Histeroscopie,Laparoscopie.

 

HSG-este investigatie radiologica in care se foloseste substanta de contrast si este singura care arata cu certitudine de 100% permeabilitatea trompelor pe toata lungimea lor.

Histeroscopia-este investigatie imagistica in care se foloseste o camera atasata histeroscopului pentru a se verifica conturul uterului.

se insufla aer sau solutie salina pentru obtinerea unor imagini cat mai bune.

la histeroscopie se pot vedea cel mult ostiile tubare-intrarea pe trompa care pleaca din uter.

eu am curaj sa ma contrazic cu orice dr care sustine ca histero sau laparo pot da informatii corecte si complete despre permeabilitatea totala a trompelor.

este imposibil sa vezi cu camera introdusa in cavitatea uterina....sau cu ea in abdomen in varful laparoscopului daca lichidul salin strabate trompele care sunt subtiri ca niste spaghete.

la histero se pot face si mici interventii la nivel de col.

Laparoscopia-este investigatie chirurgicala,invaziva ce se realizeaza prin abdomen si investigheaza si trateaza probleme ale aparatului reproducator...cumva pe dinafara lui...laparoscopul se introduce ombilical in abdomen.

 

in toate foile mele de observatie...la histero si laparo...se pomeneste despre ostii tubare...ceea ce nu e totuna cu trompe uterine....

 

deci...in functie de ce va intereseaza sa investigati...e foarte usor de ales investigatia.

numai bine tuturor.

[flo2]



#287
alinutza12

alinutza12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 07:00

Va pupacesc doamnelor! Ajutati-ma , va rog, si spuneti-mi la cat va costa FIV? Am vazut ca QaioBing are grija sa posteze preturile pe prima pagina si FIV cu ICSI cu transfer de embrioni costa 9.130 RON, dar nu stiu cat este tratamentul. Puteti sa-mi spuneti voi cu aproximatie?! Va multumesc din tot sufletelul meu!

Buna IULIA   bine ai venit si iti doresc sedere cat mai scurta pe aici...referitor la tratament se da in functie de fiecare  pe mine m-a costat cam 3500 lei aproximativ dar asta depinde .....si daca ai card de fidelitate platesti( 8670.fiv +icsi)...plus pachetul de monitorizari cu reducere cam 945...



#288
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 07:01

Samira multumim [:)] .

Iulia_2013 eu am platit pt FIV+ICSI 8600 RON fara reducerea de 6%. Costul tratamentului e diferit in functie de schema in cazul meu a fost undeva in jur de 3500 RON. Cind primesti schema sa ai in vedere ca ea se poate modifica pe parcurs 



#289
alinutza12

alinutza12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 07:03

neataza fete d'albe

 

Nic Nic bine ai revenit din concediu [pup]

 

Rlk credeam ca azi faci beta pentru ca astept   inca u beta baban [pup]

 

 

O zi excelenata sa aveti !!!!



#290
alinutza12

alinutza12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 07:03

Loli scriam in acelasi moment:)





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -