Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.3


250 raspunsuri la acest subiect

#31
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 23 august 2013 - 08:32

Neata si bun venit viitoarelor mamici!

 

Am fost si eu ieri la doctor, am recoltat pt bitest si s-a uitat peste analizele pe care le facusem. Se pare ca am imunitate foar la rubeola. Asta inseamna ca trebuie sa am grija ca toata mancarea pe care o mananc sa fie procesata termic (fara carne in sange, fara lapte nepasteurizat, sushi etc). Mai usor cu pisicile, mai ales cele vagaboande (cica alea care stau in casa si mananca mancare speciala ar fi ok).

 

In rest totul e ok. Am facut si eco, si unde la inceput se parea ca doarme, la un moment dat s-a trezit si a inceput sa dea din maini-picioare... de abia astept sa-l/s-o simt :) La sarcina anterioara am simtit la 22 saptamani, acum s-ar putea sa fie mai devreme.

 

Ca medicamente iau alternativ femibion 1 si acid folic - dupa 12-13 sapt o sa trec pe femibion 2.

 

O zi buna tuturor!



#32
Mia2005h

Mia2005h

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 23 august 2013 - 10:21

Neata viitoare mamici!

Julia am avut analize recomandate de dr. ginecolog dar fara trimitere de la medicul de familie nu sunt gratuite. Am fost norocoasa, la Med Life Grivita mai aveau fonduri si mi-au acceptat trimiterea.

Maddutz poate si faptul ca ai fost obligata sa stai la pat a contribuit la luarea in greutate. Momentan nu cred ca voi reusi sa pun ceva..am avut greturi si ieri...aseara am mancat foarte putin si nu am mai avut greturi.

Didinela stiam ca in general nu se recomanda mancarea neprocesata termic atunci cand esti insarcinata.

Pup toate gravidutele!



#33
Stefiana

Stefiana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 923 mesaje

Postat 23 august 2013 - 17:44

Salutare, burtici!

Nu am mai scris de mult, dar am mai citit uneori sa vad ce mai faceti. Eu ma simt foarte bine... dar nici asa nu e bine, ca trebuie sa ma gandesc eu aiurea...O fi totul in regula? Ca parca nu mai am niciun simptom (am 11 saptamani), doar fitze la mancare si mirosul foarte sensibil... greturi nu mai am de cateva zile, oricum aveam doar noaptea si f putine, dar burtica parca incepe sa se vada, simt uterul tare si clar este marit. Ma gandesc ca in curand trebuie sa merg la cumparaturi, nu ma vor mai incapea hainele...

La voi se vad burticile?



#34
viooo

viooo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 23 august 2013 - 18:09

Buna tuturor,

 

La mine se vede pt ca sunt suuuper balonata mai tot timpul [:)]

Am fost astazi la dr si pana acum totul pare ok. m-am programat si pt morfologia de trim 1.

 

Luni o sa depun actele la HR, voi ati anuntat la serviciu, colegii?



#35
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 23 august 2013 - 22:01

La mine s-au anunțat deja colegii între ei :P comentând despre burta mea în expansiune. .. sunt si eu mereu balonata și pare o burtica de vreo 4-5 luni :) și mie mi se pare imensă
Vitamine: natalvit și acifol
In plus: arefam și duphaston.

#36
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 23 august 2013 - 22:18

Salutare, burtici!

Nu am mai scris de mult, dar am mai citit uneori sa vad ce mai faceti. Eu ma simt foarte bine... dar nici asa nu e bine, ca trebuie sa ma gandesc eu aiurea...O fi totul in regula? Ca parca nu mai am niciun simptom (am 11 saptamani), doar fitze la mancare si mirosul foarte sensibil... greturi nu mai am de cateva zile, oricum aveam doar noaptea si f putine, dar burtica parca incepe sa se vada, simt uterul tare si clar este marit. Ma gandesc ca in curand trebuie sa merg la cumparaturi, nu ma vor mai incapea hainele...

La voi se vad burticile?

 

Stefiana, e normal sa se diminueze simptomele, te apropii de trimestrul 2 cand o sa te simti perfect, e "perioada de aur" a sarcinii :)



#37
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 24 august 2013 - 05:37

Cat despre anunțul oficial, cu adeverință de la ginecolog, abia săptămâna viitoare se va întâmpla, căci atunci am următoarea programare. As fi vrut să aștept până la trecerea a 12 săptămâni, dar bb vrea altfel se pare. ..
Mă enervează gândul că ai mei colegi deja comentează pe subiect , până să apuc să vorbesc cu superiorii.

#38
claris

claris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 24 august 2013 - 09:50

 

 

 

Salutare, burtici!

Nu am mai scris de mult, dar am mai citit uneori sa vad ce mai faceti. Eu ma simt foarte bine... dar nici asa nu e bine, ca trebuie sa ma gandesc eu aiurea...O fi totul in regula? Ca parca nu mai am niciun simptom (am 11 saptamani), doar fitze la mancare si mirosul foarte sensibil... greturi nu mai am de cateva zile, oricum aveam doar noaptea si f putine, dar burtica parca incepe sa se vada, simt uterul tare si clar este marit. Ma gandesc ca in curand trebuie sa merg la cumparaturi, nu ma vor mai incapea hainele...

La voi se vad burticile?

 

Stai linistita Stefiana ,nici eu nu am simptome si recunosc si eu mi-as dori,un fel parca as sta mai linistita.Eu am fost acum o sapt si 2 zile le ecograf,bebe mi-a aratat primele miscari si m-a emotionat pana la lacrimi.

In legatura cu simptomele de sarcina am discutat si cu medicul si a zis sa ma linistesc pentru ca nu toate femeile reactioneaza la fel la avalansa hormonala.

Deabia astept ziua de marti sa il revad pe bebe si sa scap de dublu test.

 

La mine se vede burtica ,mi se pare ca e cam sus,iar bebe acum e jos,mult sub buric ,nu e asa sau ma insel?



#39
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 24 august 2013 - 10:21

La 12 săptămâni e prin deasupra osului pubian. Probabil ești și balonata.

#40
ana2014

ana2014

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 532 mesaje

Postat 24 august 2013 - 21:31

buna fetelor

 

am fost si eu la eco miercuri, la 11 sapt si 1 zi, doctorul nu mi a facut dublu test fiinca a zis ca e devreme, n am 12 saptamani implinite si in plus, ecograful arata si mai putin, adica 10 sapt si cateva zile si nu se pot face masuratorile; bebe era ok, luni plec la mare si dupa ce revin merg la testari...

am vazut ca vorbiti de simptome, eu de la inceputul sarcinii, pe cand inca nu stiam ca sunt insarcinata, am un miros super sensibil, greturi f accentuate  am avut pana acum cateva zile,acum par ca s au cam diminuat, f. pofticioasa sunt desi defel nu s asa si la fel ca voi, burtica pare de 5-6 luni de la balonare...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -