Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.3


250 raspunsuri la acest subiect

#41
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 24 august 2013 - 22:03

Fetelor dar kilograme ati pus? Eu am luat deja cam 1.5 kg la 9 sapt si 4 zile, desi credeam ca am slabit pentru ca nu prea am mancat. Speram la putine kg in sarcina dar in ritmul asta...:(

#42
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 25 august 2013 - 07:59

Alex, este perfect normal cat ai luat tu in greutate. In primul trimestru ar trebui sa luam intre 1 si 2 kg, deci esti in grafic. Eu, in schimb, in prima saptamana, din cauza greturilor accentuate am slabit 1 kg, iar dupa cateva saptamani am mai slabit inca 1. A 2a runda de slabire a fost intr-o perioada mai grea, cu spasme dureroase si scrugeri maronii. Poate am slabit si pe fond de stress. Acum am pus 0.5 deja la loc, sper sa nu mai adaug foarte mult, pt ca deja mananc aiurea. Cand imi place ceva nu ma pot opri. De ex am facut zilele trecute o banala supa de pui si am mancat 2 portii. Mi  se parea extraordinar de buna, abia m-am oprit.

Burtica mea inca nu se vede, cel putin asa mi se pare mie. Nu m-a dat de gol pana acum, Abia ieri m-am hotarat sa le spun parintilor mei, a fost un moment emotionant, au plans si ei, am plans si eu...

Va pup burtici!



#43
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 25 august 2013 - 09:11

Neatza bună :)
Eu am pus 1kg în adoua luna și am slabit 600 g in ultimele doua săptămâni. ...
Stau cu grijă, pt că în prima sarcina am luat 18 kg și cică la a doua este posibil să pui chiar mai mult decât în prima :(

#44
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 25 august 2013 - 09:13

...și dacă tot nu mai am decât sensibilitate la mirosuri și pofte cât încape. ..am toate șansele să mă fac iar biiigmamma...

#45
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 25 august 2013 - 12:25

Eu la fel, 0 greata, 100% pofta, rețeta garantata de kg multe in plus. Acum suntem in drum spre casa, venim din luna de miere, unde am mâncat 3 mese copioase pe zi, mă voi cântări mâine dimineață. Înainte de sarcina aveam 59.5, la 8 săptămâni aveam 61.5, iar cu 2 zile înainte de nuntă, când am renunțat pt 2 zile la Utrogestan pt ca de la balonare nu mă cuprindea rochia, scăzusem înapoi la 59.5. Asta era pe 17 august. După luna de miere bănuiesc un 62 :( sau poate si mai mult? Sper sa nu. Oricum am de gând să mă întorc la o alimentație echilibrată și bazata pe alimente nutritive..
Marți, la 10 săptămâni fix am si eu programare la dr, nu l-am mai văzut pe bb de la 6 săptămâni, am emoții, mai ales din cauza lipsei simptomelor, parca mă aștept să aud ca e oprit din evoluție... Nu știu cum l-a afectat nunta, unde fizic m-am obosit f tare, deși pe moment nu simțeam.
Tot marți sper sa rezolv si cu polipul de pe col.

Editat de Arrya, 25 august 2013 - 12:30 .


#46
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 25 august 2013 - 15:05

Doamne - ajută , Arrya! Iti țin pumnii să fie totul bine. Și eu tot marți merg la dr., dar doar pt recoltare pt analiza culturilor, deci nu-l voi revedea pe bb decât pe 18 septembrie. ..:( Asta dacă nu cumva mă voi milogi de dr . marți să mi-l arate și pe bb mic.

#47
gogoshika10

gogoshika10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 604 mesaje

Postat 25 august 2013 - 18:59

Auziti, cine stie sa imi explice cum e cu discutiile publice/private?

vad ca discutiile noastre de aici sunt publice, deci oricine le poate citi...chestie care nu-mi prea da ghes la scris detalii despre simptome intime si nu numai...

Nu ne-ar fi mai bine intr-un cadru ne-public? (de ex. link-ul cu "discutiile private" de pe prima pagina ce presupune: parola sau ce?).

Multumesc pentru explicatii.



#48
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:43

gogoshika, dar fii fara jena, spune orice vrei legat de sarcina, bb si simptome. Oricum sunt sigura ca discutiile noastre publice vor ajuta si pe altii/altele.

 

In alta ordine de idei...fetelor, cantarul a fost horror cu mine grater.gif Am ajuns acum acasa si m-am cantarit, bine ca nici nu am am avut scaun de ieri si sunt umflata rau si de la Utrogestan, dar pe scurt am aproape +4kg in 7 zile yikes.png Nu imi vine sa cred si nu stiu ce sa fac ca nici regim nu pot sa tin, sper sa raman doar cu astea 4 kg luate pe primul trim. Maine ma recantaresc, sper eu dupa ce am tranzit...ca am probleme cu constipatia si SPER sa vad doar +2kg si nu 4. Am pus aproape un kg/zi, ce naiba. Im shocked yikes.png
Si credeti-ma ca nu am mancat dulciuri si porcarii, DAR am mancat 3 mese mari, complete/zi sad.png Dar chiar 4 kg in 7 zile, deci sunt SOCATA!



#49
Didinela

Didinela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 921 mesaje

Postat 25 august 2013 - 20:57

Arrya si Alex, va inteleg, mie mi-e si teama sa ma cantaresc...de vreo 2 saptamani mananc foarte mult, daca mi-e catusi de putin foame imi vine sa vomit, deci am putea spune ca mananc ca sa-mi treaca greata :) si problema e ca nu vreau fructe sau iaurt, ci numai chestii consistente, mancare gatita si asa mai departe. In sarcina anterioara am pus 24 kile, din care mai aveam vreo 5 de dat jos, dar inainte de a ramane gravida incepusem sa ma duc la un nutritionist si chair functiona. Ma gandesc sa trec de cele 12 saptamani, sa termin cu perioada greturilor si sa ma duc din nou la ea. Va tin la curent :)

 

Gogoshica, nu stiu cum e cu discutiile private, dar cred ca poti sa discuti ce vrei tu aici, forumul asta a vazut multe lucruri :)

 

Noapte buna tuturor!



#50
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 26 august 2013 - 07:35

Neata,

M-am recantarit dimineata si am luat doar 1.4kg pana acum. Si oricum si negravida fiind, in vacante luam 1 kg, deci e nu e chiar asa grava situatia ca in mesajul meu anterior. Rasuflu usurata.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -