Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sprijin pentru sora mea diagnosticata cu cancer (melanom metastatic)


39 raspunsuri la acest subiect

#1
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 12 august 2013 - 13:09

Dragii mei,

 

Va scriu ca sa va cer sprijinul pentru sora mea Adela Rogojinaru, care a fost diagnosticata cu melanom malign cu metastaze in aprilie, 2012. Din momentul diagnosticului, evolutia bolii a fost rapida si in vara trecuta am trait multe momente in care puteam s-o pierdem. In septembrie 2012, deja la un pas de moarte,  a inceput in sfarsit tratamentul cu Zelboraf, un medicament din categoria terapiilor genetice indicat pacientilor cu mutatie Braf V600 si melanom inoperabil. Acest tratament extrem de scump, care a salvat-o si readus-o la o viata normala, a fost posibil numai prin campania umanitara, organizata pentru ea de Universitatea Bucuresti, institutia unde sora mea lucreaza ca si conferentiar.

 

Ne aflam din nou in impas.  Dupa 10 luni de tratament cu Zelboraf s-a instalat rezistenta tumorala, iar tratamentul indicat in continuare este Yervoy (ipilimumab) un imunostimulator aprobat recent de FDA, produs de compania Bristol Myers Squibb. Tratamentul cu Yervoy a dovedit clinic rezultate foarte bune in cazul pacientilor cu melanom, insa este de asemenea neacoperit de casa de asigurari din Romania. Conform greutății sorei mele costul total al tratamentului este de aproximativ 58.000 de euro.

 

In prezent, Universitatea Bucuresti, continua campania umanitara de strangere de fonduri necesare pentru continuarea tratamentului ei cu Yervoy. La acest link gasiti apelul umanitar al Universitatii Bucuresti, ca si modalitatile prin care, daca este posibil, se poate contribui pentru tratament.

 

****//media.unibuc.ro/salvam-un-profesor-salvam-generatii/a-doua-etapa-a-tratamentului-campania-salvam-un-profesor-salvam-generatii-la-10-luni-de-tratament

 

Mai multe despre actuala campanie si istoricul ei sunt prezentate pe Facebook la pagina

****//www.facebook.com/CampanieUmanitaraPentruAdelaRogojinaru?fref=ts

 

Orice contributie financiara din partea voastra ne poate ajuta in efortul nostru comun de a-i salva viata. Orice idee sau sfat despre modul cum putem accesa fonduri pentru tratamentul cu Yervoy este binevenita.

 

Va multumesc din inima


Editat de luminita42, 12 august 2013 - 13:22 .


#2
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 12 august 2013 - 13:27

Multa sanatate surorii dvs si ma rog sa se stranga banii cat mai repede posibil. Am trimis si eu un mic ajutor pe paypal. 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 august 2013 - 13:31

Mult success in campanie, mai ales ca problema cu care se confrunta sora ta este un subiect dureros - anul trecut, o membra DC a avut o astfel de problema...

 

Ca sa ai o campanie vizibila si ca sa putem acorda niste cadouri donatorilor, te sfatuiesc sa folosesti platform de charities de la noi http://comunitate.de...ation/charities

 

Poti seta un goal pentru strangerea banilor iar donatiile sunt vizibile si transparente.

cu drag,

[dc]



#4
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 12 august 2013 - 13:39

Iti multumesc din suflet, strumphitza. Si eu sper sa inceapa tratamentul cat mai curand.

 

Te imbratisez pentru gestul tau. [flo2]


Editat de luminita42, 21 august 2013 - 00:15 .


#5
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 12 august 2013 - 14:33

Multumesc pentru sugestie admin, voi incarca descrierea cazului ei si acolo.



#6
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 13 august 2013 - 11:25

Dragii mei,

Multumesc celor care au donat.

Se poate dona inclusiv prin sistemul paypal. de pe pagina prin ****.media.unibuc.ro, pagina principală a universitatii, în partea dreaptă sus veţi regăsi iconiţa pay pal pe care puteţi da click şi aduce contribuţia voastra.

Acelasi sistem se poate folosi de pe pagina platform charity a forumului despre copii.

Orice contribuţie financiară este binevenită.

Inca o data multumiri si va voi tine la curent cu situatia noastra.



#7
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 15 august 2013 - 00:58

Dragilor s-au strans 4188 euro pana acum pentru sora mea. [flo2] Sper ca in curand sa aiba si acces la tratamentul de baza cu Yervoy. Ieri a inceput si radioterapia, ca sa nu progreseze durerile.  Va imbratisez.



#8
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 17 august 2013 - 13:41

Lumi a inceput si tratamentul cu Yervoy A mers bine prima perfuzie. Pentru ca a slabit destul de mult, tratamentul (calculat la greutate) este 52 872 euro, deci 13 218 euro pe perfuzie. Chiar si asa e enorm. Compania Bristol Myers Squibb promite 1% discount, tuturor li se pare o gluma. Se fac eforturi pentru sponsorizarea partiala a medicamentului.

 

Multumiri din nou celor care au donat.


Editat de luminita42, 17 august 2013 - 16:17 .


#9
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 17 august 2013 - 16:13

De cand e ea bolnava ma gandesc mereu si la alti bolnavi de cancer. Cati oare supravietuiesc? Spre rusinea mea am stiut atat de putin inainte ca ea sa se imbolnaveasca. Sora mea traieste datorita unei campanii umanitare deschise de o institutie publica si solidaritatii oamenilor din jurul ei. Pe ceilalti i-am vazut cum se aduna sa moara in spitale publice si in putinele centre de ingrijire paliativa din Bucuresti. Am stiut atunci ce o astepta fara ajutorul oamenilor din jurul ei. Si ne intrebam mereu: pentru ceilalti oare cate glasuri cerand ajutor se pot ridica?



#10
luminita42

luminita42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 19 august 2013 - 13:39

Despre campania umanitara a sorei mele:

---://www.facebook.com/CampanieUmanitaraPentruAdelaRogojinaru

Chiar si un ''share'' ne poate ajuta [flo2]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -