Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Sprijin pentru sora mea diagnosticata cu cancer (melanom metastatic)

39 raspunsuri la acest subiect

luminita42

luminita42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 20 august 2013 - 10:32

Update:

prima cură de tratament a fost deja administrată în data de 14 august 2013, fiind acoperită exclusiv din fondurile familiei noastre.  Suma rămasă spre donatie si pentru care facem apel umanitar in continuare este de aprox. 39000 euro.  În paralel cu tratamentul cu Yervoy, sora mea face urmeaza si radioterapie. Pana acum s-au strans 4800 euro in contul deschis pentru donatii. [flo2]

• 0

luminita42

luminita42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 20 august 2013 - 10:34

http://youtu.be/SFoygKflQBk?t=18s

''Relay for life'' - Jon Christopher Davis, un cantec pentru toti cei afectati de cancer.

Editat de luminita42, 20 august 2013 - 10:43 .

• 0

luminita42

luminita42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 21 august 2013 - 00:11

Daca m-ati intreba azi de ce ar trebui sa ma ajutati nu as stii ce sa va spun, mai mult decat ca, in disperarea mea sper ca undeva, printre voi, traieste cineva atat de bogat incat poate dona fara sa sufere de grija zilei de maine. Sau mai realist, ca sper ca veti duce vestea cumva mai departe si veti face cunoscut si voi cazul ei. Dar e suficienta compasiunea ca sa donezi sau sa sustii un caz? De cand ea e bolnava am realizat ca, mai importante decat compasiunea pe care o poti trezi in sufletele semenilor, sunt solidaritatea si increderea pe care oamenii o pot simti in lupta pentru intr-o cauza comuna.  Multi si-ar spune ‘’De ce as ajuta-o pe ea cand e deja sustinuta de o campanie umanitara oficiala?’’  Dar ..in zona nefasta a cancerului, cand vocea unei institutii apeleaza public compasiunea, acea persoana devine, cu sau fara voia ei, simbolul unei cauze comune. Sa sadesti speranta pentru bolnavii  de cancer, aflati intr-o zona a societatii unde suferinta si moartea nu mai impresioneaza pe nimeni poate fi un gand binefacator? Ideea ca aparand o persoana poti schimba ceva in bine pentru toti ceilalti. Ideea ca poti influenta mentalitati si crea linii de siguranta pentru noi toti, in caz de boala.  Pentru ca atunci cand esti diagnosticat cu cancer ceva fundamental se schimba. Desi esti viu, desi pentru o vreme vorbesti si te misti normal, in adancul sufletelor lor oamenii cred ca oricum vei muri si ca lupta ta nu are rost. Numai cei care te iubesc exclud cu putere varianta asta si raman increzatori in lupta pentru viata ta. Stigmatul mortii, pus pe fruntea bolnavului de cancer, poate fi ridicat prin accesul la cele mai noi si eficiente terapii genetice si imunologice. Iar ea a avut nesperata sansa sa arate cum, in mod miraculous, terapiile potrivite te pot intoarce la o viata normala. In campania umanitara care s-a ridicat pentru ea, la Universitatea Bucuresti, oamenii aud despre tratamentele noi, aparute in cancerul de piele. Multi sunt avertizati din vreme si pot sa se inroleze in clinical trials. Asociatiile bolnaviilor de cancer pot avea acum un caz public in lupta lor pentru integrarea noilor terapii pe listele de medicamente compensate. Tratamentul ei anterior cu zelboraf are o rata de raspuns de 50%. Noul tratament cu Yervoy e in aceiasi linie. Ambele nu sunt compensate de sistemul nostru de asigurari. Dacarbazina in schimb, o  terapia clasica depasita este compensata si da sanse la viata de 5 %. Campania umanitara deschisa de UB pentru salvarea ei poate insemna mult pentru lupta atat de izolata a bolnavului de cancer cu un sistem care nu acorda prea multe sanse vietii.  Am sa inchei aici, citand-o: ”Vreau sa va multumesc si pentru ca ati realizat ceva extraordinar, in afara de miracolul ca ati recreat un om din suferinta…”, cuvinte spuse public, in momentul cand a putut sa se increada din nou in destin. Ajutati-o va rog sa se ridice din nou si exemplul ei va inspira pe altii.

• 3

Lili_g

Lili_g

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 984 mesaje

Postat 21 august 2013 - 19:41

Am donat si eu cativa banuti.

Sa va ajute  bunul Dumnezeu sa strangeti degraba banii necesari ca sa poata continua tratamentul.  Insanatosire grabnica!

Doamne AJuta!

• 0

luminita42

luminita42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 21 august 2013 - 23:54

Lili iti multumesc. Tu zici cativa banuti, dar pentru mine inseamna mult si donatia ta si faptul ca ai citit despre noi. Nu e un subiect atractiv. Lumea e satula de suferinta si boala. Nu poti sa ajuti si nu poti sa te implici prea mult pentru ca risti sa te pierzi in amaraciunea altora. Cu toate astea sunt si oameni care raspund cu compasiune necazului si asta va ramane intotdeauna o minune  pentru mine.   [flo2]

• 0

luminita42

luminita42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 22 august 2013 - 13:51

Asociatia Team Work da o mana de ajutor in campania UB pentru sora mea. Incepand de azi se poate dona mai simplu aici:

https://www.bursabin...dela-Rogojinaru

[flo2]

• 0

luminita42

luminita42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 22 august 2013 - 14:17

S-au strans 8923 euro! [:)] Acum pot s-o spun pentru ca e deja oficial. Pe websitul campaniei sunt reactualizate informatiile despre donatii si schema de tratament a Adelei:

http://media.unibuc....mentul-integral

Multumesc tututor pentru tot si pentru gandurile bune. [flo2]

• 1

Lili_g

Lili_g

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 984 mesaje

Postat 22 august 2013 - 15:35

Minunata veste!

Cum a raspuns la prima doza de tratament?

• 0

Lili_g

Lili_g

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 984 mesaje

Postat 22 august 2013 - 15:52

Ieri am recitit marturia de la link-ul de mai jos ...m-a impresionat inca o data.

Indraznesc sa postez aici link-ul.

Sa va fie de folos, si intarire sufleteasca in lupta pe care o duceti

http://www.danionvas...nastirea-rohia/

• 1

luminita42

luminita42

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 940 mesaje

Postat 22 august 2013 - 17:12

A raspuns bine Lili. Ne temeam de efecte adverse, dar in afara de oboseala si ameteli nu prea s-a plans. Cele mai rele la efecte adverse la yervoy sunt reactiile inflamatorii si colita.  Ce o necajeste este bratul (unde e tumora principala). E umflat in continuare si cam doare, dar fata de durerile pe care le-a avut anul trecut inanite de primul tratament astea sunt dureri suportabile. Sper la un efect rapid de la radioterapie. Rezultatele la Yervoy se cunosc cam la 3 luni dupa prima perfuzie, pentru ca reactioneaza prin sistemul imunitar, dar cu efect stabil pe termen lung.

• 0

Panic Questions

• Test de sarcina pozitiv la 5 zile după "menstruatie"

Ramona1090
    - Astăzi, 05:35

• Lichid amniotic in exces

Cristina Marcovici
    - Ieri, 19:00

• De ce ma doare burta

Amalia 12k
    - Ieri, 17:05

• GreÈ™eli de sex a bebeluÈ™ului

Deeadeea222
    - mai 24 2022 21:26

• Geanta bebeluÈ™ului

Ranya21
    - mai 24 2022 16:53

Groups

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Last Blogs

• Cumpărături bebe

FlorinaChitu22
    - Ieri, 22:59

• Depresia de dupa nastere

CLivia
    - Ieri, 21:45