Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (77)

gemeni tripleti

1044 raspunsuri la acest subiect

#1031
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 11:37

4 biberoane de 125 ml,la inceput n-are sens sa fie de 250 ca oricum mai mult de 60 ml la o masa nu e cazul,sterlizator,o pompita de san,fiecare de care vrea,lapte praf atunci,unul ca poate nu e cazul,doi depinde si de copil plus ca e posibil sa trebuiasca mult mai tarziu,nu din prima;ma gandesc f serios ca e necesar un supliment ca noi cu 2 nu stiu cum facem fata,nu am de gand sa experimentez foamea crunta a lor ca ne dezechilibram toti,am patit sa fie lapte cantitativ si bb sa urle inca de foame desi alaptat la cerere si cat vroia,ajunsesem sa ceara la 30 minute,eram amandoua nedormite si pediatra mi-a rec un supliment de 30 ml dupa fiecare masa,alta viata,in sfarsit dormea si bb 3 ore legate si se vedea ca-i merge bine,asa ca presupun cum ar fi aceasta experienta la dublu...

apoi hainute,de corp si 2-3 costumase trebuie luate inainte,pampersi iarasi,in maternitate am primit cativa apoi ori le puneam de la noi,ori le plateam,banuiesc ca la privat nu-i prb asta.

sapunele de sugari,lotiuni de corp pentru masajul dupa baie si fundulet,supozitoare in caz de constipatie,avute mereu in casa,2-3 ca punem 1/2,samponel pentru cine vrea,cadita,prosopele.

leaganul acela pe care toate mamicile l-au folosit ca-s 2 si unul sa nu se simta singur

termometru,neaparat.

aspirator nazal,chiar daca nu din prima,va fi util toata copilaria,ser fiziologic,pentru nasuc si alte zone,cum ar fi ochi.

ceai de musetel,se pune infuzie in apa in ca de eruptii,eu le mai puneam si de albastrele ca le curata bine pielea.

forfecuta boanta,periute dentare de la 1-12 luni,jucarii dentare,jucarii in general.

 

scuze nu-i o lista f organizata.



#1032
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 11:52

Eheee, Bubu , ce inseamna o mamica cu experienta!!:)))..super...



#1033
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 13:52

Si eu mai trag un ochi pe-aici .

Am luat ieri pagella copiilor ,adik rezumatul pe primul semestru la scoala a copiilor cu notele generale pe fiecare materie.Profesorii sunt multumiti,au un comportament foarte educat (chiar au subliniat ca si fata de fete sunt mai ascultatori si educati).

M-am umflat in pene ca un curcan  [:D] .

De vorbi ai mei vorbesc perfect italiana , am inceput sa vorbim romaneste in casa  doar de vreo 2 ani ,deja vorbesc destul de bine dar intre ei tot italiana vorbesc   [barfa] chiar si cand se joaca.Au inceput sa invete si engleza (acasa ma intreaba : can I go to the toilet,mama?) si ma intreaba o gramada de lucruri sa le traduc sa invete si ei (sper sa le tina obiceiul asta si mai incolo) .Cand vreau sa-i zic ceva la barbatu-meu sa nu inteleaga ei vorbesc pe ungureste dar au inceput sa priceapa si asa .As vrea tare mult sa invete si germana (si eu sunt svaboaica de origine) dar mai astept cu asta.

Nu e deloc adevarat ca daca le vorbesti in 2 limbi se dezvolta mai greu sau au probleme de exprimare., asa ca Irat, vorbeste in paralel ca nu e nici o problema.

De lucruri de cumparat Bubu a facut un rezumat clar , eu deja am uitat [:I]



#1034
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 14:34

Felicitari Ginger pentru educatia data copiilor si pentru materialul genetic bun!



#1035
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 15:43

Bravo Ginger pentru evolutia didactica si sociala a baietilor,i-ai crescut frumos.

exact asa gandeam ca gemenii comunica altfel,avand aceeasi varsta,la mine s-a vazut o diferenta intre cele mari,chiar daca s-a estompat la gradinita,acolo 11 luni se vedeau in procesarea vorbirii,la scoala s-au egalat,dom'soarele tot asa linistite,cat priveste lb straina sunt la clasa de intensiv engleza unde fac 4 ore pe sapt si in // fac franceza,2 ore.

tare mult mi-as fi dorit germana.si mezina face engleza la orele de la scoala si la un curs optional tot in scoala;pe aici nu am gasit decat engleza momentan.

 

mi-am mai adus aminte ptr listuta:

-betisoare de bb ptr urechi,nu altele.

-servetele umede cu aloe sau musetel

-glicerina boraxata ptr afte,pot face de la lapte,acum nu e musai sa faca,dar nu e scumpa si la nevoie se pune pe betisor normal si se da la afta

-mamicile zic de saculeti sub diverse forme ptr colici,o idee buna,nu am prins la ale mele,incalzeam la fier finet si aplicam.

-scutece finet,eu am avut nevoie de ele cand au avut iritatie de la scutec si 1-2 zile le-am tinut fara.

-ptr buric,zice dr la externare.

-crema ptr sani,noi am primit si-n spital si mi-a dat reteta sa am si acasa,f utila mai ales la prima sarcina.



#1036
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 18:46

Bubu si Ginger multumesc pt listele voastre. Incep sa notez, desi sunt convinsa ca si experienta proprie te invata.

#1037
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 11:33

Sa scriu niste creme foarte bune pe cand incep sa umble si se mai lovesc.Eu le cumpar de aici, poate se gasesc si in tara.

ARNIGEL (facut de Boiron)- e un fel de gel de arnica,se tine la frigider: cand cade si se loveste se aplica un strat si durerea dispare aproape instantaneu .Nu se face nici vineteala.Testat pe mine ,e excelent! 

CONNETTIVINA PLUS (acid ialuronic si sulfadiazina argeninica): pentru zgarieturi,taieturi,iritatii -super buna!


Editat de Ginger01, 20 februarie 2014 - 12:21 .


#1038
bea2014

bea2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 409 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:01

Ginger, da' esti blindata nu gluma. Bine de stiut si ce spui tu.

#1039
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:42

lasa Bea ca o sa fim si noi...:)))))))))))))



#1040
bubu5

bubu5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:43

Rlk,ce mai faceti?tot in repaus?

nu intreb de burtica,cred ca au crescut toate multicel.

pupici la strumfi.

 

Ginger,f bune ideile,am sa caut,noua ne trebuie intens intre mai-octombrie,mai ales cand e f cald si se lovesc direct pe piele,dar e adevarat dupa 1 an.si noua ne prinde bine ca mici lovituri le luam fara voie.

 

din experienta,primele baite ar trebui sa le faceti singuri,mami+tati,fara ajutoare aditionale ca mai mult incurca si dureaza baita mai mult,unul ca e momentul vostru unic si doar un parinte are instinct oricat de nexeperimentat crede ca e,doi,va bulverseaza o alta persoana,chiar in spital vedeti cum fac ei prima baita.

pe cea mare a spalat-o in chiuveta,pe toti 15 din salonul sugarilor,mi s-a strans inima,oricum eram langa ea,a avut parte de o baita super rapida si unica de fata cu mine,acasa am creat mometul nostru in 3 timp de 1 luna seara de seara,ora 8-8,30 cu tot cu masaj,papic si nani 4 ore.

balaceala maxima a fost cand au dat de placerea jucatului in apa,in jur de 6 luni,suparare mare daca le luam din joaca sau le spalam pe cap.





Etichetat si cu gemeni, tripleti

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -