Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credinta si Ateismul

religie. credinta ateism

100 raspunsuri la acest subiect

#81
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 06 august 2013 - 21:48

Incearca. Ce-ai avea de pierdut? [flo2]



#82
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 07 august 2013 - 07:34

Carmen, nu e vorba de a incerca, nu poti sa incerci sa crezi ceva ce nu crezi (u know what I mean)... Si mie mi-ar placea ca, atunci cand sunt in mare nevoie, sa am pe cine sa ma bazez, dar daca nu cred ca el exista?... Ceea ce sper insa e ca ceea ce suntem noi acum nu e tot - nu cred asta, dar sper...



#83
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:13

Carmen, nu e vorba de a incerca, nu poti sa incerci sa crezi ceva ce nu crezi (u know what I mean)... Si mie mi-ar placea ca, atunci cand sunt in mare nevoie, sa am pe cine sa ma bazez, dar daca nu cred ca el exista?... Ceea ce sper insa e ca ceea ce suntem noi acum nu e tot - nu cred asta, dar sper...

 

dap...



#84
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:26

Ce vreau sa spun este ca e bine sa iti pastrezi sufletul deschis. Si mintea. Si sa nu excluzi din start o posibilitate. Nu azi, nu maine, nu poimaine, poate niciodata, dar cine stie... la un moment dat se poate sa ai un ajutor nesperat.

Nu fac apologia habotniciei, nu sunt adepta basmalei in cap si nu ma uit la fixismele gen nu se coase in ziua cutare, nu se spala in ziua nu stiu care, patesti nu stiu ce daca...

Pentru mine Dumnezeu e iubire si bine si imi e bine sa stiu ca e acolo si pentru mine.



#85
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 07 august 2013 - 08:43

   Pentru multi oameni faptul ca isi pun speranta in Dumnezeu ajuta, se simt mult mai bine, pot continua...si asta e foarte bine. Pentru altii exista stiinta sau poate ca se gandesc ca exista "ceva" dar nu in forma stipulata de o anumita religie. Mie mi-a placut foarte mult metafora din finalul filmului Man in Black (galaxiile in niste bile cu care se jucau niste copii extraterestri).

  Si bunicii mei au facut razboiul, au fost in transee, au "intors armele" si au trecut Muntii Tatra, dar nu i-am auzit pomenind de Dumnezeu. Nici macar strabunica (femeie de la tara) nu credea si nu tin minte sa o fi vazut mergand la biserica. Probabil ca fiecare si-a gasit resursele in altceva.

  Revenind la subiect, copiilor le dau cunostintele fara a le impregna o anumita directie - le dau aripile. Spre ce directie vor dori sa zboare va fi alegerea lor, la maturitate.



#86
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 07 august 2013 - 11:05

Subscriu la ce a zis Anya.

 

Pe de alta parte recunosc ca, desi am traversat multe greutati in viata, nu am simtit niciodata ca ma aflu intr-o situatie fara iesire. Cand mi-e greu ajung sa accept lucrurile asa cum sunt si caut solutii in functie de ce resurse am.



#87
aura_m

aura_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 08 august 2013 - 23:23

Asta imi aduce aminte de o intamplare asta-iarna cand la niste prieteni de familie a venit in vizita mama ei, adica soacra lui si am mers impreuna la Oratoriul St-Joseph, este un muzeu acolo, sunt niste picturi religioase, chiar am vazut un tablou pictat de o romanca la sectiunea Europa, iar bunica ii spune neptelului in varsta de 7 ani ca :"Adevarata credinta este cea ortodoxa", la care sotul meu nu se poate abtine si ii spune;"Nu va suparati pe mine, dar adevarata credinta este cea pe care o are omul in suflet" si eu stateam si ma gandeam cum i se inoculeaza unui copil niste lucruri, riscand sa devina un fanatic religios si sa omoare in numele credintei. NIciodata nu m-au obligat ai mei sa cred in ceva, mi-am dat eu seama singura in ce vreau sa cred si de ce cred in acel lucru. Oricum, in viziunea mea, persoanele care zic ca merg tot timpul la biserica, care se roaga neincetat la Dzeu, sunt cei mai mari atei, am exemple chiar in familie. Eu ma gandesc, ca o persoana credincioasa, nu se limiteaza doar sa mearga la biserica, adica la iesirea din biserica trebuie sa faci si fapte bune, a merge la biserica nu te face neaparat si un mare credincios.



#88
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 09 august 2013 - 00:17

Pacat de conflictele create de...religie. Aici nu mi-e clar de ce sunt incurajate...

 

Altfel, e ok sa crezi ca CEVA te va vindeca, CEVA te va apara, CEVA te va salva, CEVA te va ghida in viata . Nu inseamna ca mereu acest CEVA exista, dar MINTEA TA poate crea acest CEVA care va lucra spre binele tau. Nu inseamna ca acest CEVA chiar exista, dar daca te ajuta...asta e important.



#89
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 09 august 2013 - 01:01

Pacat de conflictele create de...religie. Aici nu mi-e clar de ce sunt incurajate...

 

Altfel, e ok sa crezi ca CEVA te va vindeca, CEVA te va apara, CEVA te va salva, CEVA te va ghida in viata . Nu inseamna ca mereu acest CEVA exista, dar MINTEA TA poate crea acest CEVA care va lucra spre binele tau. Nu inseamna ca acest CEVA chiar exista, dar daca te ajuta...asta e important.

 

Eh, ce bine ar fi sa fie cum zici tu, numai ca acest CEVA nu este un automat in care sa bagi o rugaciune, un drum la biserica si 2 acatiste, sa tragi de maneta si sa iasa ce ai enumerat tu mai sus.  De-a lungul istoriei oamenii au platit cu pretul vietii si inca unii platesc si azi pentru a-l urma pe Hristos, fara sa primeasca nimic din ce-ai spus tu, din contra, batjocura, ura, persecutie si chiar moarte.   Daca mintea ar fi cea care creaza tot, atunci inseamna ca exista fooooooarte multi oameni cu probleme la cap, care-si imagineaza lucruri, sau ma rog viseaza. Sincer, pe mine nu m-ar convinge nici un om sau idee din lumea asta sa ma bag cu buna stiinta in asa ceva.

 

Numai ca vorbim de CINEVA, iar acest cineva, cand eram noi niste pacatosi, care ne taram prin mizeria lumii cu constiinta incarcata, acest CINEVA ne-a eliberat de propria noastra conditie, si numai cine a gustat dragostea Lui neconditionata poate sa mearga si la moarte cantand. Nu primim de cele mai multe ori ceea ce ne dorim, dar nu de aceea credem in EL, ci pentru ca ne-a eliberat. Pentru ca un astfel de om este liber cu adevarat.



#90
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 09 august 2013 - 01:03

Sigur, nu e problema Greieras, poti inlocui cuvantul CEVA cu CINEVA. E acelasi lucru. [flo2]





Etichetat si cu religie. credinta, ateism

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -