Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credinta si Ateismul

religie. credinta ateism

100 raspunsuri la acest subiect

#71
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 06 august 2013 - 08:58

blue, daca spui ca esti asa de deschisa de ce nu iti lasi fata la orele de religie...si doar daca ea hotaraste ca nu mai vrea sa mearga, sa o retragi?]

ce rau crezi ca ii fac aceste ore de religie? probabil doar ca va veni cu intrebari acasa la care tu nu vei stii ce sa-i raspunzi...dar asta e...

 

Michelle tocmai ca as stii ce sa ii raspund, fiindca inainte de a fii atee am facut ore de religie mai mult decat aveam nevoie, si da nu vreau sa mearga la orele de religie ortodoxe, fiindca nu va intelege nimic. Prefer ca in timpul ala sa faca altceva sau cand va deveni ea curioasa si va pune intrbari am sa o las dar pana atunci nu vad rostul.



#72
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 august 2013 - 10:08

nimeni care a murit nu a revenit la viata!  


Intaiul exemplu este insusi Hristos. Apoi Lazar si mai sunt astfel de miracole savarsite.

#73
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 06 august 2013 - 11:33

Lucialu, un crestin iti va da dreptate. Un ateu iti va spune ca sunt "basme" sau ca or fi de vina "extraterestrii". Depinde foarte munt de ceea ce crezi. Doar cu povesti nu vei face un ateu sau agnostic sa creada.



#74
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 august 2013 - 12:59

nu asta imi era intentia. S-a facut o afirmatie fara echivoc. Ori pt altii nu esta asa. Nu stiu dc doctorul respectiv a murit si a inviat. Habar nu am. Insa exista invieri recunoscute de ft multi oameni pe cuprinsul a 2000 de ani incoace. :)
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, decat aduc aminte ca pt multi alta e realitatea.

#75
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 06 august 2013 - 18:24

a_alinta, pe 05 Aug 2013 - 22:16, a spus:snapback.png

nimeni care a murit nu a revenit la viata!  

 

 

Sti cum e cu afirmatia asta? Ceva de genul.  Fetelor, am fost in Honolulu.  Si tu  raspunzi:  imposibil, nu te cred.  

 

Hai sa analizam.  Atata timp cat tu nu ai fost acolo nu ai cum sa sti ca exista.  Crezi ca exista bazat pe ce spun hartile lumii, (practic iti pui credinta in ce spun altii)  dar pentru tine nu este o certitudine decat cand vei merge tu si vei vedea cu ochiii tai, si vei calca cu picioarele tale.  

 

Abea dupa ce vei muri si nu te vei mai intoarce inapoi ai putea sa zici: pentru ca nu mi s-a intamplat mie, nu se poate.  Pana atunci, ai doar credinta ca nu exista.  

 

Pentru mine e simplu. Unii dintre cei care nu au murit niciodata, jura cu mana pe inima ca nu se poate, si nici nu exista viata dupa moarte.  Altii, care au murit si s-au intors inapoi la viata jura ca au murit si exista viata dupa moarte.  Pe cine este mai usor sa crezi?  Mie mi se pare ca ia o mai mare doza de credinta sa crezi pe primii.

  

Concluzie, "crezi" ca sti, dar de fapt nu sti.

 

Oricum, eu am postat cartile a 2 dr.  Si cand 2 dr., din care unul neurochirurg, profesor la Harvard, sta si iti explica cu punct si virgula prin ce a trecut, si cum experienta i-a zdruncinat tot ce stia, sau ce credea ca stie zic eu ca e de luat in seama.  


Editat de greieras, 06 august 2013 - 18:29 .


#76
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 august 2013 - 19:30

e problema ta sa crezi in doctori. eu nu cred ca afirmatia mea are legatura cu realitatea ta .

 

exemplele din biblie sunt metafore, fiecare intelege ce poate! [flo2]

 

mie de exemplu imi place foarte mult teoria doctorului bruce lipton.  nu cred in ea dar mi se pare foarte aproape de adevarul meu. al meu, nu al tau.


Editat de a_alinta, 06 august 2013 - 19:33 .


#77
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 06 august 2013 - 19:51

e problema ta sa crezi in doctori. eu nu cred ca afirmatia mea are legatura cu realitatea ta .

 

exemplele din biblie sunt metafore, fiecare intelege ce poate! [flo2]

 

mie de exemplu imi place foarte mult teoria doctorului bruce lipton.  nu cred in ea dar mi se pare foarte aproape de adevarul meu. al meu, nu al tau.

 

Ce legatura are ce zice dr. Lipton cu ce zice dr. Alexander?  Sunt ca merele si perele.  

 

UIte aici un citat dintr-un interviu.

 

" The E. coli bacteria that flooded my brain during my illness made sure of that. My doctors have told me that according to all the brain tests they were doing, there was no way that any of the functions including vision, hearing, emotion, memory, language, or logic could possibly have been intact."[9]

 

Si totusi el a auzit, a simtit, a comunicat, a gandit si memoria i-a functionat.  Dr. Alexander stie exact ce s-a intamplat cu el, si are analizele ca dovada.  Asta e si partea care l-a socat pe el, faptul ca in ciuda a ce se vede la analize, el traieste, si inca bine merci.



#78
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 06 august 2013 - 21:14

Mie imi povestea bunicul, care a facut razboiul, 2 ani in primele linii, a reusit sa fuga din incercuirea de la Stalingrad, atatea imi povestea, cum i s-au intamplat minuni lui insusi altfel nu scapa. Ce rau imi pare acum ca nu am scris atunci cand imi povestea... Atunci, mica fiind, mi se pareau povesti frumoase, cumva la granita intre vis si realitate. Mai tarziu, mare fiind, am avut de trecut si momente mai grele, mereu mi-am adus aminte cum imi spunea bunicul, ca atunci cand nu mai e nimic de facut, cand tu ca om ai epuizat tot ce puteai sa faci, sa iti pui increderea in Dumnezeu. Asa am facut. Si a avut dreptate bunicul. Sa il odihneasca Dumnezeu, acolo unde este, ca mult m-am folosit de povetele lui.



#79
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 06 august 2013 - 21:31

Mai tarziu, mare fiind, am avut de trecut si momente mai grele, mereu mi-am adus aminte cum imi spunea bunicul, ca atunci cand nu mai e nimic de facut, cand tu ca om ai epuizat tot ce puteai sa faci, sa iti pui increderea in Dumnezeu.

 

 De obicei asa lucreaza Dumnezeu.  Daca ar interveni cand inca ne mai tin puterile, nu i-am da Lui credit pentru ce face.  Cand suntem la capatul puterilor, am epuizat orice solutie si strigam dupa ajutor, atunci sare El in ajutor.  In felul asta, dupa trecerea anilor nu vom avea nici o indoiala ca a fost El si nu noi.  



#80
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 06 august 2013 - 21:45

atunci cand nu mai e nimic de facut, cand tu ca om ai epuizat tot ce puteai sa faci, sa iti pui increderea in Dumnezeu. 

 

Eu sunt atee, dar tare bine suna vorbele astea  [:)]





Etichetat si cu religie. credinta, ateism

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -