Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Aspirante optimiste>20 ani(831)


605 raspunsuri la acest subiect

#61
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 14:26

Ella, ATGL indica o tiroidita autoimuna, ai anticorpi impotriva tiroidei. Si eu am, dar o valoare mai mica: 168. Din cate am citit, intr-o prima faza creste ATGL si apoi e posibil sa creasca si ATPO. Dar cel mai bine se vede la eco in ce fel arata tiroida, si corelat cu TSH, dar care la tine oricum e imens...  [:(]  Pe de alta parte poate or fi gresite analizele, stiu si eu, s-a mai intamplat, mi se pare prea mare valoarea aia.  



#62
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 14:34

Danutza te admir pt faptul ca esti mereu cu gandul la Dumnezeu si citesti acatistul Sf Nectarie si al Sf Parinti, si eu am facut asta de cateva ori, prea putin ce-i drept.. La fel ma gandeam si eu daca Sf Nectarie mi-ar da o un copil i-as da numele lui...Acum daca vei avea baiat ce nume i-ai pune? 

Acum sa mai spun ceva, nu aruncati cu pietre...dar ma gandesc cateodata si la alte nume...si daca as avea un baietel sa-i pun numele Nectarie sau Ioachim..parca nu ..

Acum Doamne Doamne poate imi va da un bebe totusi si daca mie imi plac alte nume...



#63
danutza1978

danutza1978

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 14:46

Sa stii ca la nume baiat nu m.am gandit prea mult...mi.a trecut prin cap un nume: Daniel si poate alaturi de Nectarie...de ce nu??? Ma rog acestor sfinti de mai mult de o luna, citesc zilnic acatistele si dupa cum am mai spus acum 7 ani am fost operata de o tumora la glanda parotida si m.am rugat SF Nectarie si am trecut cu bine in ciuda riscurilor acestei interventii. Nu va spun prin ce am trecut pana dupa operatie!!!

#64
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 14:49

Te cred Danutza, stiu ca Sf Nectarie face mari minuni. Doamne Ajuta sa faca si acum, si in cazul tuturor ce se roaga la el!

Eu cred ca daca a facut atunci cu tine o minune, va face cu siguranta si a doua oara!



#65
danutza1978

danutza1978

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 14:55

Multumesc Iulya! Sa dea Dumnezeu sa ne ajute pe toate sa ne implinim cel mai frumos vis!!!

#66
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:05

danutza in legatura cu astfel de vise; poate e viitoarea ta fetita care se arata ca sa iti dea speranta; multe persoane nu cred in asta, dar eu da;

pe o vara a mea ( care se chinuia de 5 ani sa ramana gravida) am visat-o intr-o noapte ,intr-un peisaj de vis, ca imi spunea la ureche ca are sa imi zica o taina;

a doua zi m-a sunat ea si am intrebat-o direct ce secret vrea sa imi spuna; mi-a spus ca e insarcinata si sa nu spun nimanui; apoi am visa-to jucandu-se cu un baietel si baiat a facut; ea isi dorea enorm fetita si atunci s-a suparat pe mine ca ii zic ca are baiat;

si am mai multe situatii de genul asta;

scuze, m-am cam lungit cu povestile;



#67
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:23



Ella, ATGL indica o tiroidita autoimuna, ai anticorpi impotriva tiroidei. Si eu am, dar o valoare mai mica: 168. Din cate am citit, intr-o prima faza creste ATGL si apoi e posibil sa creasca si ATPO. Dar cel mai bine se vede la eco in ce fel arata tiroida, si corelat cu TSH, dar care la tine oricum e imens...  [:(]  Pe de alta parte poate or fi gresite analizele, stiu si eu, s-a mai intamplat, mi se pare prea mare valoarea aia.  

Tot tiroida autoimuna am gasit si eu pe net sau hashimoto. Habar nu am ce presupune, dar am tot citit ca trebuie facut tratament cam toata viata. Spune-mi te rog, tu ai aflat de boala inainte de sarcina cu fetita ta sau dupa. Ma gandesc cu groaza cum e afectata fertilitatea mea in momentul asta si daca sa zicem luna asta as ramane insarcinata ( habar nu am daca e posibil cu analizelel asa de proaste )cum ar fi influentata sarcina. Si stii ce nu inteleg eu, problemele astea cu tiroida apar asa la un moment dat sau sunt tot ereditare ca si trombofilia si se declanseaza la un moment dat. Poate e o intrebare stupida, dar habar nu am si acum nu ma pot concentra sa citesc nimic, mi-au paralizat neuronii de suparare.


Editat de ella_84, 30 iulie 2013 - 15:25 .


#68
danutza1978

danutza1978

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:31

Eu nu prea tin minte ce visez. Imi doresc sa se adevereasca si sa am fetita, baiat, sanatos sa fie!
Fetelor, la mine la tara ploua...e asa de binee, aer curat si proaspat.

#69
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:42

Ella,  eu de problemele cu tiroida am alfat anul trecut, dupa ce mi s-a oprit in evolutie o sarcina, dar sigur nu a avut nici o legatura cu asta, am descoperit pt ca am facut tot felul de investigatii. Atat timp cat TSH este bun, tiroidita autoimuna nu inseamna nimic, trebuie doar tinuta sub observatie (si cam asta e situatia mea, doar o tin sub observatie deocamd). Se ia tratament pt a regla TSH atunci cand este cazul. Problema este ca sistemul imunitar iti ataca tiroida; atata timp cat ea contiuna sa functioneze normal nu e cazul sa faci nimic pt asta, si oricum nu ai ce sa faci pt a determina sist imunitar sa nu o mai atace... Deci analizele alea de anticorpi se interpreteaza in context clinic, in functie de cum arata tiroida la eco, de TSH si de alti parametri...

Fiind vorba de o boala autoimuna, cauzele sunt destul de neclare. E posibil sa fi fost asa mereu, e posibil sa fi aparut la un mom dat. Sunt multe teorii despre asta dar nimic 100% sigur  [:)]

 

Oricum, chiar daca ai avea tiroidita autoimuna, nu e o tragedie; este o afectiune ff frecventa, mai ales la femei. Important este sa sti de ea, ca tratamentul este f simplu, chiar daca trebuie sa il urmezi mereu, el inlocuieste intocmai functia tiroidei. Prin medicatie se compenseaza exact cat nu isi face treaba tiroida.

 

Eu am TSH bun, dar s-a vazut la eco faptul ca tiroida nu arata prea bine, se vede ca e afectata, plus ca am si un micronodul pe ea cel mai probabil tot din cauza agresiunii anticorpilor.



#70
raisa28

raisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 15:56

Ella mama mea a inceput sa aiba probleme cu tiroida de la 35 de ani dupa ce ne-a nascut pe mine si fratele meu.Eu am fost si la ecograf si am facut si analize si nu am probleme deocamdata,sper sa nu apara mai tarziu.Stiu ca poate fi ereditara daca mama o avea dinainte de sarcina si nu dupa ce a nascut,dar nu sunt f sigura ci asa am auzit si eu.Cumnata mea si-a descoperit problemele cu tiroida dupa primul copil si cu toate astea a ramas gravida si cu al doilea;intr-adevar s-a chinuit cam 8-12 luni si a luat tratament toata sarcina dar fetita s-a nascut sanatoasa 3100kg doar ca dr i-a facut cezariana ca i-a fost frica sa nu se sufoce la travaliu.lua eutyrox 100 si ia si in ziua de azi.Eu zic sa nu te mai stresezi pana nu-ti spune un dr. concret ce ai.Si daca da Dumnezeu si esti gravida bebele nu pateste nimic,numai ca trebuie sa iei din timp tratament si pt tiroida pe toata perioada sarcinii.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -