Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Aspirante optimiste>20 ani(831)


605 raspunsuri la acest subiect

#601
gaytza1985

gaytza1985

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 14:12

Va salut si imbratisez pe toate cu mult drag! Eu sunt Gabriela am 28 de ani iar sotul meu 34. o sarcina oprita din evolutie la 11 sapt in 2010 si un avort menstrual anul acesta in martie! Daca imi permiteti as dori sa ma alatur si eu grupului vostru de aspirante optimiste intrucat va citesc zilnic de ani buni.... In rare ocazii am indraznit sa va scriu, dar o fac acum cu mult drag! Acum 10 zile am observat ca menstra intarzie sa apara si bineinteles fuguta la farmacie... Trei teste ( branduri diferite) toate la fel de slab pozitive.... Dar pozitive :))!!!!!!!! Ce sa va zic fetelor bucuria imensa pe care am simtit-o nu se compara cu nimic in lume decat ca ma omoara gandul ca... Am mai fost atat de fericita de alte 2 dati si rezultatul dupa cum va spuneam mai sus , nu a fost cel fericit, de data asta totusi am un sentiment bun.( stiu ma cam contrazic :)) maine am programare la dr. si sper din tot sufletul sa fie totul ok! Daca v-am plictisit .... Imi cer scuze dar, simteam nevoia sa va scriu! Va pup pe toate !

#602
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 15:03

Gabyta, felicitari pentru testele pozitive! Bafta la dr si asteptam vesti bune de la tine. Sigur de data asta o sa fie bine. Si multumim ca ne-ai scris  [flor]

Vezi ca noi ne-am mutat, avem capitol nou aici



#603
nicolpa

nicolpa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 09:50

Buna fetele!As avea si eu o intrebare pt. fetele care au reusit sa ramana insarcinate:Ati avut cumva simptome identice cu cele de ciclu si totusi sa fie insarcinate?

Pe scurt povestea mea:de 3 ani incercam sa facem un bebe,in final in iulie am facut prima inseminare reusita dar la 8 saptamani s-a oprit din evolutie.Pe 5 nov. am facut a II-a inseminare la care astept rezultatul dar nu am absolut deloc simptome ca data trecuta ,adica atunci am avut sanii extrem de sensibili ,durerosi si f balonata,acum decat dureri de burta(asa cum le am eu inainte de ciclu) din ziua 6 de inseminare.Multumesc de raspunsuri si Doamne Ajuta tuturor!



#604
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 10:06

Nicolpa, vezi mesajul meu de mai sus, ne-am mutat la alt capitol [flo2] , fetele nu o sa vada mesajul tau aici.

De multe ori simptomele de sarcina incipienta sunt asemanatoare cu cele de PMS si se pot confunda. Nu poti avea o certitudine pana nu vine vremea sa faci testul si sa vezi rezultatul. Tinem pumnii sa fie bebe si te asteptam sa vorbesti cu noi la linkul de mai sus in capitolul nou.



#605
ceska

ceska
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 13 aprilie 2014 - 16:35

Va salut pe toate ! Eu sunt Ceska am 31 de ani iar sotul meu 32. Dacase poate as dori si eu sa ma alatur grupului vostru de aspirante optimiste.De 3 ani incercam sa avem bb ul nostru, dar nu reusim...sotul a fost diagnosticat cu Oligospermie. acum 2 an avea la spermograma  concentratie 0.3 mil/ml, restul intra la valori normale, apoi am urmat un tratament de vitamine supradyn aproximativ 5-6 luni, iar la repetarea spermogramei concentratia a crescut la 2.5 mil/ml.

zile abst:4
volum:4.8 >1.5
viscozitate:normala
aspect:normal
Ph:7.4 >7.2
Concentratie:2.5 mil./ml >15
Nr total:12 mil.
Mobilitate progresiva:50% >32
Mobilitate totala:60% >40
Morfologie normala:95% >4
Anomalii cap:4%
Anomalii gat:1%
Anomalii coada:0%
Spermatocite:0%
Leucocite:0.5 mil./ml 58

 

am intrerupt tratamentul, am fost in ungaria la Clinica Kaali din Debrecenunde nu ni s a spus ca nu garanteazaca din cauza vitaminelor a crescut, dar e posibil...ne a recomandat sa vizitam un androlog si pt mine inca niste analize...dar cum am vrut sa avem un concediu placut...am zis ca revenim in sept octombrie sa vedem ce s a intamplat la spermograma daca nu a luat vitamine...si ce sa spun iarasi am revenit la 0.4 mil/ml.Deci ceva tot ajuta acele vitamine.Dupa care medicul ne a recomandat urmatoarele analize:FSH, LH, Testosteron, Microdeletii AZF(cromozom Y) si Eco scrotala
FSH: 26.48 mUI/mL 1.5-12.4
LH: 10.24 1.7-8.6
Testosteron:27.32 9.9-27.8

La eco dr. a vazut un varicocel dar foarte mic, care cic nu necesita operat.

Medicul in Ungaria (ginecologul) ne a recomandat zilni ,pe langa pastilele de SUPRADYN  si VIT E (pana la 200 mg), VIT C (pana la 1000 mg), OMEGA 3, si a zis ca a vazut rezultate foarte bune si cand s a administrat BU.Dar BU nu am luat.
Pe langa astea am zis ca mai adaug Q10 + L-carnitina (10 mg + 50mg).Din fiecare cate 1 bucata, avand in vedere ca sunt multe.

Deci am luat:

SUPRADYN energy

Vitamina E - 100mg

Vitamina C + Zinc 600mg+15mg de la Beres

Omega3 forte + Acid folic+B6+B12 de la Doppel Herz

Coenzima Q10 + L Carnitina de la Wallmark

Acum trecand deja 5-6 luni de la inceperea vitaminelor abia asteptam, sa facem din nou spermograma sa vedem ce s a intamplat.apoi repetam analizele si mergem in Ungaria la andrologul recomandat.
Ce parere aveti?Avem sanse macar de inseminare?sau numai de FIV?Ce concentratie avem nevoie aprox pt a se accepta pt inseminare?

 

Ma scuza ti ca m am lungit asa de mult cu mesajul meu, sper sa aveti rabdare in a citi :D

Va multumesc



#606
ceska

ceska
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 13 aprilie 2014 - 18:24

Scuze , acum am vazut ca nu am postat in loc bun...ca v ati mutat :D




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -