Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

un smartphone sau un smartSEX pentru fiecare roman

sex smartphone

21 raspunsuri la acest subiect

#11
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 16:40

 personal sunt dependent de IPhone-ul meu!

 

 

La noi in familie toata lumea are smartphone. Ne surprindem uneori in casa, la restaurant, ca suntem toti 3 pe telefon in loc sa comunicam! 

 

 

Bun, bun....totusi tie ti se pare ok sa fiti la restaurant si sa butonati toti, ca nu se intelege din eneunt daca esti de acord sau nu cu asta?

 

Vezi la tot pasul familii ce ies sa manance, si in loc sa vorbeasca la cina, sau la un pahar de vin, fiecare isi ia i-phone ul si navigheaza.

 

Hai ca inteleg ca atunci cand primesti un telefon, raspunzi, chiar daca esti la cina cu famila. Dar altfel, sa stai sa te mai uiti ce a mai postat X sau Y pe FB, cand ai un moment atat de special? Hmmm...

 

Eu recunosc ca pe fii-mea o mai las sa se joace cand iesim la cina toti, dar sa ma apuc eu sa butonez...sau partenerul meu de viata...cred ca m-as ridica si as pleca si nu mi-ar mai trebui nicio cina nimic.



#12
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 22:43

Daaaa, exact la fel gandesc si eu, ca si Adina Iulia, chiar ma gandeam sa postez la subiect. Atat de trist mi se pare cand vad la cate un restaurant 2 oameni, amandoi navigand pe telefoane... a devenit facebook-ul mai interesant decat viata reala? Se intalnesc doi prieteni, in loc sa se bucure de prezenta celuilalt, sa comunice unul cu altul prefera fiecare sa converseze pe FB? Sau sa se joace pe telefon sau ce o mai fi facand?  [:(]

 

Cand e vorba de o familie cu atat mai mult.



#13
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 23:06

Pai poate ca si familie petrec toata ziua impreuna, mananca zilnic la restaurant, de ce judecati dupa masura voastra? Aku daca iesi la o pitza nu mai poti butona telefonul !
Noi iesim saptamanal la restaurant de 2-3 ori si ni se intampla sa butonam device-urile fara sa mi se para ca mama ce timp am pierdut. Daca ma duc la cine stie ce cina nu il butonez evident dar dupa o zi de balaceala pe terasa uhuuu

#14
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 08:57

    Din seria cizmarul cu pantofii rupti.... eu lucrez in telecom si am un smart amarat (primit cadou) si cu ecranul spart. Urasc smart-urile. Un telefon care sa fie doar telefon mi-ar fi suficient. Copiii mei nu au smarturi ci telefoane obisnuite pe care le iau cu ei doar in tabere sau excursii. La scoala nu le dau voie pentru ca nu au nevoie. Sunt dusi/adusi de membrii ai familiei iar in cadrul scolii... sa faca bine sa se tina de scoala nu de butonat.

   Pentru jucat, copiii au tabeta dar si asta apare doar vineri seara, dupa au terminat toate temele, si dispare duminica seara.

   Sotul meu are laptop si telefon de la serviciu si le foloseste in principal pentru job.

   Eu nu am folosit niciodata gps iar sotul meu l-a utilizat doar cand am bantuit prin alte tari. In acest weekend am fost la niste prieteni, la tara si mi-am lasat intentionat telefonul in dormitor. 2 zile nu l-am luat cu mine [:)]

 

   Din pacate tehnologia ne acapareaza si nu cred ca suntem suficient de destepti sa o folosim doar atunci cand e neaparat necesara.



#15
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 14:08

Pai poate ca si familie petrec toata ziua impreuna, mananca zilnic la restaurant, de ce judecati dupa masura voastra? Aku daca iesi la o pitza nu mai poti butona telefonul !
Noi iesim saptamanal la restaurant de 2-3 ori si ni se intampla sa butonam device-urile fara sa mi se para ca mama ce timp am pierdut. Daca ma duc la cine stie ce cina nu il butonez evident dar dupa o zi de balaceala pe terasa uhuuu

 

Noi nu gatim mai niciodata acasa, deci iesim poate chiar mai des. Da'pe cuvant ca daca m-as apuca sa butonez, as ramane singura la masa...valabil si viceversa.



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 14:10

Daaaa, exact la fel gandesc si eu, ca si Adina Iulia, chiar ma gandeam sa postez la subiect. Atat de trist mi se pare cand vad la cate un restaurant 2 oameni, amandoi navigand pe telefoane... a devenit facebook-ul mai interesant decat viata reala? Se intalnesc doi prieteni, in loc sa se bucure de prezenta celuilalt, sa comunice unul cu altul prefera fiecare sa converseze pe FB? Sau sa se joace pe telefon sau ce o mai fi facand?  [:(]
 
Cand e vorba de o familie cu atat mai mult.


[:-)))] :))) ce de prezumptii ... mi se pare mie sau ai impresia ca stii ce face fiecare om din lume cu un smartfone [flo2]

DIn fericire, se pot face si alte chestii.

 

In iunie 2013 - existau 900,000 aplicatii pentru un smartfone (numai pe platforma Apple ...)



#17
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 16:53

Bun, pai daca ii dai sms uri pe sub masa (sau whatsup, poftim :) ) sa-i scrii ce mult il iubesti celui cu care iei masa, asta e o scuza foarte valabila. [:)]   Da, nu m-as ridica nici eu de la masa, dimpotriva...poate ca as incepe sa butonez si eu sa raspund.

Dar cazurile sunt cu adevarat putine...



#18
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 06:50

Nu pot fi atenta simultan la copil si la butonat.In ultimul timp am adunat toate device-urile intr-un loc si ne mai jucam seara.Dat atat.Va veni iarna si atuncio sa avem timp.



#19
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 08:07

   Poate va veti supara pe mine, dar mi se pare ca atunci cand esti la masa cu cineva , intr-un grup de discutii, sa scoti telefonul si sa te apuci de butonat este pur si simplu nepoliticos. Se excepteaza situatiile urgente (cum ar fi restartatul serverului, nu? ce ne facem fara DC [fri] ), dar sa fii la masa cu partenerul, copilul si tu sa te dai pe FB arata doar ca te plictisesc cei cu care esti.


Editat de anya, 23 iulie 2013 - 08:08 .


#20
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 09:41

Bun, bun....totusi tie ti se pare ok sa fiti la restaurant si sa butonati toti, ca nu se intelege din eneunt daca esti de acord sau nu cu asta?

 

Evident ca am dat acest lucru ca exemplu negativ! Si mie mi se pare trist ca o familie sa nu comunice sau sa nu se bucure de un moment social impreuna. Si pe mine ma irita cand vad (mai ales) adolescenti la restaurant cu parintii si ei nu numai ca sunt pe telefon dar mai au si casti pe urechi :)

 

Noi in general folosim telefoanele in discutie:

- ne aratam ce poze am facut (mai ales daca suntem in vacanta si vizitam ceva)

- luam scurt stirile de pe BBC ca sa vedem daca s-a mai intamplat ceva care merita discutat

- cautam reviews despre restaurantul unde suntem (in cazul in care nu am mai fost acolo) ca sa stim la ce sa ne asteptam

- punem o poza pe Facebook ca sa o vada parintii nostri

 

Sa nu se inteleaga ca stam numai pe telefoane sau ca este unul din momentele nelipsite la un restaurant. Revenind insa la ideea din mesajul meu initial, lumea se schimba, technologia ne acapareaza, si nu cred ca ne putem opune. Evident ca ne putem izola intr-un sat pe munte, fara Internet, TV, telefoane dar acestea sunt cazurile extreme...





Etichetat si cu sex, smartphone

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -