Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gravidute prin FIV (70)

gravidute fiv

224 raspunsuri la acest subiect

#201
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 22:41

hellou  burtici [flo2]

 

Apropos de creme,uleiuri,eu folosesc uleiul pt.vergeturi de la Weleda si o lotiune de corp pe baza de ulei de argan. Insa nu prea stiu cum sa le aplic,pe prospect scrie cu miscari circulare de 2-3 ori pe zi dar am tot vazut ca nu e bine sa ne masam burticosul,asa ca pun mai mult,masez putin si stau cu burta in sus si astept sa se absoarba [:)]

 

Maine avem eco de trim 2,am niste emotii,sper sa fie sanatosi maimuteii mei dragi [fri]

 

va pup si noapte buna sa aveti [soricel]



#202
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 22:42

Sandy, eu pe burtica+sani+picioare(pana la genunchi)+fese ma dadeam cu crema bio malvita si acum ma dau cu palmer's -stretch marks. Iar la dus ma dau pe tooot corpul cu shower oil de la Sabon. Eu pana acum am mirosul ascutit :))
Nanne, de unde iei detergentul bio? Cred si eu ca o sa obosesc mai repede... [:D] noi am inceput cu , cumparaturile din prima luna[soricel] mai avem de luat doar patuturile si cateva "maruntisuri" pe care vreau sa le achizitionez acum de la baby expo din septembrie.
Mie imi place sa calc dar nu cred ca o sa pot sa stau atat de mult in picioare sa le bibilesc pe toate , deci munca asta o sa o faca doamna care vine la noi[:)]
Daca era dupa mine cred ca abia acum ma apucam sa cumpar pt bebe , dar m-a mobilizat mama si mi-a spus ca o sa imi fie mult mai usor cand este sarcina mai mica sa stau sa umblu de colo colo decat cu burta la gura :)) so, mersi mama [flor] [:D]
Oh Nanne, acum chiar ca m-am linistit... Ieri am cautat ca nebuna pe eco alea si nu am gasit nimic ... Dar daca nici la tine nu scrie nimic... Atunci .... [alcool]
Daniela, mult succes !! O sa fie bine !! [:X] asteptam vesti bune ! [pup][flor]

Editat de Nelay_star, 05 septembrie 2013 - 22:49 .


#203
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 22:57

Nelay [flo2]   sa de Dumnezeu sa fie bine si sa avem toate puiuti sanatosi.

 

Cum e chestia asta cu spalatul si calcatul,mai ales calcatul [zirea]  hainutelor,sper ca se face doar o data cand sunt hainutele noi,sau nu?



#204
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 23:02

Daniela , sa dea D-zeu [ruga]
Unele persoane au clatit si de 2 ori hainutele, unele doar odata. Unele persoane au calcat hainutele fata verso altele doar fata [:D]
Deci chiar nu stiu ce sa iti spun. Am inteles ca macar la inceput dupa ce le-ai spalat sa le si calci . Dupa aceea daca mai ai timp si iti place .. Le poti calca in continuare :))))
[:D]

#205
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 23:11

[:-)))]  [:-)))]  cred ca o sa am si timp si imi place la nebunie sa calc,o sa o fac cel mai probabil o data,daca o sa ma mai pot misca pana atunci.Vreau si eu sa incep sa pregatesc camera,dar hainutele(recunosc ca am luat déjà cateva ca nu m-am putut  abtine) le-as lasa mai la urma cand o sa vedem cam cat de mari suntem .



#206
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 23:22

Da, le poti calca doar la inceput si dupa aceea doar spalat [:D] nu cred ca se intampla nimic..
Pai ai putea sa te apuci incet incet de aranjat, sa nu iti fie greu dupa aceea.
In legatura cu hainutele, pt inceput poti sa le iei body-uri sau sleepsuit-uri de 0-3 luni...
Sunt si pt bebei mai mici si pt mai maricei... 0-3 luni cred ca e ok.

#207
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 23:33

Nelay, din prima luna? La ce emotii aveai tu atunci...  [clo] eu nu pot sa ma las pe finalul lui Septembrie. Oricum, nu mi s-a părut nimic interesant la cele din primavara...

fac cumpărături de detergent/cosmetice bio de aici sau de aici. Pe asta din urma sunt chestii si mai variate tip farduri, oje, etc.

 

Daniela, nici eu nu sunt fan călcat  [soricel] , dar pentru prima purtare, desi am spălat hainutele separat la cicluri normale de 40-60 gr, fara clătiri suplimentare, e preferabil sa fie si calcate, mai ales ca in vremea globalizarii, hainele vin din China, Bangladesh, cine stie ce condiții, câti pun mâinile pe ele prin magazine, asa ca o dezinfectie pentru bebe acum la inceput nu strica. Pe cele care au permis, le-am călcat fata verso. Oricum nu e greu, pt ca sunt asa de mici încât din doua mișcari se calca body-ul. Mai tarziu, hainutele de casa poate nu o sa mai fie calcate; cele pentru plimbare, posibil ca da, dar le pasez la doamna.

la tine e posibil sa fie mai greu atat fizic, cat si pentru ca ai dublu de facut. Poti sa începi cu cele newborn, pentru ca pe astea ai sa le folosesti in prima luna pana te dumiresti ce si cum. Nu vine cumva mama ta la tine? Sau poate o prietena care sa se ofere cu ajutor la călcat?

eu oricum am luat hainute pana la 3 luni, apoi o sa vad la fata locului cum creste, ce si cat imi trebuiesc...

 

a, Sandy, mi-am amintit, ca de, is babuta, săpun de Alep ai folosit? Este tot bio, il găsești pe unul din site-urile de mai sus. E natural, cu ulei de dafin, are un miros ca un săpun de casa. Eu m-am spălat cu el si inainte de FIV, si dupa... Merge si la spălat pe ten in loc de demachiant. Ma gandeam sa mai iau unul, ca sa ma spăl la începuturi, sa nu deranjeze pe bebe tot felul de parfumuri de la unele geluri de dus. Sotul meu este total mulțumit de el. Il foloseste cu spor, cum da sa se termine, imi reaminteste sa mai comand.  [fal]



#208
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 23:49

Hainute, eu am luat de 0 luni/newborn/50 cm.

La mine cele de 0-3 sunt mai mult pijamalute (cele de-a-ntregul).

Body-urile am încercat sa le au cat mai diversificate tip 50/56 cm, adica newborn sau up to 1 month. Sa fie si mai micute, mai apropiate de corp, pt ca am inteles ca la inceput fie se murdaresc ca regurgiteaza, fie ca nu suntem noi inca experți in folosirea scutecelor si atunci mai scapă una-alta.  [soricel] deci din astea mai multe. Si cum la începuturi programul o sa fie haotic, iar noi doi, vai de capul nostru, e bine sa fie hainute la îndemână pana spalam/se usuca, etc.

Eu nu vreau ajutor din partea mamelor... Accept un baby sitting din partea sora-mii pe 19 oct, sa facem noi 2 o ieșire scurta in oraș la aniversarea noastra. In rest, mai tarziu... Poate o vizita scurta pe la o luna... 



#209
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 01:13

  [hia]

Hainute si eu tot new-born am luat,sunt de la 2,3kg la 3,6kg si cred ca tot din astea o sa mai iau,sper sa nu fie nevoie de si mai mici,pt. ca am vazut si asa.La cele  de 0-3 luni nici nu ma gandesc [:)]

La inceput dupa ce nasc sotul meu are dreptul la 5 saptamani concediu de paternitate si mai are inca o saptamana de concediu de odihna si sper ca in astea 6 saptamani sa ne facem un program si sa ne obisnuim unii cu altii astfel incat sa ma descurc singura dupa aceea.Daca nu fac fata vine mama(si tata pt.ca nu poate ramane singur 6 luni sau 1 an),si ne salveaza,dar o sa fim multi si nu prea imi convine,e cam neplacut pt.toti sa ne calcam pe picioare,deci doar in caz de urgenta majora. [:D]



#210
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 07:12

Buna fetelor, sunt acasa , mi-am luat cateva zile libere. Stau acasa si fac prostii. A fost ieri cineva de mi-a facut curat si dupa ce a plecat am vazut ca nu daduse cu Cilit pe robineti si am dat eu. Doar am dat cateva fasuri, am sters putin cu buretele si am clatit.
Dupa aia m-apucat paranoia ca asta e toxic. Voi, ce ziceti? Ma gandesc sa nu ii afecteze lu bebe.
Eu pe burta imi dau cu ulei de migdale si tot crocodila sunt. Pt Fundeni trebuie sa am trimitere?



Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -