Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gravidute prin FIV (70)

gravidute fiv

224 raspunsuri la acest subiect

#211
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 07:16

Va scriu de pe telefon, sa stiti ca o sa raspund mai greu. Nu am net acasa. Inca ceva, azi ma duc la manechiura, pot sa ma dau cu oja?

#212
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 09:00

Speranta, eu m-am dat tot timpul cu oja la mani ;-) si eu pe tel mom ca s-a intamplat de s-a oprit curentul, deci nu am wireless... Sa vad daca gasesc stick-ul sa intru de pe laptop. Asta-i marea aventura! [:D]
Nu stiu de Cilit, dar sunt atatea femei care fac treburi casnice si care sunt ok, deci nu ar fi pb. Noi suntem cu o colivie mai plina.

Daniela, te inteleg ca nu vrei sa te " calci" in picioare; de asta nici eu
nu as vrea sa vad niciuna dintre mame pana mai pe la o luna si atunci vreo 2 zile max. Ce-i drept la mine sunt la vreo trei ore distanta cu trenul sau masina. Sotul se intreba zilele trecute, daca mai vine cineva la noi, unde o sa stea. Acum dormitorul mic e pt bebe si eventual doar eu o sa mai dorm acolo... Pot sa stea in sufragerie, zic eu, chiar daca e aiurea. Oricum avem 2 hoteluri langa noi, asa ca daca vor... Dar cazul meu, e cu siguranta mult diferit de al tau, insa cred ca orice ajutor ar fi binevenit... Ai sa vezi tu si vei lua cea mai buna decizie.

#213
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 09:11

Salutare,

Va citesc cu mare drag si de multe ori vreau sa intervin insa am zis ca nu mai este locul meu aici,din pacate. Insa vreau sa va spun cate ceva:

Onitza si nu numai, la dureri mari de cap se poate lua cat un paracetamol simplu (nu sinus) nu mai multe de 3 pe zi.

Eu ca si crema am folosit ce foloseste si Nelay, palmer's, a fost ok, nu am vergeturi de la sarcina, am de la fluctatiile mele de greutate, dar cred ca tine si de mostenirea genetica.

Despre alimentatie, eu zic prudenta, insa nu dusa la extrem, ptr. doritoarele de pateu/ficat consumat un pic, de pofta este ok, la fel si patunjelul in mancarea gatita nu se intampla nimic, atentie la salatele de patrunjel.

Hainutele copilului eu le-am spalat singure in masina (nu e mana) cu detergent bio fara balsam si calcate la abur,  dr.dermatolog mi-a recomandat sa le calc cu abur pe dos, pe partea care vine in contact cu pielea. Recunosc ca eu si acum ii calc hainutele lui Vlad, imi este tare drag sa le bibilsc. Sapunul de ALEP este minunat ptr piele, sa aiba o concentratie de min.30% ulei de dafin. Noi si la dus folosim sapun lichid de ALEP pe post de gel de dus, iar in rest solid, fara miros, fara nimic. 

Cam atat imi aduc aminte acum, sper ca nu am deranjat [flo]

Sarcini frumosa dragelor !


Editat de many_bani, 06 septembrie 2013 - 09:14 .


#214
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 09:36

Nanne, da!! Din prima luna :)) a fost mama plecata in State si mi-a adus de acolo o valiza intreaga . De la suzete la adidasi [alcool] peste vreo 2 sapt mai tre sa vina un pachet [:D] deci bebe este asigurat [olala] multumesc pt site , o sa ma uit sa vad ce au pe acolo.. Avem si noi sapun din acela Alep ( nu este luat din Romania deci nu stiu daca este chiar Alep [:D] ) si avem si pe varianta sapun lichid. Eu nu il folosesc ca imi plac cele cu miros:)) mai toxice:))
Si eu am luat hainute newborn. Pana si pampers am luat newborn:))
Eu mai pot astepta pana la sf lui septembrie sa luam patuturile ca doar astea ne mai lipsesc [soricel] in rest, suntem gata... Stam cuminti si il asteptam pe bebe !
Daniela , mergi si tu pe newborn, eu am spus 0-3 luni ca ai spus ca nu stii cum o sa fie bebeii mai maricei mai mititei, si sa fii sigura ca sunt ok...
Many, cum adica sa deranjezi? Pai se poate asa ceva? Esti binevenita oricand aici! De fapt voi mamicile sunteti esenta.... [flor]
Aveti mai multa experienta si cu siguranta ne puteti da multe sfaturi [pup]

#215
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 10:25

Eu parca sunt din alta poveste...Mi-e frica si sa sa ma uit la haine de copii, stau cuminte si ma rog in fiecare zi, nu am citit nimic despre nastere si ce trebuie sa faci apoi [fri]  Nu ma dau cu nici o crema, si folosesc( mai putin acum) substante de curatat, sunt maniaca cu ,,,  curatenia si igiena [batcap]

Ma simt cam ciudatica dupa ce citesc ce faceti voi [alcool] Poate ar trebui sa fiu mai curajoasa....

 

Si an reusit cu enervantul de ticker... [:)]



#216
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 10:39

Salut fetele! [hia]

 

Wow ce de ati scris!

 

Nanne ma uimesti zilnic [:)]  mersi de linkuri. am sa imi comand de acolo detergenti si de curatat! Momentn doamna care vine la mine are voie sa foloseasca otet si un detergent universal ecologic mai putin mirositor de la Nufarul! restul simteam ca ma nenorocesc...

iar cu detergentii pana acum am folosit normali dar nu mai suport sa le simt mirosul...

Ref creme si sampoane pana acum am folosit de la dr organic din cele cu mai putin miros dar acum si astea mi se par prea mult [batcap]

In fine...nu ma plang important este ca bebe sa fie bine..restul le indur pe toate [:)]

 

Many esti bine venita oricand! Sunt sigura ca la fel ca Me Alex ne poti da o serie de sfaturi minunate! [flo2]

 

Sim bravo ca ai reusit cu tickerul! e foarte frumos. Sa stii ca te inteleg fb cu faptul ca nu te-ai gandit inca mai departe..si eu sunt mai putin curajoasa momentan [:)]

 

Speranta am inteles ca tb trimitere de la med familie ca sa nu platesti..eu am de la ginecolog ca nu m-am mai dus la cel de familie..si daca platesc platesc..asta e..eu am zis ca nu ma mai dau cu oja/acetona pana dupa 12 saptamani..mai dau si unghiilor un respiro:)

 

Nelay, Nanne, Daniela [:)] [flo2] ce-mi place de voi cu hainutele si spalate si calcate si camerele puiutilor vostri [bib] ...asa-mi doresc sa ajung si eu la stadiul asta ...cu ajutorul lui DD

 

Va pupic pe toate cu drag [flo2]



#217
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 13:03

Sim, daca nu era mama sa "stea pe capul meu" nu cred ca terminam eu pana acum cu, cumparaturile .... Nici eu inca nu realizez ce mi se intampla [:)]
Sandy, o sa ajungi si tu ai sa vezi [flor]
Speranta, eu cand m-am dus prima oara la U nu am avut trimitere si i-am spus lui Viorica ca o aduc data viitoare si nu a spus nimic . La a 2-a intalnire am adus o trimitere de la med de fam ...
Ps: m-am uitat acum la sapunul meu lichid si scrie asa : Ingredients : Olive & Laurel Oils - Water
Iar cel normal pe care il avem presupun ca are tot aceleasi ingrediente.

#218
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 20:33

Sim si mie imi este frica sa ma uit la lucruri pt bebelusi.....va veni si ziua cand tb sa mergem la cumparaturi. Am zis ca de la 6 luni incep sa cumpar..pana atunci nimic.



#219
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 20:35

[hia]

repede,repede ca vreau sa ma uit si eu la meci

 

Ne-am intors de la morfo,toate sunt bune si frumoase,bebelusii sanatosi si jucausi(ce ne-am distrat la cum se miscau ei acolo).Sunt in pozitie transversala,fetita deasupra si isi miros  piciorusele [clo]  domnisoara 331 gr iar musiu 351 gr.Colul este la 4,9 mm,placentele anterioare,daca am inteles bine,nu prea stiu ce inseamna,dar cred ca e bine.Urmatoarea intalnire peste o luna,abia asteptam.

 

va pup si hai Romania!!!!! [:D]



#220
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 20:37

Felicitari Daniela [artif] ce haioasa ai fost cu " isi miros picioarele" [soricel] :)))))
Vizionare placuta !



Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -