Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2014 (Buburuze de Aprilie 2014)

mamici gravidute burtici sarcina aprilie 2014

213 raspunsuri la acest subiect

#61
iulia1

iulia1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 18:04

fetelor voi ce analize de sange ati facut pana acum? eu la 9 saptamani am facut eco abdominala + bitest? voi ati facut bitest? ma gandeam nu trebuia sa imi faca si eco transvaginala sa masoare colul?

Din cate stiu eu, dublul test se face in preajma a 12 saptamani de amenoree (tu te referi la 9 saptamani de amenoree sau 9 saptamani de gestatie efectiva?).

In primul trimestru de sarcina, este un set de analize uzuale de sange (ex: glicemie, colesterol, functie hepatica, renala, calciu, grupa de sange, Rh etc) si urina. Aceste analize pot fi facute gratuit cu bilet de trimitere de la medicul de familie in limita fondurilor din luna respectiva. Ar trebui sa va ghideze la ce laborator sa mergeti.

Pe langa acestea, se face setul de analize din profilul TORCH (care cuprinde Toxoplasma, rubeola, citomegalovirus si eventual virusul herpetic), hepatita B, hepatita C, HIV si sifilis. Aceste analize sunt gratuite in unele localitati (cum ar fi Cluj-Napoca). Daca sunteti din Cluj, va pot ghida, daca nu, imi pare rau; interesati-va daca se pot face gratuit. Daca nu, din pacate sunt destul de scumpe (la synevo tot ce am enumerat eu din TORCH si boli infectioase costa in jur de 500 lei).

De asemenea, nu stiu cati dintre medici v-au sfatuit astfel, dar va rog sa ma credeti ca e foarte important sa va evaluati si functia tiroidiana, prin determinarea TSH si FT4. Optional, mai ales in caz de sarcini pierdute in antecedente, se pot determina si anticorpii antitiroidieni: antiTPO si antiTg. Acestea sunt niste sfaturi, vorbiti cu medicii vostri pentru a decide, dupa caz, daca faceti sau nu si anticorpii.

Va rog sa ma intrebati daca aveti nelamuriri sau aveti nevoie de informatii, cu ce pot va ajut.

Sarcini usoare in continuare!



#62
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 22:35

iulia, eu de simptomele mele scriam, sper sa se fi inteles asta... ca neuronal meu gravid e uneori razna. nici mie nu imi place ghimbirul deloc, dar macar nu mi-a mai fost rau, asa ca m-am fortat un pic. si mia facut f bine. eram cu voma in gat toata ziua si nu puteam manca. ai grija cu piciorul.

eu am mancat legume cu branza pasteurizata si am avut pofta de ciorba acra. deci nu mi-au lipsit ciorbele, iaurt natural si fructe. cereale integrale dimineata.

chillywilly, ma bucur de sarcina ta de acum. eu I-am zis fetei( si ea are 8 ani) de cum a venit din ro, pe 20aug, dar inca e secretul nostru. a avut voie sa ii spuna doar prietenei cele mai bune, care stie sa tina un secret. o sa spun la munca si nu numai dupa ce imi fac toate eco+ analize, pe 7 oct. imi doresc sa fie bine, eu am rh negativ.

camcris, cioco e ok pe perioada sarcinii.

nu am facut nici o analiza pana acum; la controlul de pe 7 oct se fac analizele uzuale si cele complexe( boli infectioase) si scan. la noi nu costa nimic.

apoi la dr de fam o sa imi faca vacinul antigripal, tot free.

am luat vit B complex(atenueaza starea de greata) care are si acid folic 400.

 

 



#63
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 22:40

bysko, cat are fata ta?

asa era si a mea ar fi preferat fetita, dar acum vrea bb indifferent ca e bb baietel [:)]  ce sa facem, ca doar nu il dam inapoi [il] . ea mititica a scris si lui Santa ca vrea un baby brother/sister si acum i s-a indeplinit dorinta, cate planuri face. cat e de scumpa, il pupa pe baby de bye-bye, noapte buna, il mangaie, citim sa vedem ce mai face bb de 12 sapt. [il]

noapte buna.



#64
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 09:06



Buna, camcris. Acum am 11 saptamani si 5 zile. Peste o saptamana ma duc la a doua ecografie. Prima am facut-o la 8 saptamani, cand am vazut inimioara (nu am fost mai repede, pentru ca stiti cum e pana pe la 7 saptamani - nu intotdeauna se vede embrionul, fiind micut si nu e usor sa stai cu multe emotii si semne de intrebare).

Abia astept urmatoarea ecografie, stiu ca acum bebe are toate organele, chiar daca mici. Recunosc ca am emotii. Doctorul mi-a spus data trecuta ca vom face si dublul test.

In legatura cu mancarea, eu ma impac foarte bine cu mamaliguta cu branza si ou fiert. Mai greu cu salatele din pacate, dar macar recuperez cu fructe. Greu si cu carnea.

Tu iei ceva vitamine, in afara de acidul folic?

Da iau GNC prenatal un borcan de 120 cps. interminabil [alcool]  noroc ca mai am 2 pastile, apoi am vorbit cu dr. si vreau sa cumpar femibion 1 am auzit ca reduce starile de greata

pentru cine doreste exista in farmacii ceai special pentru gravide, ieri am auzit si eu



#65
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 09:35

Din cate stiu eu, dublul test se face in preajma a 12 saptamani de amenoree (tu te referi la 9 saptamani de amenoree sau 9 saptamani de gestatie efectiva?).

In primul trimestru de sarcina, este un set de analize uzuale de sange (ex: glicemie, colesterol, functie hepatica, renala, calciu, grupa de sange, Rh etc) si urina. Aceste analize pot fi facute gratuit cu bilet de trimitere de la medicul de familie in limita fondurilor din luna respectiva. Ar trebui sa va ghideze la ce laborator sa mergeti.

Pe langa acestea, se face setul de analize din profilul TORCH (care cuprinde Toxoplasma, rubeola, citomegalovirus si eventual virusul herpetic), hepatita B, hepatita C, HIV si sifilis. Aceste analize sunt gratuite in unele localitati (cum ar fi Cluj-Napoca). Daca sunteti din Cluj, va pot ghida, daca nu, imi pare rau; interesati-va daca se pot face gratuit. Daca nu, din pacate sunt destul de scumpe (la synevo tot ce am enumerat eu din TORCH si boli infectioase costa in jur de 500 lei).

De asemenea, nu stiu cati dintre medici v-au sfatuit astfel, dar va rog sa ma credeti ca e foarte important sa va evaluati si functia tiroidiana, prin determinarea TSH si FT4. Optional, mai ales in caz de sarcini pierdute in antecedente, se pot determina si anticorpii antitiroidieni: antiTPO si antiTg. Acestea sunt niste sfaturi, vorbiti cu medicii vostri pentru a decide, dupa caz, daca faceti sau nu si anticorpii.

Va rog sa ma intrebati daca aveti nelamuriri sau aveti nevoie de informatii, cu ce pot va ajut.

Sarcini usoare in continuare!

 

9 saptamani de amenoree ;asa stiam si eu de bitest ca se face in jur de 12 saptamani, dar eu merg la medlife si probabil fiecare clinica are softul lor de interpretare a acestor analize, asta este mergeme mai departe

Am facut si eu analize, din ce am dedus am o usoara anemie, deci am facut asa:

- Hemoleucograma completa

- Coagulare/Hemostaza ( proteina C, S,  Antitrombina III, Anticoagulant lupic )

- Imunologie-Markeri Endocrini (TSH,Free T4 )

- Imunologie-Autoimunitate ( Ac Anti-beta2 glicoproteina IgG, IgM; Ac Anti-Cardiolipinici IgG, IgM; Ac Anti-fosfolipidici IgM, IgG, Ac Anti-Tireoperoxidaza (TPO) 

- Imunologie-Markeri Infectiosi ( Ag HBs, Ac Anti-HCV , Ac Anti-Toxoplasma gondii IgM, Ac Anti-Toxoplasma gondii IgG ,Ac Anti-HIV ,TPHA)



#66
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 16:35

buna ziua burtici

 

am fost la eco: 9 saptamani, 20mm, 172 batai pe min. suntem bine, de luni la munca.

am cam umblat azi si simt greutate jos. stau in patut.

m-a enervat catelul, ca a sarit la usa cand mi-a venit sotul acasa si asa ce m-am speriat... am sarit si e si burta... sper sa nu e fi simtit la bb.

 

aveti grija de voi. pupici



#67
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 17:12

buna ziua burtici

 

am fost la eco: 9 saptamani, 20mm, 172 batai pe min. suntem bine, de luni la munca.

am cam umblat azi si simt greutate jos. stau in patut.

m-a enervat catelul, ca a sarit la usa cand mi-a venit sotul acasa si asa ce m-am speriat... am sarit si e si burta... sper sa nu e fi simtit la bb.

 

aveti grija de voi. pupici

ce veste frumoasa ai adus de la dr. [il] ai valorile foarte asemănătoare cu ale mele la 9 sap. 171 batai pe minut si 2,37 cm

ai auzit si inimioara nu? este un moment de vis



#68
iulia1

iulia1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 17:17

emaaimee: Am inteles ca te refereai la simptomele tale. Cine stie cum m-am exprimat eu...Nici eu nu ma mandresc cu neuronii mei de cand cu sarcina, m-am schimbat destul de mult in acest sens. Mi-ai dat o idee cu ciorba acra, eu nu am mancat asa ceva pana acum, dar mi-ai facut pofta...voi incerca. [:)]

 

camcris: Am fost azi la Sensiblu in drum spre casa, am intrebat de ceai pentru gravide; aveau un singur fel, era mai mult pentru lactatie. Nu am luat, ca nu e momentul deocamdata. [:)]

 

happymum: Ma bucur ca  pana la urma totul e bine si in continuare tot vesti bune sa auzim!



#69
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 17:38

iulia sigur au la farmacie, am sa întreb si eu, pana cum nu am băut ceai ca nu stiu care cum este, cica cel de fructe de pădure este interzis deoarece conține tanini [alcool]

fetelor voi aveti probleme cu nasul infundat? am luat  oscillococconum granule si cetebe dar nu trece nasul deloc, nu curge plus ca nu este zi in care sa nu ma doară fruntea

voi aveti simptome asa ciudate, cica ar fi normale in sarcina.........

 

 

#70
iulia1

iulia1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 17:55

camcris, chiar nu stiam de ceaiul de fructe de padure, bine ca nu am baut.. Multumim ca ai impartasit si cu noi.

Si eu am mici probleme cu nasul si sinusurile, mai ales de cand e mai racoare. Oricum, eu faceam sinuzite mai des si inainte. Incearca sa faci inhalatii cu apa cu sare, pe mine ma ajuta foarte mult. Dar numai seara sa le faci, ca apoi nu trebuie sa iesi afara sau sa te traga curentul. Stii cum se fac, nu?





Etichetat si cu mamici, gravidute, burtici, sarcina, aprilie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -