Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2014 (Buburuze de Aprilie 2014)

mamici gravidute burtici sarcina aprilie 2014

213 raspunsuri la acest subiect

#51
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 18:32



bine ai venit, sa ai o sarcina usoara sanatoasa si la termen

ai reusit cu tikckeru super!!!

la eco ai fost?

[flo]

mersic, la fel si tie. ticker-ul e ok, mersi, nu am mai avut rabdare, vroiam si poza( o facuseam f mica insa forumul asta  nu poate sa suporte). asa ca am ales format mic si gata.

am fost la dr de 13 aug, dar pe 7oct ma duc la maternitate  si fac toate analize, scan,etc.



#52
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 18:53

hapymum-tinem pumnii

iulia-simptome: destule.

greata si sensibilitate la mirosuri, cu mine poti sa mergi la vanatoare sunt copoiul perfect  [:p]

greata in gat toata ziua. am varsat de vreo cateva ori max 6(nu vomit de obicei, asa am fost si cu fata). cand ma spal pe dinti si limba,e altceva, atunci chiar vomit un strop, nu se pune:) . si inainte sa fiu insarcinata am avut sensibilitatea asta. gingiile imi sangereaza, normal in timpul sarcinii, periuta super soft.

mirosuri, am gatit carne cand nu stiam inca ca sunt  [gravi]  si mi s-a parut ca e stricata, l-am chemat pe mr. sa contunue. nu sport diverse mirosuri puternica, prajeli, spray si ce imi mai vine pe moment.

am vezica cat o nuca, normal, si imi vine sa fac  pipi toata ziua.

am bauta apa cu gheata si lamaie sa nu mi fie asa sila, ros ghimbir caramelizat, razuit in apa. am baut ceai de lamaie si ghimbir. am mancat la 2 ore putin si des; crackers gen ryvita, nu suport paine, doar sa imi fie pofta ca e calda. nu pate, nimic nepasteurizat, cam asta.

sanii super sensibili, durerosi, venele pronuntate si vizibile.

imi e somn continuu. vise grotesti, la fel de normal... irascibila uneori...

niste intepaturi in zona pubiana, normal, se face loc pt bb. 

e normal sa uiti in timpul sarcinii, se mareste volumul de sange si ajunge mai greu tot sa irige creierul, parca asa era.

 vad ca mi se formeaza linea nigra intre buric si zona pubica, e dunguta bejulie dechisa abia sesizabila deocamdata.

 



#53
iulia1

iulia1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 20:08

hapymum-tinem pumnii

iulia-simptome: destule.

greata si sensibilitate la mirosuri, cu mine poti sa mergi la vanatoare sunt copoiul perfect  [:p]

greata in gat toata ziua. am varsat de vreo cateva ori max 6(nu vomit de obicei, asa am fost si cu fata). cand ma spal pe dinti si limba,e altceva, atunci chiar vomit un strop, nu se pune:) . si inainte sa fiu insarcinata am avut sensibilitatea asta. gingiile imi sangereaza, normal in timpul sarcinii, periuta super soft.

mirosuri, am gatit carne cand nu stiam inca ca sunt  [gravi]  si mi s-a parut ca e stricata, l-am chemat pe mr. sa contunue. nu sport diverse mirosuri puternica, prajeli, spray si ce imi mai vine pe moment.

am vezica cat o nuca, normal, si imi vine sa fac  pipi toata ziua.

am bauta apa cu gheata si lamaie sa nu mi fie asa sila, ros ghimbir caramelizat, razuit in apa. am baut ceai de lamaie si ghimbir. am mancat la 2 ore putin si des; crackers gen ryvita, nu suport paine, doar sa imi fie pofta ca e calda. nu pate, nimic nepasteurizat, cam asta.

sanii super sensibili, durerosi, venele pronuntate si vizibile.

imi e somn continuu. vise grotesti, la fel de normal... irascibila uneori...

niste intepaturi in zona pubiana, normal, se face loc pt bb. 

e normal sa uiti in timpul sarcinii, se mareste volumul de sange si ajunge mai greu tot sa irige creierul, parca asa era.

 vad ca mi se formeaza linea nigra intre buric si zona pubica, e dunguta bejulie dechisa abia sesizabila deocamdata.

Nu te supara pe mine si nu ma intelege gresit, dar am un sentiment oarecum placut ca nu sunt singura care are aceste simptome. Imi suna foarte cunoscut tot ce descrii, doar ca am vomitat de mai multe ori. Ceaiul de ghimbir nu-l suport, am incercat. Functioneaza cu grapefruit, numai ca am probleme si cu aciditatea gastrica si cu refluxul gastro-esofagian si uneori am ghinionul ca grapefruitul sa accentueze asta.

Eram o persoana foarte "pe faza" inainte de sarcina, iar acum de multe ori si eu rad de mine cat de tare ma pot zapaci cateodata :).

E atat de interesant tot ce se intampla...Nu ma mai recunosc!

Sunt momente cand ma copleseste tot ce se intampla cu mine si sunt mai irascibila, cedez putin, il mai cert pe saracul husband pentru cate o prostioara pe care o face (de genul "iar te-ai spalat cu gelul ala de dus care ma termina.."). Apoi imi pare rau si imi dau seama ca orice ar fi, singurul lucru pe care in adancul sufletului mi-l doresc cu adevarat este sa fim sanatosi, mai ales bebe.

Acum astept rezultatele de la profilul Torch si pe zi ce trece, regret ca nu le-am facut inainte de sarcina, pana vinerea viitoare am nevoie de multa rabdare. Si astept cu nerabdare si urmatoarea vizita la gine (la 12 saptamani), mai am o saptamana pana atunci, sa vad cat si cum a crescut puiutul.

Miercurea trecuta am facut si o entorsa la glezna...noroc ca a fost una usoara, dar pentru asta a trebuit sa stau 3 zile in pat.

Sper ca nu am fost incoerenta...:)) dar intelegeti voi ce si cum.

Mult succes in continuare si fara evenimente neplacute, sa veniti numai cu vesti bune pe forum!



#54
chillywilly

chillywilly
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 09:21

Salutare tuturor si bun-venit mamicilor cu care nu am apucat inca sa comunic,

Revin in forta dupa o vacanta binemeritata si ecografia de 12 saptamani. Vreau mai intai sa-i spun Emei ca imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat. Singura mea consolare, in ianuarie cand am pierdut sarcina anterioara, a fost gandul ca, decat sa fi trait si sa fi avut cine stie ce probleme, asa este mai bine pentru toata lumea; un parinte care are un copil cu probleme se stinge pe picioare, iar copilul practic nu are o viata de care sa se bucure. Noi am reluat incercarile din clipa in care doctorul ne-a spus ca e ok si iata-ne acum la 12 saptamani si 5 zile.

La eco totul a fost bine, bebe nu statea o clipa, dadea din maini si din picioare ceva de speriat. Am vazut sira spinarii, inima desigur, stomacul si rinichii, ba chiar am numarat degetele, am primit si prima poza. Astept acum rezultatele testului integrat pentru anomalii genetice, ce sa spun, la primul copil habar nu am avut ca exista asa un test si am stat foarte linistita si fara. Apropo de primul copil, as vrea sa intreb mamicile de al doilea cum procedeaza pentru a anunta vestea (al meu are 8 ani acum) si cat au de gand sa astepte. Sarcina usoara tuturor si copii sanatosi!



#55
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:15

Buna iulia1 am avut si eu o perioada cand aveam greturi de dimineata pana seara, mai am si acum dar mi se pare ca nu asa rau sau poate m-am obisnuit eu cu ele, cu mirosurile sunt la fel ca tine nu pot tolera nimic

la capitolul mancare eu nu suport pestele si usturoiul dar  incerc sa manac cat mai usor, supe, mancare cartofi, teci galbene, piure, oua fierte, rosii, castraveti, iaurt,ma impac foarte bine cu covrigi de buzau fara sare de la firma bormoir

Ai mai fost la eco, cate saptamani ai?

[flo]



#56
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:24



buna ziua dragi burtici

 

noi suntem bine, in concediu medical pana pe 27. sapt viit merg iarasi la nenea doc.am avut si internare pe m0tiv de sangerat. aparusera 2 chegulete de sange.

avem o probl si cu glicemia. se pare ca creste in sarcina, si acum 5 ani am patit la fel. sper sa fie bine desi numai dulce visez. azi am si mancat rahat cu minuni prin el, lesinam altfel.

in rest greturi dar fara continuare, sani frumosi [:)]  si foame mare. am slabit totusi 4 kg. sapt trecuta aveam 65.

 

imi e cunoscut numele tau, dr nu am mai intrat pe dc de ani. multumesc de urari. numai bine.

Ai fost cumva aspiranta optimista acum cativa ani, eu am fost colega cu, cos_minutza si alte fete ...

fetelor stiti cumva avem voie sau nu sa mancam ciocolata in primul trimestru de sarcina?


Editat de camcris, 23 septembrie 2013 - 10:26 .


#57
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:25

fetelor voi ce analize de sange ati facut pana acum? eu la 9 saptamani am facut eco abdominala + bitest? voi ati facut bitest? ma gandeam nu trebuia sa imi faca si eco transvaginala sa masoare colul?



#58
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:31

Salutare tuturor si bun-venit mamicilor cu care nu am apucat inca sa comunic,

Revin in forta dupa o vacanta binemeritata si ecografia de 12 saptamani.  Noi am reluat incercarile din clipa in care doctorul ne-a spus ca e ok si iata-ne acum la 12 saptamani si 5 zile.

La eco totul a fost bine, bebe nu statea o clipa, dadea din maini si din picioare ceva de speriat. Am vazut sira spinarii, inima desigur, stomacul si rinichii, ba chiar am numarat degetele, am primit si prima poza. Astept acum rezultatele testului integrat pentru anomalii genetice, ce sa spun, la primul copil habar nu am avut ca exista asa un test si am stat foarte linistita si fara. Apropo de primul copil, as vrea sa intreb mamicile de al doilea cum procedeaza pentru a anunta vestea (al meu are 8 ani acum) si cat au de gand sa astepte. Sarcina usoara tuturor si copii sanatosi!

Bine ai venit printre noi, o sarcina usoara si la termen iti doresc in continuare

La mine este primul bb asa ca nu stiu ce sa iti spun, dar sigur te vor ajuta fetele

Cand mai mergi la urmatoare eco?

pe mine ma cheama cam din 3 in 3 saptamani mi se pare asa mult.......



#59
Bysko

Bysko

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 14:02

Buna !

@Chillywilly, eu i-am spus fetei chiar in ziua cand am stiut de sarcina. A fost foarte incantata(i-au dat lacrimile de fericire). De atunci isi face planuri:) incercam s-o pregatim si pentru varianta bebe-baiat, ca ea e sigura ca va avea o surioara.

 

In ceea ce priveste analizele, am facut doar cele uzuale si dublu test, desi la echo totul era ok. Mai am de facut TORCH, culturi de col si inca 2-3, care se pare ca ajung undeva la 1000 de lei. Suma mi se pare foarte mare. Da' parca mi-e si frica sa nu le fac. La prima sarcina le-am facut.

 

La control mergem pe 16 octombrie. Lunar, deocamdata. Apoi mai des.

 

O saptamana cat mai frumoasa va doresc! 



#60
iulia1

iulia1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 17:49

Buna iulia1 am avut si eu o perioada cand aveam greturi de dimineata pana seara, mai am si acum dar mi se pare ca nu asa rau sau poate m-am obisnuit eu cu ele, cu mirosurile sunt la fel ca tine nu pot tolera nimic

la capitolul mancare eu nu suport pestele si usturoiul dar  incerc sa manac cat mai usor, supe, mancare cartofi, teci galbene, piure, oua fierte, rosii, castraveti, iaurt,ma impac foarte bine cu covrigi de buzau fara sare de la firma bormoir

Ai mai fost la eco, cate saptamani ai?

[flo]

Buna, camcris. Acum am 11 saptamani si 5 zile. Peste o saptamana ma duc la a doua ecografie. Prima am facut-o la 8 saptamani, cand am vazut inimioara (nu am fost mai repede, pentru ca stiti cum e pana pe la 7 saptamani - nu intotdeauna se vede embrionul, fiind micut si nu e usor sa stai cu multe emotii si semne de intrebare).

Abia astept urmatoarea ecografie, stiu ca acum bebe are toate organele, chiar daca mici. Recunosc ca am emotii. Doctorul mi-a spus data trecuta ca vom face si dublul test.

In legatura cu mancarea, eu ma impac foarte bine cu mamaliguta cu branza si ou fiert. Mai greu cu salatele din pacate, dar macar recuperez cu fructe. Greu si cu carnea.

Tu iei ceva vitamine, in afara de acidul folic?





Etichetat si cu mamici, gravidute, burtici, sarcina, aprilie, 2014

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -