Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentie, lotiunea de plaja ...

plaja

24 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 10:51

Atentie mare, lotiunea de plaja are ingrediente care expira dupa 12 luni - si de aceea, pentru a oferi protectie, trebuie schimbata (re-innoita) anual.

cititi aici: Schimbati-va anual lotiunea de plaja pentru a diminua riscul de cancer!



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 11:25

nu am citit articolul, dar fac urmatoarea precizare : expira in 12 luni de la data primei deschideri/desigilari a recipientului. daca va uitati cu atentie pe ambalaj, observati o mica pictograma, cu o cutiuta ovala, cu capacul ridicat, si inscriptia 12 M(onths)

altfel, produsele cosmetice au in general un termen de valabilitate de 36 luni de la data fabricatiei. tineti cont asadar sa aruncati produsul folosit la un an dupa ce l-ati deschis, chiar daca teoretic nu au trecut cele 36 luni de valabilitate.



#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 12:55

si cele care nu au folie de plastic si poate deschide oricine capacul in supermarket? chiar ca nu mai stii cand s-a deschis capacul prima data



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 15:47

barbata-meu s-a uitat pe sticlele care le avem noi si cica nu scrie. Cum stiu ca acele sticle au macar un an, am cuparat altele dupa ce am citit subiectul asa, sa fiu sigura. Oricum alea ce le aveam nu-mi placeau, asa ca...



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 16:13

letitia, ce anume credea sotul tau ca scrie pe recipiente ? la multe produse apare doar acel semn/pictograma pe care am incercat sa-l descriu (verificati si voi un tub de crema de maini, de ex.) si data fabricatiei este stantata/imprimata undeva. sau scrie pe ambalaj best before...a se folosi de preferinta inainte de...

ramonika, probabil cea mai sigura varianta ar fi sa cumperi un produs fabricat in 2013. chiar daca a fost deja deschis/incercat in supermarket, inca este in intervalul celor 12 luni in care il poti folosi.



#6
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 16:30

Stiam de asta si mereu arunc lotiunile de plaja de anul trecut. Un pic mai complicat, ca mergem la mare si iarna uneori, dar pur si simplu utilizam produsele din anul curent si gata.



#7
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 17:29

Mie mi se pare (de fapt sunt sigura) ca le-au cam scazut incasarile si atunci incearca sa promoveze astfel. Cred ca cel putin 50% din produse nu sunt sigilate, deci ca si cum ar fi deschise permanent. Fabricate in 2011. De ce le mai comercializeaza pe astea?



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 18:23

letitia, ce anume credea sotul tau ca scrie pe recipiente ? la multe produse apare doar acel semn/pictograma pe care am incercat sa-l descriu (verificati si voi un tub de crema de maini, de ex.) si data fabricatiei este stantata/imprimata undeva. sau scrie pe ambalaj best before...a se folosi de preferinta inainte de...

ramonika, probabil cea mai sigura varianta ar fi sa cumperi un produs fabricat in 2013. chiar daca a fost deja deschis/incercat in supermarket, inca este in intervalul celor 12 luni in care il poti folosi.

 

Da Dumnezeu stie unde s-a uitat el [batcap] . De-abia astept sa ajung acasa sa ma uit eu mai bine, sa-i arat. De-acum n-are ce face, cam am cuparat 3 sticlute noi (el e mai zgircit si nu-i place sa arunce [soricel] ).



#9
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 19:40

Eu am lotiune in spray metalic, deci nu prea ia contact cu aerul.

Am folosit-o si anul trecut si anul acesta, cu eficienta 100%.

 

Oricum, se poate observa imediat daca nu mai e buna, ca ne bronzam [:)]



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 19:44

letitia, ce anume credea sotul tau ca scrie pe recipiente ? la multe produse apare doar acel semn/pictograma pe care am incercat sa-l descriu (verificati si voi un tub de crema de maini, de ex.) si data fabricatiei este stantata/imprimata undeva. sau scrie pe ambalaj best before...a se folosi de preferinta inainte de...

ramonika, probabil cea mai sigura varianta ar fi sa cumperi un produs fabricat in 2013. chiar daca a fost deja deschis/incercat in supermarket, inca este in intervalul celor 12 luni in care il poti folosi.

Eu am vazut asta doar pe cutiile cu crema de fatza!

Semnul d ecare spui tu ,adica!





Etichetat si cu plaja

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -