Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atentie, lotiunea de plaja ...

plaja

24 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 iulie 2013 - 10:16

Baietelul meu are alergie la soare. Si imi ramasese crema de anul trecut. Am zis sa folosesc ce aveam pt ca este f scumpa, dar nu a avut nici un efect. Mai rau am facut. 

Sa stii ca si eu am alergie la soare,si desi (cind am fost ultima oara la mare)am folosit lotziune atunci desfacuta...tot mi-au aprut bubutze pe miini.

 

Deci la mine clar nu de la lotziune a fost...chiar ma indoiesc ca-si poate face atit de bine efectl incit s anu-mi apara nimic.

 

Dana



#22
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 15:04

La produsele Nivea, data valabilitatii e data de nr de lot ce apare pe recipient/flacon..Cu cat nr de lot incepe cu o cifra mai mare (acum se foloseste  3 pentru cele produse anul acesta, cu termen de expirare peste 3-4 ani nedeschise, tot cam 1 an deschise), cu atat termenul de valabilitate e mai mare..Produsele Nivea ce inca au un lot care incepe cu 1 expira anul viitor chiar si nedeschise.

Scriu asta pt ca produsele Nivea le cunosc, Beiersdorf (firma producatoare si distribuitoare) fiind clientul de care m-am ocupat in ultimul an la firma la care sunt angajata (firma de logistica).

Aici sunt foarte populare aceste creme de plaja si sunt mereu in oferta.

 

Eu oricum folosesc in fiecare an alte creme pentru protectie solara.

A propos, nu prea cred ca aceste creme sunt suficiente si pentru cei ce sufera de alergie la expunerea la soare..Presupun ca lor le e necesara oricum o crema cu factor de protectie maxim, 50%, pe langa o anumita terapie, tratament recomandat de un medic.


Editat de danyce, 07 iulie 2013 - 15:06 .


#23
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 14:21

 Eu am unul din copii alergic la... crema de soare. Cand era bb il tineam cu tricou. Dupa multe incercari, am descoperit ca singura crema pe care o suporta e Avene (indiferent de factor) si data doar dimineata, inainte de prima baie. Daca a apucat sa faca baie in mare si il dau cu crema, in 10 minute e rosu ca racul. Daca il duc in camera, ii fac dus, cam in 2-3 ore revine la normal. Culmea e ca, odata dat cu crema dimineata (factor 20) si stat in apa (cum sta el tot timpul), dupa 2-3 ore inca nu e rosu de soare. Functioneaza.

  Cat despre crema, fiind foarte scumpa, la mine s-a folosit in 2 ani la rand (dupa deschidere)si a avut aceleasi proprietati.



#24
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 15:00

Folosesc de 2 ani o lotiune de plaja cu SPF 50 ,pentru copii, de la Klorane.Modalitatea de prezentare si de aplicare(sub forma de spray) este perfecta.Am folosit-o si eu si copilul .Cum s-a bronzat anul trecut ,s-a bronzat si anul acesta.

 

Faptul ca se pulverizeaza ca un spray nu ii permite lotiunii sa vina in contact cu aerul.

 

 

Intr-adevar,lotiunile de calitate de plaja,ca si produsele cosmetice de calitate,sunt foarte scumpe(de exemplu,lotiunea de la Klorane este 100 Ron).Nu iti permiti sa le achizitionezi  in fiecare an .Cred ca cei mai multi cumparatori le folosesc 2 sau chiar 3 ani.

 

In plus,ma indoiesc ca loturile se reinoiesc in magazine in fiecare an.Daca sunt scumpe poti sa ai surpriza,cand vrei sa cumperi acelasi produs,sa aiba aceeasi serie.Deci sa fie din lotul de anul trecut.Apoi,stand in depozit un an de zile,sigur isi pierde din calitati,indiferent daca produsul este desfacut sau nu.

 

Singura varianta ar fi sa cumperi un produs fabricat in anul curent.Personal,sunt sceptica si in inscriptionarea datei.Cu certitudine insa,o firma  de calitate nu-si va permite sa inscriptioneze o data eronata.

 

No,sunt multe aspecte.



#25
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 08:47

Pacat ca articolul e doar in germana: http://www.test.de/S...108131-4111385/ pt ca e facut de  o asociatie germana care testeaza producte si e f renumita aici. In mare e scris ca resturile de anul trecut pot fi folosite daca produsul miroase inca bine si produsul nu s-a separat in doua straturi  (cremele sunt toate emulsii, cind se separa nu mai sunt bune de folosit pt ca nu mai ai ingredientele uniform repartizate).

 

"Reste. Sonnenschutzmittel vom letzten Jahr können Sie ruhig weiter benutzen. Vorausgesetzt, das Produkt riecht einwandfrei und die Substanzen haben sich nicht in dick und dünn getrennt. Dann gehört das Mittel in den Mülleimer."





Etichetat si cu plaja

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -