Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#511
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 25 august 2015 - 20:01

Buna seara!

 

In scurt timp,eu si cu cei doi copii ( 11 si 15 ani) vom ajunge in Esslingen,langa Stuttgart (sotul este deja acolo).

 

Am emotii in legatura cu aceasta plecare,deoarece copiii sunt deja marisori si ma gandesc ca nu se vor adapta usor la noua viata.

 

Nu stiu nimic despre sistemul de invatamant de acolo,m ar incanta daca mi ati putea da mai multe detalii in acest sens ( in RO fetita trece in cls a 5 a iar baiatul in cls a 9 a) .

 

Va multumesc!

 

 

copii se vor adapta mai usor, depinde un pic de tine, de voi parintii. 

langa locuinta ta trebuie sa fie o scoala, mergi acolo si intrebi care sunt pasii. ei te vor indruma ce este de facut. daca nu poti vorbi germana, ia pe cineva cu tine care stie bine si intelege bine. 

 

daca nu cunosti germana, neaparat sa te inscrii la un  curs de limba. dupa aer, e a doua nevoie in Germania. fara limba nu faci mai nimik. curs de limba gastesti pe internet, gasesti in orasul tau sau undeva foarte aproape. se numeste Integration deutschekurs. uite un link, ales la prima cautare 

http://esslingen.ler...CFWX4wgodR4YDWg

 

 

ar trebui sa existe o biserica romana in zona, ortodoxa sau de alta nuanta. e bin e sa o vizitezi, mai ales daca nu cunosti pe nimeni si nu ai nici un fel de relatii. legaturile cu alti romani sun t importante , caci te ajuta sa obtii informatiile de care ai nevoie. 

 

 

daca mai ai intrebari.  [:)]



#512
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 septembrie 2015 - 11:46

Am mai scris pe aici ca planul nostru este sa ne mutam mai in sud cand voi termina aici la spital. Lasand la o parte faptul ca sunt sigura ca nu voi mai da peste un asemenea colectiv,  tot discutam acum despre orasul in care sau in jurul caruia ne vom muta.

O parte din rudele noastre cu care suntem in relatii extrem de bune sunt in M[nchen. Au spus sa ne mutam acolo, deja verisoara noastra are planul facut, ca ne luam apartament in chirie si apoi imprumut s acumparam o casa. A spus ca doar nu suntem nebuni sa ne mutam in afara orasului, cel mai bine e sa ne gasim ceva la ea in zona, e un fel de suburbie a Muenchenului.

Noi ne gandim si la Regensburg sau Nurenberg sau chiar Augsburg, Passau.

Asa, doar de dragul discutiei, ati locuit prin zonele acelea?

 

Chiar am vorbit la spital cu un anestezist polonez care s/a mutat la noi in spital din Oberbazern, a spus ca a avut un coleg care a lucrat in Munich si s/a mutat deoarece 3/4 din salariu il dadea pe chirie si cheltuieli......



#513
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 03 octombrie 2015 - 19:47

Revin cu noutati in ceea ce priveste situatia.

 

Intre timp am luat un avocat care se ocupa de cazul nostru. Chiriasii nu au platit nici pana acum cu toate inkassourile care a durat cam o luna jumate.

 

Am luat un avocat de la un birou mare cu renume din zona noastra. Avocatul este specializat in cazuri de miete.

 

A trimis o scrisoare de kundikung si le-a dat 2 saptamani sa iasa sau sa reactioneze.

Chiriasii au trimis o scrisoare inapoi datata cu o zi inainte de termenul de kundigung. Deci nu s-au sinchisit sa iasa.

 

Au scris singuri scrisoarea, nu s-au dus la nici un avocat, in care au spus tot felul de minciuni: cum ca noi am fost de acord ca ei sa plateasca mai putin, ca noi nu am facut intretinerea la centrala si ca din cauza asta ei au avut o nota de plata de 3000 de euro la caldura, ca le-am dat casa neterminata.....multe chestii.

 

Avocatul ne-a spus ca legea in Germania spune ca trebuie mai intai sa demontezi toate invinuirile punct cu punct pana nu mai ramane nici un punct de dezvoltat. A spus ca chestia asta poate dura intre 1 luna si 9 luni, depinde cat de versati sunt chiriasii in verwer...adica in a aduce noi invinuiri care trebuiesc demontate. Asta cere timp-.....si pana la un an, depinde si de judecator. LA fiecare scrisoare scrisa ei au termen in care au voie sa raspunda. 

 

Asa ca situatia nu e roz....si chiar si la proces se pot intampla multe lucruri neprevazute a zis avocatul. E posibil ca ciriasii sa aiba la ei o anumita suma, deci nu tot, si sa spuna ca platesc pe loc si ca vor sa mai negocieze una si alta. Legea spune ca trebuie sa le dai sansa sa se apere, indiferent ce fac. Asa ca noi suntem chiar prinsi bine de tot. 

 

Singura cale mai sigura este eigenbedarf...cu toate ca si acolo e cu cantec. Aceasta procedura dureaza mai scurt si e mai sigura. Asta inseamna ca trebuie sa ma intorc in Germania numai ca sa pot sa imi recuperez casa. Avocatul a spus ca trebuie sa venim cu dovezi ca ne intoarcem si ca trebuie sa avem motive intemeiate.....Vom pune motivul scolii copilului si deja l-am inscris la scoala. 

 

E strigator la cer ca numai asa se poate dar nu avem ce sa facem. Aia sunt nebuni si pusi pe casa noastra. Ei de anul trecut ne-au tot intrebat daca ne mai intoarcem vreodata in Germania, chiar foarte insistent...inainte de a incepe problemele cu plata chiriei. Eu zic ca ei au planificat tot. 

 

Deci avocatul nostru va merge la tribunal si sa vedem ce rezolva. Eu va trebui sa stau acolo o perioada pt ca daca iar plec, chiriasii pot sa spuna ca eu am venit special ca sa ii dau afara din casa pt neplata si avocatul a spus ca legea germana nu permite asa ceva. Pt faptul ca chiriasul nu iti plateste chiria nu ai voie sa iti ceri casa inapoi.....sunt vorbele avocatului.

 

Asa mai aflu si eu chestii legale din Germania.

 

Oricum va fi un traiect urat pt ca chiriasii au investit bani in casa si nu se vor lasa cu una cu doua. Se va lasa probabil cu politie si scandal. Si mai este posibil ca judecatorul sa zica ca nu avem voie sa ii dam afara pt ca nu au unde sa se duca. Deci multe necunoscute in cazul nostru. Avocatul nu ne-a dat nici o garantie, el doar urmeaza legea si spera sa poata rezolva situatia.

 

Cam asta. M-am gandit sa o inchiriez la azilanti, tare as vrea sa le fac o bucurie nemtilor de vecini...Dar nu stiu daca primaria se baga la asta. Daca cumva stiti, spuneti-mi si mie va rog.

 

Va tin la curent.



#514
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 04 octombrie 2015 - 08:28

intelegerea verbala e zero, daca el sppune ca ati convenit sa va plateasca mai putin cu 300 de euro tu spui sa iti arate contractul. sau ii spui ca tu ai intelles cu 300 de euroo mai mult.

ce tampenie de lege, fiecare spune ce vrea....



#515
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 20:41

amonar, succes mult va doresc si sper din toata inim asa reusiti sa castigati casa voastra. 



#516
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 22:08

Amonar,

 

ce cretini  [soc] .

 

sa va recuperati Casa! 

 

Asa e, o poti recupera Pt interesu Personal, dar sa ai grija ca Te vor urmari, daca chiar stai. E sigur definit un termin, dupa Care poti reinchiria. 



#517
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 13:38

amonar mult succes! nu mi-am inchipuit vreodata ca aici se poate intampla asa ceva  [bang]



#518
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 14:18

Amonar, bafta si de la mine  [flo2]



#519
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 07 octombrie 2015 - 20:57

Chiar ce bataie de joc [help]  Va tin si eu pumnii Amonar sa reusiti sa scapati de chiriasii nesimtiti.



#520
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 15 octombrie 2015 - 20:04

Am mai scris pe aici ca planul nostru este sa ne mutam mai in sud cand voi termina aici la spital. Lasand la o parte faptul ca sunt sigura ca nu voi mai da peste un asemenea colectiv,  tot discutam acum despre orasul in care sau in jurul caruia ne vom muta.

O parte din rudele noastre cu care suntem in relatii extrem de bune sunt in M[nchen. Au spus sa ne mutam acolo, deja verisoara noastra are planul facut, ca ne luam apartament in chirie si apoi imprumut s acumparam o casa. A spus ca doar nu suntem nebuni sa ne mutam in afara orasului, cel mai bine e sa ne gasim ceva la ea in zona, e un fel de suburbie a Muenchenului.

Noi ne gandim si la Regensburg sau Nurenberg sau chiar Augsburg, Passau.

Asa, doar de dragul discutiei, ati locuit prin zonele acelea?

 

Chiar am vorbit la spital cu un anestezist polonez care s/a mutat la noi in spital din Oberbazern, a spus ca a avut un coleg care a lucrat in Munich si s/a mutat deoarece 3/4 din salariu il dadea pe chirie si cheltuieli......

 

 

XIO e cam tarziu sa iti raspund, o fac totusi. 

 

München, ca toate marile orase e foarte scump. Am un coleg care s-a mutat de curand si plateste 1250€ warm pt un apartament de 60mp. Colegii mei din Sud locuiesc in majoritate in suburbii. Chestia e ca traficul e, repet, ca in toate marile orase, infernal, deci petreci mult timp in trafic, daca locuiesti in afara orasului. 

 

Augsburg e un orasel tare frumos. Chiriile sunt rezonabile...si sunt multi romani :-)

Fiind insa un orasel mic, distractiile sunt pe masura - daca compari cu orasele mari si daca esti genul care are nevoie de "distractii". 

 

Despre Regensburg und Passau nu am idee. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -